پیچیده‌گی پروسه صلح افغانستان

احمد سعیدی

در این شرایط دشوار و نفس‌گیر که افغانستان درگیر است از همه مهمتر در این شرایط دولت و مردم به یک صدای واحد در مقابل دوست و دشمن نیاز دارند، شهروندان افغانستان باید یک صدا شوند، تا در مقابل با طالب از قوت و جدیت بتوانند وارد مذاکره شوند، ادامه این پراکنده‌گی و نفاق و شقاق درونی نظام و مردم ما را خیلی زمین‌گیر خواهد کرد. اگر طالب متوجه شود که مردم افغانستان در بین خود از هم پاشیده اند، اتحاد و هم‌دلی ندارند و هرکدام صدای دیگری می‌زند قوت طالبان بیش‌تر می‌شود.

**************

زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص وزارت امور خارجه امریکا برای صلح افغانستان، پس از ختم دور نهم مذاکرات دوحه بدون این که روی توفق‌نامه ای با طالبان امضای شده باشد در راه سفر به کابل است، تا آن‌چه را که طی اضافه تر از 9 ماه گذشته با طالبان گفته و آنچه را که از طالبان شنیده با رهبری دولت افغانستان شریک سازد.

از سوی دیگر همزمان با سفر آقای خلیل‌زاد به کابل، سهیل شاهین سخن‌گوی دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر گفته است که مذاکرات ما با امریکایی‌ها نهایی شده و تنها روی مسایل تخنیکی صحبت‌ها ادامه دارد. اگر دقت شود، مذاکرات بین خلیل‌زاد و طالبان روی دو نقطه که عبارت از خروج نیروهای خارجی از افغانستان و تعهد طالبان به دولت امریکا مبنی بر این که بار دیگر افغانستان به لانه گروه‌های تروریستی تبدیل نخواهد شد، نه ماه طول کشید. اگر مذاکرات بین‌الافغانی با طالبان آغاز شود، ماه‌ها و حتا سال‌ها ادامه خواهد یافت، بدون شک در مذاکرات بین‌الافغانی مسئله نظام، انتخابات، قانون اساسی و دست آوردهای هژده ساله مشارکت سیاسی و موضوعات دیگر مورد بحث قرار خواهند گرفت، همه می‌دانند که شهروندان افغانستان تشنه ای صلح اند و در راه رسیدن به صلح لحظه شماری می‌کنند.

حتا بعضی خوش‌بینی‌های وجود دارد که با این رفت و آمدها و با مذاکرات انجام شده بین خلیل‌زاد و طالبان جنگ‌ها خاتمه میابند و ما صاحب صلح می‌شویم ای کاش میشد واقعیت امر این است که این پروسه خیلی پیچیده است کوه است و کوتل دارد و زمان بیش‌تر از آنچه تصور می‌شود را در برخواهد گرفت تا به نتیجه برسد.

شهروندان افغانستان باید بدانند و باور داشته باشند که صلح در افغانستان یک روند پیچیده و زمان‌گیر است و نباید این پروسه را ساده گرفت، درست است که مرد و زن سرزمین  واقعاً تشنه صلح اند، اما این پروسه، یک پروسه ساده که مردم بگویند و باور داشته باشند که فردا صلح میاید و فردا صلح می‌شود، خلیل‌زاد آمده است خلیل‌زاد می‌رود نیست، بدون تردید مردم باید بدانند که در پروسه صلح در افغانستان، امنیت منطقه امنیت جهانی یکی با دیگری گره خورده است و هر کدام در این پروسه در قدم اول منافع افغانستان را نه بلکه منافع خود را در نظر دارند. به باور این قلم، روی این پروسه باید با دقت بیش‌تر کار صورت گیرد، تا نتیجه این آن با دقت لازم طرح ریزی شود و تضمین‌های درست اجرایی در سطح ملی و بین‌المللی به دست بیاید، تا نتیجه این پروسه به ناکامی نه انجامد. اگر این پروسه به نامکامی بی‌انجامد تکرار اشتباهی است که سال‌های پیش همه آن را تجربه کردند. اگر طالبان به این فکر باشند که بازهم به زور قدرت را غصب می‌کننند، و باز هم دیگر مرد و زن افغانستان را شلاق می‌زنند، خواب و خیال است. شاید برای یک مدت کوتاهی بتوانند این عمل را انجام دهند، اما باز در مقابل شان مقاومت و ایستاده گی صورت می‌گیرد باز جنگ و کشتار خواهد شد و تاریخ خونین یک‌بار دیگر تکرار خواهد شد.

مشکل دیگری که باید روی آن زیاد تاکید شود، این که رییس جمهورغنی، به خاطر ساختن یک اجماع ملی در پروسه صلح مشکل شخصیتی دارد. او، تا کنون نتوانسته یک اجماع سیاسی را در دور خود ایجاد نماید که با یک نظر و با یک باور در مقابل طالب ایستاده‌گی نموده از منافع ملی دفاع نماید.

در این شرایط دشوار و نفس‌گیر که افغانستان درگیر است از همه مهم‎تر در این شرایط دولت و مردم به یک صدای واحد در مقابل دوست و دشمن نیاز دارند، شهروندان افغانستان باید یک صدا شوند، تا در مقابل با طالب از قوت و جدیت بتوانند وارد مذاکره شوند، ادامه این پراکنده‌گی و نفاق و شقاق درونی نظام و مردم ما را خیلی زمین‌گیر خواهد کرد. اگر طالب متوجه شود که مردم افغانستان در بین خود از هم پاشیده اند، اتحاد و هم‌دلی ندارند و هرکدام صدای دیگری می‌زند قوت طالبان بیش‌تر می‌شود، بناً این مسوولیت رسیس جمهوری است با وجود که شرایط شرایط انتخاباتی است مهم‌تر از آن این است که یک اجماعی سیاسی پایداری را ایجاد نماید. رییس جمهوری نباید به خاطر اهداف شخصی و انتخاباتی اجماع سیاسی که در این شرایط موجود بسیار مهم است تعلل نماید و او را صدمه زند، چون هر نوع صدمه رساندن به اجماع سیاسی در مقابل طالبان مشکل مذاکرات را زیان بارتر می‌سازد و این پروسه به نفع طالبان تمام خواهد شد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید