نگراني‌ها از قمار صلح ترمپ با طالبان! 

جاوید روستاپور

با گذشت هر روز و نزديک شدن توافق‌ نهايي صلح امريکايي‌ها با گروه طالبان، نگراني‌ها از قمار صلحي که قرار است دونالد ترمپ با گروه‌ طالبان انجام دهد، بيش‌تر مي‌شود.

در داخل افغانستان اين نگراني‌ها از آن‌جا با گذشت هر روز بيش‌تر مي‌شود که زلمي خليل‌زاد در نهمين دور گفت‌وگوهايش با هيأت مذاکره کننده طالبان، از نهايي شدن توافق با اين گروه سخن گفت، اما آنچه در اين گفت‌وگوها ميان او و نماينده‌گان طالبان گذشت جزيياتي در دست نيست.  سياسيون و شهروندان افغانستان نگران يک معامله تحت عنوان صلح، ميان امريکايي‌ها طالبان و در هماهنگي پاکستان هستند. اما در بيرون از افغانستان، شماري از کارشناسان و مقام‌هاي امريکايي نسبت به تصميم دونالد ترمپ مبني بر خروج نظاميان امريکايي و توافق صلح با گروه طالبان نگران هستند.

در تازه ترين مورد، شماري از سياست‌گران در کانگرس اين کشور و همچنان کارشناسان امريکايي نيز نسبت به تصميم آقاي ترمپ مبني برتوافق صلح با طالبان و خروج نظاميان امريکايي از افغانستان  ابراز ترديد کرده و اين تصميم ترمپ را شتاب زده خوانده اند.

شماري از جمهوري‌خواهان در کانگرس نسبت به آنچه در خصوص روند گفت‌وگوهاي صلح خليل‌زاد با طالبان جريان دارد ترديد کرده از آقاي ترمپ خواسته اند، توافق‌نامه صلح با طالبان را لغو و در مورد آن‌ تجديد نطر کند.

آنچه در مورد روند صلح امريکا و طالبان در رسانه‌ها گزارش مي‌شود، حکايت از آن دارد که نسبت به توافق “مبهم” صلح ميان امريکايي‌ها و طالبان و تصميم شتاب زده آقاي ترمپ در مورد صلح افغانستان، اين است که با اين تصميم و با امضآ شدن توافق‌نامه صلح ميان امريکايي‌ها و طالبان، صلح در افغانستان تأمين نخواهد شد. آن گونه که شماري از هم حزبي‌هاي آقاي ترمپ نسبت به نتايج برنامه‌ او در مورد صلح افغانستان سخت نگران هستند.

باورها بيش‌تر بر اين است که امضاي توافق‌نامه صلح ميان امريکا و طالبان در اوضاع کنوني، نه تنها سبب تأمين صلح در افغانستان نخواهد شد، بل افغانستان دوباره به لانه تروريزم بين‌المللي مبدل خواهد گشت.

رسانه‌هاي غربي، به نقل از ليز چيني، عضو کنگره امريکا، ايدم کينزينگر، فرمانده پيشين گارد هوايي امريکا و ايلينوي، از چهره‌هاي مشهور جمهوري‌خواه گزارش کرده اند که اگر دونالد ترمپ توافق‌نامه صلح با گروه طالبان را امضآ کند؛ “به معناي باخت او در جنگ با سازمان‌هاي تروريستي از جمله القاعده و گروه داعش است.”

ليز چيني گفته‌است: «ترمپ بايد در بده بستان با گروه طالبان، حساب خود را برابرسازد، زيرا گروه طالبان اسامه بن لادن رهبر سازمان تروريستي القاعده و طراح اصلي حمله بر امريکا را پناه داده بودند و هيچ‌گاه همکاري خود با القاعده را انکار نکرده‌اند، بنا بر اين اگر اين گروه دوباره در افغانستان به قدرت برسند، القاعده را دوباره در افغانستان فعال خواهند کرد که تهديد بزرگ‌تر از گذشته براي ايالات متحده امريکا است.»

اعتماد کردن به گروه طالبان بسيار دشوار است، زيرا تجربه ثابت کرده که اين گروه جز دهشت افکني و وحشت آفريني به هيچ اصول و معيار پايبند نيستند و بعيد به نظر مي‌رسد که به توافق صلح با امريکايي‌ها نيز متعهد بمانند.

بيش‌تر سردسته‌هاي گروه طالبان و القاعده با آن که از دوران جنگ‌ها با نيروهاي شوراي در افغانستان روابط تنگاتنگ آيديولوژيک  و سازماني دارند، بر بنياد گزارش‌ها اين روابط به اکنون روابط خويشاوندي نيز با يکديگرشان برقرار کرده و عضو يک خانواده به حساب مي آيند که در چنين وضعيت بسيار دشوار و حتا ناممکن است که سران طالبان رابطه خود با اعضاي سازمان تروريستي القاعده را  قطع نمايند.

افزون بر اين که بسياري‌ها نسبت به طالبان مبني بر قطع‌ کردن رابطه شان با ديگر گروه‌هاي تروريستي به‌شمول سازمان تروريستي القاعده ترديد دارند، تاکيد مي‌کنند که طالبان خودشان يک گروه تروريستي هستند و ناممکن است که اين گروه با آن‌چه تعهد مي‌کنند در عمل به آن پاي بند بمانند.

اين در حاليست برخي از کشورهاي همسايه افغانستان به‌شمول، هند، ايران و روسيه نسبت به مذاکرات امريکايي‌ها با گروه طالبان در مورد صلح افغانستان به ديده شک و ترديد، مي‌نگرند.

بسياري از آگاهان به اين باور اند که دونالد ترمپ در آستانه انتخابات رياست جمهوري امريکا که خود يکي از نامزدان است، تلاش دارد که جنگ در افغانستان را پايان يافته اعلام کند و  اين برنامه‌ را به عنوان يک دست آورد در کارزهاي انتخاباتي‌اش استفاده کند. با اين حال ديده شود که کانگرس امريکا در باره توافق‌نامه صلح افغانستان که قرار است در آينده نزديک ميان دونالد ترمپ با گروه طالبان نهايي شود، چه تصميم خواهد گرفت.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید