صدیقی:  پس از بررسی متن توافق‌نامه امریکا وطالبان، دیدگاه حکومت را با امریکا شریک خواهیم ساخت

 زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان روز دوشنبه پس از دیدار با رییس‌جمهور غنی و عبدالله عبدالله، رییس اجرایی در ارگ، پیش نویس چارچوب توافق صلح امریکا با گروه طالبان را به رهبران حکومت وحدت ملی شریک ساخت.

وحید عمر، رییس روابط عامه و استراتیژیک ریاست‎جمهوری درصفحه تویترش نوشته‎است که بحث‌ها با آقای خلیل‎زاد، ادامه خواهند یافت.

درهمین حال، دفتر رسانه‌های ریاست اجرایی با نشر خبرنامه‌ی گفته است که آقای خلیل‌زاد با آقای عبدالله به گونه جداگانه درکاخ سپیدار نیز دیدار کرده‎است.

در خبرنامه ریاست اجرایی آمده‎است که در این دیدار، آقای خلیل‌زاد، رییس اجرایی را در جریان آخرین جزییات گفت‌وگوهای صلح قرار داد و از تأمین صلح سرتاسری و پایدار اطمینان داد.

خبرنامه افزوده که آقای خلیل‌زاد در جریان سفرش به کابل با تمام طرف‌ها و جریان‌های سیاسی مذاکره و گفت‌وگو خواهد کرد.

از سویی‌هم صدیق صدیقی، سخن‌گوی ریاست جمهوری روزدوشنبه(11سنبله) در یک نشست خبری در کابل گفت که حکومت افغانستان پس از بررسی متن توافق‌نامه امریکا و طالبان، نظرش را با امریکا در این باره شریک خواهد کرد.

او افزود که محمد اشرف غنی، رییس جمهوری کشور از آقای خلیل‌زاد خواسته که جزییات تفاهم‌نامه را با شهروندان افغانستان شریک سازد.

آقای صدیقی گفت که مسیر صلح حکومت و مردم افغانستان روشن است و اجازه نمی‌دهیم روند ناقص صلح منافع افغانستان را تهدید کند.

سخن‌گوی ریاست جمهوری تصریح کرد که امریکا کمک‌های مالی و تخنیکی به انتخابات ریاست جمهوری کرده‌است و این انتخابات در زمان معین آن برگزار خواهد شد.

از سویی‌هم، زلمی خلیل‌زاد فرستاده ویژه وزارت امورخارجه امریکا برای صلح افغانستان، می‌گوید که با گروه طالبان به توافق رسیده اند و پس امضای توافق‌نامه صلح با نماینده‌گان این گروه روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان آغاز می‌شود.

آقای خلیل‌زاد تاکید می‌کند، امریکا در تلاش تامین صلح در افغانستان است، اما گروه طالبان نمی‌توانند به زور امارت اسلامی را بر شهروندان افغانستان تحمیل کنند.

از سویی‌هم “رادیو آزادی” به نقل از یک مقام آگاه بین‌المللی نوشته که امریکا به خاطر نهایی شدن توافق‌نامه صلح میان امریکا و گروه طالبان، تلاش دارد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ماه سپتمبر(ششم میزان) را به تعویق بی اندازد،
این منبع که نامی از او گرفته نشده گفته است که امریکا در تلاش ایجاد اجماع در افغانستان، برای جلوگیری از برگزاری این انتخابات است.

اما صدیق صدیقی سخن‌گوی ریاست جمهوری تاکید می‌کند که ایالات متحده کمک‌های مالی و تخنیکی به انتخابات ریاست جمهوری کرده‌ و این انتخابات در زمان معین آن برگزار خواهد شد.
با وجودی که آقای خلیل‌زاد از توافق نهایی با نماینده‌گان گروه طالبان در مورد صلح افغانستان سخن می‌زند، اما تاکنون جزییاتی از دو دور مذاکرات امریکایی‌ها با طالبان تاکنون به حکومت و شهروندان افغانستان شریک ساخته نشده و هیچ کس نمی‌داند، در 9 دور مذاکرات خلیل‌زاد با طالبان چه گذشته و طرفین برسر چه موضوع گفت‌وگو کرده اند.

پنهان ماندن جزییات مذاکرات امریکایی‌ها با نماینده‌گان گروه طالبان در مورد صلح افغانستان نگرانی‌های جدی را در میان سیاسیون، حکومت و شهروندان این کشور برانگیخته است. بسیاری‌ها به این باور اند که امریکا و پاکستان در تلاش به قدرت رساندن دوباره گروه طالبان در افغانستان به بهانه صلح هستند. اما آقای خلیل‌زاد در صحبت‌هایش همواره تاکید کرده که امریکا در تلاش پایان دادن به خشونت‌ها در افغانستان و تامین صلح در این کشور است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید