واشنگتن صلح می‌خواهد و کابل برگزاری انتخابات؛ آیا سومین نشست “بن” برگزار خواهد شد؟

زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه وزارت امورخارجه امریکا برای افغانستان، نتایج نهمین دورمذاکرات نفس‌گیرش با نماینده‌گان طالبان را با سران حکومت وحدت ملی شریک ساخت. در این دور مذاکرات متن توافق‌نامه امریکا و طالبان نهایی شده است.
آقای خلیل‌زاد پس از پایان دور نهم مذاکرات با طالبان، وارد کابل شد و با رهبران حکومت وحدت ملی و شماری از سیاسیون دیدار کرد.
آقای خلیل‌زاد گفته که در دور نهم مذاکرات صلح با طالبان به توافق نهایی دست یافته است. او افزوده که امریکا تنها طرف‌دار حکومتی در افغانستان است که مطابق مذاکره و گفتمان به وجود آید و روی کار آمدن نظام “امارت اسلامی” مورد قبول واشنگتن نیست.
خلیل‌زاد یادآور شد که متن توافق‌نامه با طالبان نهایی شده و آماده تایید دونالد تمپ رییس جمهوری امریکا شده است.
گزارش‌های وجود دارد که امریکا تلاش دارد، تا مانع برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شود؛ زیرا این کشور به صلح اولویت می‌دهد.
آقای خلیل‌زاد در این مورد گفت که نمی‌خواهد بگوید که انتخابات برگزار نشود، اما تاکید کرد که “تامین صلح در افغانستان اولویت امریکا است.”
در همین حال شماری از آگاهان سیاسی به این‌ باور اند که با امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان؛ انتخابات ریاست جمهوری به تعویق افتاده و اداره انتقالی بوجود آمده یا هم حکومت وحدت ملی ادامه خواهد یافت.
احمد سعیدی آگاه مسایل سیاسی در صفحه فیس‌بوک‌اش نوشته است:” از صحبت‌های آقای خلیل‌زاد چنین استنباط می‌شود که مقام‌های امریکایی صلح را بر انتخابات ترجیح می‌دهند، در حالی که رییس جمهور غنی برگزاری انتخابات را مقدم بر توافق صلح می‌داند.”
به باور آقای سعیدی؛ ” اگر تا ماه میزان مذاکرات بین‌الافغانی به نتیجه نرسد برگزاری انتخابات تا تفاهم نهایی چندین بار به تعویق خواهد، افتاد و این حکومت به کارش ادامه خواهد داد.”
آقای سعیدی نوشته است” با آغاز مذاکرات بین‌الافغانی، مانند سال 2001 نشست بن دیگری که درآن وقت زمینه سازحکومت پس از طالبان شد در راه است، با این تفاوت که در سال 2001 جبهه شمال در مذاکرات بن دست بالایی در تصمیم گیری‌ها داشت و امتیازات زیادتری به دست آورد، اما در نشست آینده ، “بن دوم و سوم”  نقش طالبان در تصمیم گیری‌ها برجسته‌تر و تاثیر گذارتر خواهد بود”.
محمدجواد رحیمی آگاه مسایل سیاسی نیز در صفحه فیسبوک خود نوشته است” خلیل‌زاد تنها متن توافق‌نامه و جزییات آن را با رهبران حکومت وحدت ملی شریک نموده، اما کاپی توافق‌نامه را به آن‌ها نداده چون بالای آن‌ها اعتماد وجود ندارد و امریکا نمی‌خواهد که پیش از وقت، متن توافق‌نامه به دست‌رس آن‌ها قرار گیرد.”
او، افزوده است که برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان قطعأ در برنامه امریکا شامل نیست چون اولویت فعلی جهانی، تأمین صلح و ثبات در افغانستان است، امریکا مانند طرف‌های داخلی و بیرونی قضایای افغانستان، پیرامون شفافیت انتخابات، نتیجه مطلوب و مؤثریت انتخابات کاملأ مشکوک است و نمی‌خواهد که انتخابات ریاست جمهوری، تجارب سال‌های قبل را تکرار کند.
آقای رحیمی نوشته است که خلیل‌زاد به صراحت گفت که پس از امضای توافق‌نامه سیاسی با طالبان، نوعیت ایجاد اداره بعدی منوط بر رضایت و قناعت تمام طرف‌های داخلی می‌باشد. معنی حرف خلیلزاد اینست که بعد از امضای توافق‌نامه سیاسی، ایجاد یک اداره دیگر حتمی و شمولیت تمام طرف‌ها در آن ضروری و اساسی می‌باشد”.
رحیمی ادعا کرده است:” متن توافق‌نامه سیاسی را مطالعه کردم درآغاز این توافق‌نامه، ایجاد حکومت انتقالی برای یک دوره 18 ماهه ذکر شده که ریاست آن دوره‌ای می‌باشد.”
محمدعمر هوتکی نیز در صفحه فیسبوک نوشته است که از حرف‌های خلیل‌زاد چنین برداشت می‌‌شود که با امضای این توافق‌نامه صرف برای منافع امریکا است نه برای صلح و مردم سالاری در افغانستان.
وی نوشته است:” امریکا به خاطر تامین منافع خود از انتخابات که یک اصل دموکراسی و مردم سالاری است و از طرفی هم خود را (امریکا) بانی دموکراسی در جهان می‌داند به برگزاری انتخابات در افغانستان باور نداشته و خواهان اداره موقت و انتقالی دراین کشور می‌باشد”.
پیش از این نیز شماری از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به ناامنی‌ها در کشور تاکید کرده اند که برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه در این شرایط ممکن نبوده و باید به تامین صلح اولویت داده شود.
داکترعبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت وحدت ملی و از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری نیز گفته است که اگر صلح پایدار تامین شود با تعویق انتخابات ریاست جمهوری موافق است.
اما ارگ ریاست جمهوری تاکید دارد که انتخابات ریاست جمهوری در زمان تعین شده آن (ششم میزان) برگزار خواهد شد.

از سویی‌هم، رسانه‌های پاکستانی روز سه‌شنبه (12 سنبله) گزارش داده‌اند که هیآت گروه طالبان در قطر متن توافق‌نامه با امریکا را با رهبری این گروه در پاکستان شریک کرده‌است.
روزنامه دیلی تایمز پاکستان گفته که متن نهایی توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان، از سوی اعضای دفتر طالبان در قطر به اعضای شورای کویته فرستاده شده تا مورد بررسی قرار گیرد.
منابع طالبان گفته که هرچند رهبری این گروه از جزییات توافق با امریکا با خبراند، اما با آن‌هم متن این توافق‌نامه در اختیار شورای کویته قرارگرفته است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید