چرا صلح در افغانستان دچار تناقض شده است؟

در حالی‌که از نهایی شدن توافق‌نامه صلح میان امریکایی‌ها و طالبان در رسانه‌ها سخن‌زده می‌شود و سخن‌گوی طالبان از امضای قریب‌الوقوع این توافق اطمینان داده است، اما از اظهار نظرهای آقای ترمپ رییس جمهوری امریکا در حاشیه نشست سران گروه هفت چنین برداشت می‌شود که تا هنوز امریکایی‌ها در مورد توافق شان با طالبان متردد استند.

طالبان تاکید دارند تا زمانی‌که توافق نهایی بر سرخروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان صورت نگیرد، توافق صلح نهایی نخواهد شد.

از سوی دیگر برخی از سران طالبان در گفت‌وگو با رویترز از حمله و ادامه جنگ شان با نیروهای امنیتی افغانستان پس از توافق با امریکایی‌ها سخن‌زده اند و خاطر نشان ساخته اند که با زور و فشار حکومت افغانستان را سرنگون می‌کنند و به قدرت بر می‌گردند.

در واکنش به این موضع طالبان، خلیل‌زاد گفت که دولت امریکا پس از امضای توافق با طالبان نیز از نیروهای امنیتی افغانستان حمایت می‌کند و به همین گونه ترمپ رییس جمهوری امریکا نیز خاطر نشان ساخت که به طالبان اجازه نمی‌دهد که به قدرت برگردند و جدول زمانی برای برگشت نیروهای شان وجود ندارد.

با توجه به این موضع‌گیری واظهار نظرها، روند صلح افغانستان دچار تناقض شده است و تا اکنون روشن نیست که چه خواهد شد.

آوازه‌های نهایی شدن توافق صلح امریکا با طالبان پروسه انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان را تحت الشعاع قرار داده است و بیشتر نامزدان ریاست جمهوری به امید شکل‌گیری یک اداره موقت از رفتن به سوی کمپاین‌های انتخاباتی خود داری می‌کنند و حاضر نیستند باتصمیم قاطع وارد میدان پیکارهای انتخاباتی شوند.

در حالی‌که اروپایی‌ها از برگزاری انتخابات در افغانستان حمایت می‌کنند ولی سفیر امریکا در کابل در دیدارهایش با برخی از سیاسیون کشور صلح را نسبت به انتخابات ترجیح داده است.

با توجه به این گفته‌ها و ملاحظات باید امریکایی‌ها در مورد مذاکره‌شان با طالبان وتوافق صلح با تروریستان وضاحت بیشتر بدهند واز تناقض گویی‌ها اجتناب ورزند.

در این شکی وجود ندارد که طالبان و حامی‌شان پاکستان می‌خواهند که با برپایی امارت به اصطلاح اسلامی همه قدرت را به دست بگیرند وافغانستان را نظامیان پاکستانی اشغال کند و دوران سیاه تکرار شود.

اگر طالبان به این هدف و مقصد شان برسند نه در افغانستان جنگ پایان خواهد یافت و نه مردمان جهان به ویژه امریکا خواب آرام خواهند داشت و حادثه یازدهم سپتامبر در امریکا واروپا تکرار خواهد شد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید