طالبان در تباني با مافياي معدن، لاجورد و طلاي بدخشان را استخراج مي‌کنند

مسوولان محلي در ولايت بدخشان تائيد مي‌کنند که گروه طالبان پس از آن که ولسوالي کران و منجان و معدن لاجورد در اين ولسوالي را تصرف کرده اند، استخراج لاجورد را در هماهنگي و تباني با مافياي معدن آغاز کرده اند. به گفته مسوولان محلي بدخشان، طالبان افزون بر سنگ لاجورد چندين معدن ديگر در اين ولايت را نيز در کنترل دارند و استخراج اين معادن هم اکنون عملا ادامه دارد.  

بشير صميم، رييس شوراي ولايتي بدخشان به “دويچه وله” گفته است: «با تصرف کران و منجان،اکنون بندر شاه سليم، مسير رفت و آمد به چترال پاکستان و نورستان نيز به دست طالبان است.»

مسوولان محلي بدخشان ادعا دارند که گروه طالبان به خاطر به دست آوردن پول، به مردم اجازه استخراج غيرقانوني معادن را داده و زمينه ارسال دانه‌هاي قيمتي را به خارج نيز فراهم ساخته اند.

آقاي صميم گفته است: «طالبان اکنون قاچاق‌بران را اجازه داده اند تا لاجورد را به ولايت‌هاي ديگر و پاکستان قاچاق کنند.»

وزارت معادن و پطروليم با آن که مشکلات به وجود در معدن لاجوري ولسوالي کران منجان بدخشان را تائيد مي‌کند، اما مي‌گويد که جهت باز پس گيري اين ولسوالي و معدن لاجورد با مقام‌هاي حکومتي صحبت شده وبرنامه‌هاي روي دست گرفته شده تا کران منجان دو باز پس گرفته شود.

عبدالقدير مطفي، سخن‌گوي اين وزارت گفته است: «ما مشکلات جدي در کران منجان داريم، در اين منطقه نيروهاي امنيتي مصروف جنگ هستند و ما در اين باره که به چه اندازه اين معدن غيرقانوني استخراج مي‌شود، احصائيه نداريم.»

گفته مي‌شود که فراهم سازي زمينه استخراج غيرقانوني معادن براي قاچاق‌بران و مافياي معادن در افغانستان يکي از منابع عايداتي گروه طالبان به شمار مي‌رود. مسوولان محلي بدخشان مي‌گويند که طالبان با تصرف و استخراج غيرقانوني معادن در آينده بيش‌تر نيرومند خواهند شد.

به گفته بشير صميم رييس شوراي ولايتي بدخشان، افزون بر کران منجان، طالبان هفتاد درصد ساحات ولسوالي‌هاي راغستان و کوهستان اين ولايت را نيز زير اداره خود دارند که در ميان اين دو ولسوالي يک معدن بزرگ طلا به نام “بيکادور” موقعيت دارد.

او مي‌افزايد که بخش‌هاي اين معدن از سه سال به اين‌سو نيز به گونه غيرقانوني استخراج مي‌شود: «در اين منطقه به صدها اسکواتور مصروف استخراج اين معدن هستند و طلاي استخراج شده از مسير ولايت هاي تخار و کندز به بخش هاي ديگر قاچاق مي شود.»

رييس شوراي ولايتي ادعا کرد که تنها يک سردسته گروه طالبان در يک روز نزديک به يک ميليون ودو صد هزار افغاني عايد دارد.

اين در حاليست که برخي از فعالان و مردم بارها گفته اند که گذشته از گروه طالبان، برخي زورمندان نيز به گونه غيرقانوني دست به استخراج معادن مي‌زنند. حتا در برخي از موارد ادعاي همکاري شماري از مقام‌ها نيز با قاچاق‌بران وجود دارد، اما پوليس بدخشان اين ادعاها را به گونه جدي رد مي‌کند.

ثنا الله روحاني، سخن‌گوي فرماندهي پوليس بدخشان مي‌گويد: «پوليس قاطعانه کار مي‌کند و ما هميشه متخلفان و قاچاق‌بران را گرفتار کرده ايم و به نهادهاي عدلي و قضايي سپرده ايم.»

منبع: دویچه وله

اشتراک گذاری:

نظر بدهید