سرور دانش: روند جاری صلح بی‌نتیجه است!

سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری، روند جاری صلح افغانستان را پیچیده و بی‌نتیجه می‌داند. آقای دانش که معاون آقای غنی در انتخابات پیش روز نیز است، روز یکشنبه در یک نشست مبارزات انتخاباتی در کابل گفت: “با در نظرداشت پیچیده‌گی‌های این روند آنان به انتخابات اولویت می‌دهند.”

این در حالی‌است که دور نهم مذاکرات صلح میان هیآت امریکایی و نماینده‌گان گروه طالبان در قطر به پایان رسیده و قرار است زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص وزارت امورخارجه امریکا برای صلح افغانستان به کابل میآید و نتایج مذاکرات‌اش با طالبان را با رهبران حکومت وحدت ملی شریک سازد.

آقای خلیل‌زاد، در صفحه توییترش نوشته است که به هدف گفت‌وگو و شریک ساختن نتایج مذاکرات‌اش با رهبران حکومت به کابل می‌آید.

او گفته است: “در آستانه توافق‌نامه‌ای قرار داریم که خشونت را کاهش داده و روزنه‌ای را به روی افغان‌ها بگشاید، تا با هم نشسته در مورد صلح شرافت‌مندانه و پایدار و یک افغانستان متحد و مستقل که تهدیدی برای امریکا و متحدانش یا هر کشور دیگری نباشد، مذاکره کنند.”

در همین با آن که نماینده‌گان امریکا و طالبان از احتمال امضای توافق‌نامه صلح سخن می‌گویند اما منابع نزدیک به گروه طالبان گفته اند، لغو پیمان امنیتی میان افغانستان و امریکا از موارد جنجالی در دور نهم گفت‌وگوهای صلح است که تاهنوز دو طرف بر سر حل این موضوع به توافق نرسیده اند.

عدم ارایه جزییات از جریان مذاکرات امریکایی‌ها با نماینده‌گان گروه طالبان به حکومت افغانستان سبب بی‌اعتمادی سیاسیون، حکومت و شهروندان افغانستان شده و با وجود خوش‌بینی‌ها در مورد پیش‌رفت روند صلح، بد بینی‌ها و تردیدهای جدی وجود دارد که امریکایی‌ها نسبت به آنچه اذعان نسبت به مذاکرات شان با طالبان اذعان می‌دارند، صادق نیستند و ممکین است، واشنگتن در هماهنگی و همسویی با اسلام‌آباد در تلاش یک معامله با طالبان تحت نام صلح در افغانستان باشد که در آن صورت صلح در این کشور تامین نخواهد شد.

به باور آگاهان سیاسی روند صلح افغانستان به رقابت میان کشورهای همسایه، منطقه و قدرت‌های جهانی مبدل شده و این معضل سبب شده است که تامین صلح در افغانستان دشوار و ناممکن شود.

این در حالیست که روسیه از روزیکشنبه (10 سنبله) ریاست شورای امنیت سازمان ملل را برای مدت یک ماه بر عهده می‌گیرد.
فدراسیون روسیه با اتمام دوره ریاست لهستان بر این شورا در ماه آگست، مدیریت مهم‌ترین رکن نهاد بین المللی را در ماه سپتامبر 2019 برعهده می گیرد. آغاز به کار هفتاد و چهارمین دوره مجمع عمومی سازمان ملل متحد و حضور سران کشورها، سپتامبر را به پرکارترین و عالی رتبه ترین ماه‌های فعالیت این سازمان تبدیل می کند.
سال گذشته امریکا در این ماه عهده‌دار ریاست شورا شده بود که یکی از نشست‌های آن با حضور دونالد تمپ رییس جمهوری امریکا برگزار شد.
شورای امنیت سازمان ملل متحد 15 عضو دارد که روسیه، امریکا، بریتانیا، فرانسه و چین، پنج عضو دائم آن را تشکیل می دهند و 10 عضو دیگر هر دو سال تغییر می‌کنند.
این شورا وظیفه رسیده‌گی به موارد مرتبط به صلح و امنیت بین المللی را برعهده دارد و یکی از پنج رکن سازمان ملل متحد محسوب می‌شود که مصوبات آن برای همه اعضای این سازمان، لازم الاجرا است. به نظر می‌رسد روسیه که یکی از کشورهای دخیل در مساله صلح افغانستان است و تا کنون دو نشست را میان نماینده‌گان طالبان و نماینده‌گان احزاب سیاسی در مسکو میزبانی کرد، پس از این در مساله روند صلح افغانستان بیش‌تر مداخله کند، اما این که این مداخله‌ها تا چه اندازی به تامین صلح پایه‌دار و قابل قبول برای همه شهروندان افغانستان واقع خواهد شد، گذشت زمان پاسخ خواهد داد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید