نخستین جلسه دادگاه اعضای پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی برگزار شد

مرکزعدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری نخستین جلسه محکمه اعضای پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی را برگزار کرد.
این مرکز، روزدوشنبه (11 سنبله) نخستین جلسه محکمه کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی را در مقر این نهاد در کابل برگزار کرد و نتایج آن به رسانه‌ها ارایه نشده است.  

کمیشنران پیشین انتخاباتی، به دلیل سوء استفاده از صلاحیت‌های وظیفه‌یی  و تقلب گسترده در انتخابات پارلمانی 28 میزان سال گذشته از سوی رییس جمهور غنی برکنار و سپس به دادستانی‌کل کشور معرفی شدند.

این کمیشنران به فساد و سوء استفاده از صلاحیت‌های وظیفه‌یی در جریان برگزاری و اعلام نتایج انتخابات پارلمانی 28 میزان سال گذشته خورشیدی متهم اند.

پس از برگزاری انتخابات پارلمانی در 28 و 29 میزان، به دلیل سهل‌انگاری، ضعف مدیریتی و اتهام گرفتن رشوه از شماری از نامزدان کرسی پارلمان، نتایج انتخابات جنجالی شد و حتا با گذشت ماه‌ها این کمیشنران حتا نتوانستند نتایج انتخابات پارلمانی را به صورت کامل اعلام کنند.

نهادهای ناظر بر انتخابات دلیل اصلی تقلب در انتخابات پارلمانی سال گذشته را ضعف مدیریتی و سهل‌انگاری اعضای رهبری کمیسیون‌ها انتخاباتی می‌دانند.

نامزدان، احزاب سیاسی، نهادهای ناظر و شماری از اعضای پیشین مجلس نماینده‌گان نیز، اعضای کمیسیون انتخابات را به تقلب گسترده، فساد مالی و فساد اخلاقی متهم کرده‌ خواهان محاکمه آن‌ها شده اند.

برخی از اعضای پیشین مجلس نماینده‌گان پس از جنجالی شدن نتایج انتخابات پارلمانی، مدعی شدند که که کمشینران کمیسیون انتخابات در بدل گرفتن ده‌ها هزار دالر نامزدان ناکام را برنده اعلام کردند.

همچنان حکومت، سازمان ملل متحد و برخی نهادهای بین‌المللی دیگر دلیل به بحران رفتن انتخابات پارلمانی ماه میزان سال گذشته را مدیریت ضعیف رهبری کمیسیون انتخابات عنوان کردند.

در پی تقلب گسترده در انتخابات پارلمانی سال گذشته، در بیش‌تر ولایت‌های کشور هواداران نامزدان انتخابات دست به راه‌پیمایی‌های گسترده زدند.

پس از انتقادهای جدی از مدیریت ضعیف و فساد در کمیسیون‌های انتخاباتی رییس جمهورغنی در ماه دلو سال 1397خورشیدی، 12 تن از کمیشنران دو کمیسیون انتخاباتی را برکنار و سپس آن‌ها را به دادستانی‌کل کشور معرفی کرد و دادستانی نیز، آن‌ها را ممنوع الخروج خروج اعلام کرد.

اما بررسی نشدن پرونده‌های آن‌ها در این مدت انتقادهای جدی را در پی داشت و شماری از آگاهان به این باور اند که معرفی شدن اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی به دادگاه یک کار نمایشی از سوی حکومت است.

از سویی‌هم اعضای رهبری کمیسیون‌های انتخاباتی اتهام‌های سوء‌ مدیریت، سوء ‌استفاده از صلاحیت‌های وظیفه‌ای و دست داشتن در فساد مالی و اخذ رشوت در جریان انتخابات پارلمانی ماه میزان، را رد کرده و برخی از آن‌ها پیش از این به رسانه‌ها گفته اند، هیچ جرمی را مرتکب نشده اند و حاضر اند در دادستانی از خود دفاع کنند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید