روزنامه «دی ستار» کانادایی: توافق‌نامه صلح ميان امريکايي‌ها و طالبان جعلي است!

جنرال جک کين: توافق‌نامه صلح ميان امريکا و طالبان هفته آينده امضا مي‌شود!

در حالي که يک جنرال بازنشسته امريکايي از امضا شدن توافق‌نامه صلح ميان امريکا و گروه طالبان در جريان هفته آينده خبر داده است، اما يک روزنامه کانادايي، توافق‌نامه صلح ميان امريکا و طالبان را جعلي خوانده و تاکيد کرده که با امضاي اين توافق‌نامه افغانستان با يک بحران تازه روبرو خواهد شد.

در همين حال رياست جمهوري گفته است که تاکنون نه متن توافق‌نامه ميان خليل‌زاد و طالبان آماده شده و نه هم با حکومت شريک ساخته شده است.

جک کين جنرال بازنشسته امريکايي در مصاحبه‌ با يک تلويزيون امريکايي گفته که امريکا و طالبان به توافق صلح در مورد پايان جنگ 18 ساله در افغانستان نزديک شده و بر اساس اين توافق، دولت امريکا حدود 14 هزار سرباز خود را تا سال 2020 از افغانستان بيرون مي‌کند و در مقابل طالبان به واشنگتن تعهد سپرده که ديگر از خاک افغانستان حمله‌يي مانند حمله 11سپتمبر بر ضد امريکا سازماندهي نشود.

او همچنان گفته که به شکل احتمالي امريکا براي جلوگيري از تهديدات القاعده حدود 8 تا 9 هزار سرباز خود را در افغانستان حفظ کند.

به گفته او، ترس اين وجود دارد که افغانستان پس از خروج کامل نيروهاي امريکايي بار ديگر به مرکز تروريستي القاعده بدل شود و به همين خاطر حضور بخشي از نيروهاي امريکايي در افغانستان ضروري است.

او به دولت امریکا پیشنهاد کرده که در مورد خروج نیروهای امریکایی از افغانستان عجله نکند و خود را از وضعیت افغانستان مطمین سازد.

در همین حال روزنامه “دی ستار” کانادایی در تازه‌ترین مطلب خود در مورد صلح امریکا و گروه طالبان، نوشته که اعتماد و باور بر طالبان بزرگ‌ترین اشتباه امریکا خواهد بود و اگر این اشتباه انجام شود، نتیجه‌اش همان خواهد بود که خطرات دهه 90 دوباره متوجه این کشور خواهد شد.

به باور نویسنده این مطلب، توافق‌نامه صلح امریکا و طالبان، به ترمپ راه خروج نیروهای امریکایی را باز خواهد کرد؛ اما گروه‌ تضعیف شده القاعده دوباره فعال خواهند شد.

این روزنامه همچنان افزوده که گروه داعش هم در افغانستان در حال رشد است و این گروه نیز همه روزه از مردم بیگناه افغانستان قربانی می‌گیرد.

پیش از این نیز روزنامه امریکایی واشنگتن پست نیز در مطلبی هشدار داده است که آقای ترمپ با خروج سربازان امریکایی از افغانستان، احتمال پیروزی در این کشور را به شکست شرم آور تبدیل خواهد کرد.

نویسنده این روزنامه بر این باور است که دونالد ترمپ بدون تحلیل اوضاع افغانستان تصمیم دارد، تا نیروهای امریکایی را از این کشور خارج کند؛ اما این کشور یک بار دیگر به میدان جنگ‌های شدید تبدیل خواهد شد.

این روزنامه افزوده که ترمپ تجربه ناکام اوباما را دوباره تکرار می‌کند؛ در حالی که از تأمین صلح در این کشور اطمینان کامل به دست نیامده است.

این روزنامه پیشنهاد کرده که دولت امریکا ابتدا باید خود را از تأمین صلح و ثبات در افغانستان مطمین سازد و پس از آن برای خروج نظامی به شکل معقول و منطقی از این کشور تصمیم بگیرد.

در این مطلب به مقام‌های امریکایی هشدار داده شده که خروج بدون تدبیر از افغانستان، موفقیت احتمالی امریکا را به شکست شرم آور تبدیل خواهد کرد.

قرار است دور نهم مذاکرات امریکا و گروه طالبان به زودی در قطر آغاز شود.

زلمی خلیل‌زاد به تازه‌گی اعلام کرده که برای آغاز دور نهم مذاکرات با نماینده‌گان گروه طالبان در حال برگشت به قطر است تا مسایل باقی مانده را حل کند.

از سویی‌هم ریاست جمهوری گفته است که  انجام هرگونه توافق میان دو طرف پیش از وقت است، نه توافق‌نامه نهایی شده و نه هم با حکومت افغانستان شریک شده‌است.

صدیق صدیقی سخن‌گوی ریاست جمهوری گفته است: “گروه طالبان با ادامه جنگ در تلاش تخریب روند صلح هستند.”

پیش از این نیز آگاهان سیاسی، فعالان مدنی و حکومت افغانستان گفت‌وگوهای خلیل‌‎زاد با طالبان را به دلیل ارایه نشدن جزییات آن به حکومت و مردم افغانستان پرسش برانگیز خوانده و تاکید کرده اند که اگر حکومت و مردم در مورد این گفت‌وگوها نادیده گرفته شوند، نتایج آن برای مردم قابل قبول نیست و با امضای توافق‌نامه صلح میان امریکایی‌ها و طالبان، صلح در افغانستان تأمین نخواهد شد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید