با ادامه درگیری‌ها دربغلان، مسیرچندین ولایت مسدود شده است

گزارش‌ها از شهر ولایت بغلان حاکی از آن است، که شهر پلخمری مرکز این ولایت همچنان محاصره است و راه‌های رفت و آمد به این شهر بسته استند.

بربنیاد گزارش رسانه‌ها، یک شنبه شب عملیات‌های هوایی برچندین بخشی که طالبان حضور دارند انجام شدند، اما گروه طالبان همچنان دردشت کیله‌گی، بخش‌های بند دوم و شاهراه کندز- تخار را بسته‌اند.

مسوولان محلی ولایت بغلان گفته اند که جنگ از داخل شهر پلخمری به حدود ده کیلومتری حومه شهر کشیده شده و نبرد میان افراد گروه طالبان و نیروهای امنیتی در مسیر شاهراه جریان دارد.

احمد جاوید بشارت، سخن‌گوی پولیس بغلان گفته که ساعت ده شب گذشته ساحه «بند کرکر» از وجود طالبان پاک‌سازی شد.

سخن‌گوی پولیس بغلان گفته است: “۴۹ طالب در این درگیری‌ها کشته و ۳۱ تن دیگر شان زخمی و۷ نفر اسیر شده اند.”

بشارت تایید کرد که شماری از نیروهای امنیتی نیز کشته و زخمی شده اند، اما در مورد رقم تلفات چیزی نگفت. او افزود که سه غیرنظامی در پی درگیری‌ها کشته شده و ۳۳ غیرنظامی دیگر نیز زخمی شده اند.

منابع محلی می‌گویند که در برخی مناطق شهر پلخمری تلفن‌ها قطع شده و تنها در داخل شهر امکان ارتباط وجود دارد.

پولیس بغلان مدعی است که گروه طالبان؛ “در ساحه بند کرکر از خانه‌های مردم و منازل مسکونی به عنوان سنگر استفاده می‌کردند و کسانی را که دروازه‌های خانه‌های خود را باز نمی‌کردند آن‌ها را گراوگان می‌گرفتند.”

از سویی‌هم، وزارت امور داخله کشور گفته که نیروهای امنیتی و دفاعی در هر سه نقطه پلخمری طالبان را سرکوب کرده‌اند و آنان به ساحه سمنت خانه بغلان که از شهر پلخمری دورتر است رانده شده‌اند و از این میان ساحه دیوار معدن پاک‌سازی شده‌است.

این وزارت از کشته شدن ۲۱طالب، زخمی شدن ۱۳تن دیگر آنان و اسیر شدن هشت طالب، خبر می‌هد.

درهمین حال، مسوولان درشفاخانۀ ولایتی بغلان می‌گویند که هشت کشته به شمول چهار غیرنظامی و ۴۰زخمی به شمول ۲۸غیرنظامی به این شفاخانه، انتقال داده شده‌اند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که شماری از باشنده‌گان این ولایت در حمایت از نیروهای امنیتی در برابر گروه طالبان، جنگ افزار برداشته‌اند.

اسدالله شهباز، نماینده مردم بغلان در پارلمان گفته که مسیر شاهراه کابل – پلخمری،  پلخمری – کندز و پلخمری به مزار شریف در حال حاضر مسدود است وطالبان در مسیر شاهراه عمومی حضور دارند.

به گفته او، طالبان فعلا در منطقه زمان‌خیل که مربوط شهر پلخمری می‌شود نیز حضوردارند.

آقای شهباز افزود که منطقه حسن تال که یک ساحه وسیع در ولسوالی بغلان مرکزی است، به دست طالبان افتاده و فعلا شهر جدید و شهر قدیم هم زیر تهدیدات امنیتی قرار دارد که اگر این ولسوالی سقوط کند کل ولایت زیر تهدید امنیتی قرار خواهد گرفت.

گروه طالبان پس از آن که حملات شان بر شهر کندز عقب زده شد، حملات تهاجمی از چندین استقامت بر شهر پلخمری مرکز ولایت بغلان را راه اندازی کردند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید