اختلاف‌ها را کنار بگذاريد!

در حالي‌که مذاکرات صلح ميان نماينده‌گان امريکا و طالبان ادامه دارد و قرار است ميان شان توافقي انجام شود، اما در رابطه به مذاکرات به اصطلاح بين‌الافغاني که ممکن است پس از توافق امريکا و طالبان راه اندازي شود، در ميان رهبران حکومت واحزاب سياسي و برخي ديگر از جريا‌ن‌ها اختلاف جدي وجود دارد و موضع واحد درميان شان ديده نمي‌شود.

ديروز برخي از نماينده‌گان احزاب سياسي در گفت‌وگو با رسانه‌ها اظهار داشتند که حکومت در فهرست هيأت پانزده نفري که قرار  است با طالبان مذاکره کند، کساني را شامل خواهد ساخت که بيشتر زير تأثير رهبران حکومت باشند و از منافع آن‌ها در مذاکرات صلح حمايت ‌کنند.

آن‌ها ادعا دارند که به همين دليل حکومت فهرست نام‌هاي هيأت مذاکره کننده را افشا نمي‌کند و تا اکنون روشن نيست که در مذاکرات بين‌الافغاني که در کشور ناروي برگزار مي‌شود چه کساني شرکت خواهند کرد.

اين نماينده‌گان احزاب سياسي هشدار مي‌دهند که اگر حکومت در فهرست نام‌هاي هيأت مذاکره کننده اعمال نفوذ و آن‌ها نتوانند از يک افغانستان همه شمول نماينده‌گي کنند، احزاب سياسي خود شان چگونه‌گي مذاکره با طالبان را بررسي خواهند کرد و هيأت حکومتي را نخواهند پذيرفت.

اين در حالي‌است که طالبان تا هنوز هم حاضر نيستند که با نماينده‌گان حکومت وارد مذاکره شوند و مي‌گويند با آن‌عده از گروپ‌هايي که درگير جنگ بودند از جمله حزب جمعيت، حزب جنبش و حزب وحدت حاضر به مذاکره اند.

با توجه به اين مشکل پيش‌آمده، رهبران حکومت بايد منافع کلان کشور را در نظر بگيرند و در مذاکرات صلح وتوافقي که ميان طالبان وامريکا به وجود مي‌آيد، مشوره جريان‌هاي سياسي را بگيرند و همه تلاش نمايند تا يک اجماع نسبتاً ملي در پيوند به مذاکرات صلح با طالبان شکل بگيرد تا از يک موضع واحد و مستحکم با مخالفان مسلح گفت‌وگو انجام شود.

به باورما اگر اختلاف ميان رهبران سياسي و حکومت همچنان ادامه يابد در آن صورت طالبان در موضع برتر قرار خواهند گرفت و در انظار جامعه جهاني اعتبار و امتياز بيشتر را کمايي خواهند کرد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید