مردم صلح آبرومندانه می خواهند!

در حالی که دور نهم گفت‌وگوهای صلح در دوحه ادامه دارد، منابعی از قول سفیر امریکا گفته اند که مذاکره کننده‌گان امریکا وطالبان روی یک دوره موقت چهارده ماهه در افغانستان پس از امضای توافق صلح، به موافقت رسیده اند.

این نکته به معنای آن است که انتخابات ریاست جمهوری که آماده‌گی‌های لازم برای آن از مدت‌هاست گرفته شده است، برگزار نمی‌شود و در واقع به روند برقراری صلح در کشور ارجحیت داده شده است.

در همین حال سفیر امریکا درکابل به تازه‌گی گفته که کشورش برقراری صلح در افغانستان  را در اولویت‌های خویش قرار داده است. در عین حال طالبان نیز مخالف برگزاری انتخابات در کشور می‌باشند و باور دارند که برگزاری انتخابات در افغانستان به معنای آن است که آنان پنج سال دیگر باید منتظر ایجاد تحولات درکشور به خاطر رفتن به تحقق برنامه صلح باشند.

در عین حال مردم افغانستان نیز از ادامه جنگ‌های ویرانگر و پر تلفات کنونی که از هردو طرف قربانی می‌گیرد و کشور را به ویرانه مبدل کرده است بیزار و خسته هستند و باور دارند که باید هر چه زودتر روند برقراری صلح در افغانستان تسریع گردد.

شکی نیست که صلح در کشور آرزوی یک یک شهروندان این سرزمین می‌باشد. ادامه جنگ در کشور هیچ گاه به سود هیچ کسی نیست، بلکه برای مردم ما بدبختی می‌آورد.

ما یقین داریم که جهان نیز از ادامه جنگ در افغانستان منزجر گردیده اند و آن را خطر جدی به امنیت و صلح جهانی می‌داند و باور دارد که جنگ در افغانستان بستر مناسبی به تقویت تروریزم در جهان و منطقه می‌باشد.

مردم افغانستان در حالی که طرف‌دار برقراری صلح در سرزمین شان می‌باشند، خواهان آن اند تا هرچه زود تر روند گفت‌وگو میان نماینده‌گان طالبان و مردم افغانستان آغاز گردد.

آغاز این مذاکرات از آن رو ضروری وفوری می‌باشد که  مردم می‌دانند تا آن که افغان‌ها مشکلات جنگ و صلح شان را در میان خود پشت میز گفت‌وگو حل نکنند و در این روند هردو طرف با انعطاف پذیری و گذشت به پیش نروند وبه توافق نرسند، معضل افغانستان همچنان لاینحل باقی خواهد ماند و زیان‌های آن را تنها مردم متحمل می‌گردند.

ما باور داریم صلحی که در نتیجه گفت‌وگوهای بین‌الافغانی تأمین می‌گردد باید همه جوانب زنده‌گی مردم ازجمله حقوق زنان، دموکراسی، آزادی بیان و دست آوردهای هجده سال کشور ر ا نیز ضمانت کند. این گونه صلح می‌تواند در کشور پایدار بماند.

مردم باور دارند که پیش‌رفت در راستای صلح زمانی سودمند واقع می‌گردد که هر چه زودتر آتش بس میان طرف‌ها برقرار گردد، تا از ادامه تلفات و ویرانی‌های در کشور جلوگیری گردد. مردم ما خواهان صلحی آبرومندانه برای هردو طرف هستند و این کار فقط در گفت‌وگوهای بین الافغانی امکان پذیر می‌گردد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید