منابع نزديک به طالبان: هيأت طالبان در قطر با خليل‌زاد روي يک حکومت 14ماهه به توافق رسيدند

جان بس: تأمين صلح در افغانستان نسبت به برگزاري انتخابات براي ما اولويت دارد!

گزارش‌ها به نقل از منابع نزديک به گروه طالبان حاکي از آن است که نماينده‌گان اين گروه درمذاکرات شان با زلمي خليل‌زاد فرستاده وزارت امورخارجه امريکا براي صلح افغانستان، در قطر روي تشکيل حکومت انتقالي 14 ماهه به توافق رسيده اند.

يک منبع به “تلويزيون الجزيره” گفته که هنوز اختلاف نظر روي ادامه حمايت ايالات متحده از حکومت افغانستان، در مدت 14 ماه ميان نماينده‌گان امريکا و طالبان وجود دارد.

به گفته منبع، فضاي گفت‌وگوها مثبت بوده و در اين دور دو طرف به يک توافق دست خواهند يافت.

سهيل شاهين، سخن‌گوي دفتر سياسي طالبان در قطر، اما اين خبر را تأييد نکرده است.

اين در حاليست که با نزديک شدن توافق‌نامه صلح ميان هيأت مذاکره کننده گروه طالبان و زلمي خليل‌زاد فرستاده ويژه وزارت امورخارجه امريکا براي صلح افغانستان، ترديدها نسبت به برگزاري انتخابات رياست جمهوري بيش‌تر شده، بيش‌تر سياسيون داخلي و مقام‌هاي امريکايي نهايي شدن مسأله صلح را نسبت به برگزاري انتخابات اولويت مي‌دهند.

در تازه ترين مورد، جان بس سفير امريکا در کابل گفته است که کشورش در افغانستان  روند صلح  را نسبت به برگزاري انتخابات رياست جمهوري اولويت مي‌دهد.

اين درحاليست که منابع نزديک به گروه طالبان گفته اند، هيأت مذاکره کننده اين گروه با زلمي خليل‌زاد در حال بحث و گفت‌وگو در مورد تعويق انتخابات رياست جمهوري افغانستان هستند.

اين منابع مي‌گويند که در دور نهم گفت‌وگوهاي خليل‌زاد با طالبان در قطر، دو طرف روي چهارمحور اساسي که در جريان هشت دور گذشته  مورد بحث بودند، نهايي شده است و تعويق انتخابات رياست جمهوري افغانستان در آجنداي دور نهم مذاکرات دوحه قرار دارد.

جان بس سفير امريکا در کابل تاکيد کرده که براي کشورش تأمين صلح در افغانستان اولويت دارد و همچنان بررسي‌هاي ايالات متحده نشان مي‌دهد که شهروندان افغانستان نيز صلح را در اوضاع کنوني نسبت به برگزاري انتخابات رياست جمهوري پيش‌رو اولويت مي‌دهند.

آقاي بس با اشاره به دور نهم مذاکرات خليل‌زاد با نماينده‌گان گروه طالبان در قطر گفته که به زودي نتيجه اين مذاکرات مشخص و با شهروندان افغانستان شريک خواهد شد.

از سويي‌هم، بيش‌تر از نامزدان رياست جمهوري تاکيد مي‌کنند که اگر مسأله روند صلح به يک نتيجه برسد، آن‌ها خواهان گفت‌وگوهاي صلح نسبت به برگزاري انتخابات در ششم ميزان هستند.

در تازه ترين مورد، شهاب حکيمي يکي از نامزدان رياست جمهوري گفته که زمينه براي برگزاري انتخابات رياست جمهوري در حال حاضر فراهم نيست و بايد انتخابات به تعويق بي‌افتد.

آقاي حکيمي که روز شنبه(دوم سنبله) به منظور دريافت نظريات مردم مبني بر اين که به صلح اولويت داده شود يا انتخابات به ولسوالي چهار آسياب کابل رفته بود، پس از نظرخواهي از مردم به رسانه‌ها گفت که مردم خواهان تعويق انتخابات رياست جمهوري اند، تا صلح سراسري وعادلانه در کشور به دست آيد.

او با اشاره به روند مذاکرات صلح امريکا و طالبان، گفت: “ما خواستارصلح هستيم تا تحريک طالبان داخل نظام شده و اداره موقت تشکيل شود.”

گفته‌هاي وجود دارد که گروه طالبان در مذاکرات شان از زلمي خليل‌زاد خواسته اند تا محمد اشرف غني بايد از قدرت کنار برود و پس از آن آن‌ها با کسي که سرپرست حکومت شود، گفت‌وگوهاي صلح را آغاز خواهند کرد.

اين اظهارات در حالي مطرح مي‌شود که حکومت افغانستان به برگزاري انتخابات تاکيد دارد و اين روند را نسبت به روند صلح اولويت مي‌دهد.

پيش از اين رييس جمهور غني تاکيد کرده است که حکومت وحدت ملي در آخرين روزهاي کاري خود قرار دارد و نمي‌تواند در مورد يک مسأله مهم صلح تصميم بگيرد.

با اين حال نگراني‌هاي جدي در ميان سياسيون و شهروندان افغانستان وجود دارد که دونالد ترمپ در تلاش يک معامله با گروه طالبان تحت عنوان صلح در افغانستان است که اگر آنچه در مذاکرات خليل‌زاد با طالبان انجام شده، نتايج براي مردم و حکومت ارايه نشود، افغانستان به جاي صلح  وارد يک بحران تازه خواهد شد.

آگاهان سياسي به اين باور اند که واشنگتن در هماهنگي با اسلام‌آباد تلاش دارد تا گروه طالبان را در افغانستان دوباره به قدرت برساند که در اين صورت صلح در افغانستان تأمين نخواهد شد، زيرا نزديک 90 درصد شهروندان افغانستان به هيچ عنوان خواهان برگشت دوباره طالبان به قدرت نيستند، چون طالبان هيچ تغييري در روش فکري شان نيامده و همچنان يک گروه به شدت افراطي و ايديولوژيک هستند. چنانچه در تازه ترين مورد يک دختر و پسر جوان را در ولسوالي المار ولايت فارياب روز گذشته به اتهام اين که دل بسته‌ يکديگر هستند، در محضر عام شلاق زدند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید