واکنش‌ها به حمله طالبان در برکمپ “گرین‌ولیج”در کابل؛ جنگ طالبان جنایت بشری است!

حمله دوشنبه شب گروه طالبان در مربوطات حوزه نهم امنیتی شهر کابل که منجر به کشته شدن، 16 تن و زخمی شدن دست‌کم 120 تن دیگر گردید، واکنش‌های جدی را در داخل و برون از افغانستان در پی‌داشت.

ساعت 10 شب دوشنبه، مهاجمان انتحاری نخست یک تراکتور پر از مواد انفجاری را در مقابل کمپ” گرین ولیچ” در منطقه پل‌چرخی مربوط حوزه نهم امنیتی منفجر کردند و سپس 5  مهاجم دیگر خود را به داخل کمپ رسانیده با نیروهای امنیتی به درگیری پرداختند.

گروه طالبان مسوولیت این حمله را پذیرفته و ادعا کرده اند که در این حمله شماری از اتباع خارجی کشته و زخمی شده اند، اما وزارت امورداخله با نشر خبرنامه‌ی گفته است: ” در پی این حمله، شانزده تن که بیش‌ترشان غیرنظامیان بودند به‌شمول کارکنان کمپ شهید و 119 غیرنظامی دیگر زخمی شده اند.

این حمله با حمله گروه طالبان با محکومیت جهانی روبرو شد، ریاست جمهوری کشور نیز این حمله را جنگ علیه شهروندان افغانستان و جنایت بشری خوانده اند.

در اعلایمه‌ی که در پیوند به این حمله طالبان از سوی ریاست جمهوری نشر نشر شده، به نقل از رییس جمهور غنی آمده است که گروه طالبان به دستور حلقات بیرونی در تلاش‌ آسیب رساندن به شهروندان افغانستان اند.

در اعلامیه به نقل از آقای غنی آمده است: “جنگ طالبان علیه مردم و کشور ما جنایت بشری است. این گروه با رهبری شان در بیرون از افغانستان، در اختیار حلقات بیگانه قرار دارند و به دستور آنان، کشور ما را ویران و به مردم ما آسیب می‌رسانند.”

آقای غنی افزوده که گروه طالبان توان مقابله با نیروهای دفاعی و امنیتی را ندارند و از همین رو “حمله‌های بزدلانه تروریستی” را انجام می‌دهند.

ینس ستولتنبرگ، منشی عمومی ناتو حملات اخیر در افغانستان را تقبیح کرده و گفته است که ماموریت حمایت قاطع در کنار مردم افغانستان و نیروهای امنیتی و دفاعی این کشور باقی خواهند ماند.

منشی عمومی ناتو در صفحه تویترش نوشته است که با مایک پمپیو، وزیر خارجه امریکا “بحث‌های خوبی” در مورد وضعیت امنیتی کنونی داشته است.

آقای ستولتنبرگ افزوده است: “ناتو از تمام تلاش‌های که منجر به صلح در افغانستان شود پشتیبانی کامل می‌کند. من حملات ناگوار اخیر را تقبیح می‌کنم و ناتو متعهد است که به پشتیبانی از نیروهای امنیتی افغان ادامه دهد.”

جان بس، سفیر امریکا در کابل ضمن تقبیح این حمله، با خانواده‌های قربانیان آن ابراز همدردی کرده است. آقای بس در صفحه تویترش از اقدام به موقع نیروهای امنیتی برای از پا در آوردن مهاجمان نیز قدردانی کرده است.

وزارت امورخارجه پاکستان نیز ضمن محکوم کردن این انفجار در کابل، در اعلامیه‌ی گفته که هیچ راه حل نظامی برای جنگ کنونی در افغانستان وجود ندارد و “اسلام‌آباد از تلاش‌های حکومت و سیاسیون افغانستان برای برقراری صلح در این کشور پشتی‌بانی”‌ می‌کند.

گروه طالبان در حالی مسوولیت حمله دیشب را در کابل به عهده گرفته و حملات شان را در روزهای اخیر برخی از شهر‌ها به‌شمول مرکز کندز، بغلان و برخی از ولسوالی‌های تخار افزایش داده اند که گفت‌وگوها میان نماینده‌گان امریکا و طالبان در روزهای گذشته پایان یافته است.

زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه وزارت امورخارجه امریکا برای صلح افغانستان، شب گذشته در یک گفت‌وگوی تلویزیونی در کابل، گفت که در اصول روی توافق‌نامه با طالبان توافق صورت گرفته است، اما این سند به تاییدی دونالد ترمپ، رییس جمهوری ایالات متحده نیاز دارد.

بسیاری از آگاهان سیاسی تاکید می‌کنند که اگر طالبان به حملات تروریستی شان که بیش‌تر غیرنظامیان را قربانی می‌گیرد، ادامه دهند، ادامه گفت‌وگوهای صلح در چنین وضعیتی معنا ندارد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید