کمیسیون انتخابات: تصاویر بانوان رای دهنده ثبت بایومتریک می‌شوند

مسوولان کمیسیون انتخابات اعلام کرده که در انتخابات ریاست جمهوری رای زنانی اعتبار خواهند داشت که عکس‌های شان توسط بایومتریک ثبت شده باشند.

اما نهادهای ناظر بر انتخابات تاکید می‌کنند که عملی کردن این فیصله در جامعه سنتی افغانستان بالای اشتراک زنان در پروسه انتخابات تأثیرات منفی خواهد گذاشت.

عبدال‌عزیز ابراهیمی معاون سخن‌گوی کمیسیون انتخابات به “رادیو آزادی” گفته که این تصمیم به هدف شفافیت و جلوگیری از رأی‌های خیالی گرفته شده‌است.

او همچنان گفته که مورد این که در مناطق دور افتاده زنان حاضر به گرفتن عکس‌شان توسط دستگاه بایومتریک خواهند شد گفته است: “انتخابات یک پروسه ملی است و تمام امورات روز رأی دهی برای زنان توسط زنان است و این کار ها توسط کارمندان زن صورت می‌گیرند.”

به گفته آقای ابراهیمی، در انتخابات‌های گذشته به نام زنان رای‌های زیاد خیالی استعمال شده‌اند و آنان تلاش می‌کنند از چنین تقلب جلوگیری کنند.

اما بنهاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) تاکید می‌کند که عملی کردن این فیصله کار دشوار خواهد بود.

یوسف رشید رییس اجرایی این نهاد گفته است: “این فیصله بالای شفافیت انتخابات تا حدی کمک می‌کند و جلو رای‌های خیالی تحت نام زنان را می‌گیرد، اما روی اشتراک زنان در انتخابات اگر آگاهی عامه داده نشود، تأثیرات منفی وارد خواهد کرد.”

آقای رشید تاکید کرده که  کمیسیون انتخابات در این باره باید مردم را قبل از قبل آگاهی دهد.

قرار است انتخابات ریاست جمهور در ششم ماه میزان برگزار شود.

کمیسیون انتخابات می‌گوید، برای این انتخابات حدود ۱۱ میلیون برگه رأی دهی چاپ شده‌اند که عکس‌های ۱۸ نامزد در آن شامل می‌باشند.

بر بنیاد اطلاعات این کمیسیون، در حال حاضر بسته‌بندی این برگه‌ها آغاز شده و قرار است در هفته آینده به ولایت‌ها انتقال داده شوند.

 

اشتراک گذاری:

نظر بدهید