سفیران پیشین امریکا برای افغانستان: شکست مذاکرات بین‌الافغانی، منجربه جنگ داخلی در افغانستان خواهد شد 

صدیقی: حکومت از پیامد صلح امریکا با گروه طالبان نگران است
 همزمان با نگرانی شماری از نماینده‌گان کانگریس و سفیران پیشین امریکا در کابل در مورد پیامد‌های منفی صلح با طالبان و رفتن افغانستان به یک جنگ داخلی پس از خروج نیروهای خارجی از این کشو، ریاست جمهوری نیز نسبت به پیام‌های توافق صلح امریکایی‌ها با گروه طالبان ابراز نگرانی کرده است.

شماری از اعضای کانگریس، دپلمات‌ها و سفیران پیشین امریکا برای افغانستان، با نشر اعلامیه‌ی مشترک، تصمیم دونالد ترمپ مبنی بر توافق صلح با طالبان و خبرج نیروهای امریکایی از افغانستان، تاکید کرده اند که توافقات صلح با طالبان باید مشروط به پایان جنگ باشد، در غیر آن صورت افغانستان بار دیگر به میدان جنگ داخلی تبدیل خواهد شد.

ریاست جمهوری نیز تاکید کرده که از پروسه صلح حمایت می‌کند، اما به شرط آن که روند صلح به ختم جنگ و خون‌ریزی در کشور منجر شود.
صدیق صدیقی سخن‌گوی ریاست جمهوری روز چهارشنبه (13 سنبله) در صفحه تویترش نوشته که حکومت از پیامد ناشی از صلح امریکا با طالبان نگران است.
آقای صدیقی گفته است: “نگرانی اصلی حکومت در تفاهم‌نامه‌ امریکا با طالبان، در این است که از پیامدها و خطرات ناشی از آن چگونه جلوگیری به عمل می‌آید؟”
آقای صدیقی با اشاره به اعلامیه سفیران پیشین امریکا در افغانستان مبنی برپیامد منفی صلح امریکا با طالبان، گفته است: همان‌گونه که مقام‌های پیشین و سناتوران امریکایی از پیامدهای توافق‌نامه صلح امریکا با طالبان نگرانی دارند، حکومت افغانستان نیز نگران است.”
سخن‌گوی ریاست جمهوری، گفته است که حکومت، “خواهان وضاحت در رابطه به این سند (توافق‌نامه صلح امریکا و طالبان) است، تا خطرات و پیامدهای ناگوار آن را با دقت كامل تحليل كرده و جلو خطرات را بگیرید.”

از سویی‌هم، یک منبع از ارگ ریاست جمهوری که نخواسته نام شان در گزارش ذکر شود، به “رادیو آزادی” گفته اند؛ “زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان، از شام روز یکشنبه گذشته تا تا روزچهارشنبه، چهار بار با آقای رییس جمهورغنی دیدار کرده‌است.”
این منبع گفته که آقای خلیل‌زاد در یک جلسه بزرگ و سه دیدار در گروه‌های کوچک‌تر با آقای غنی دیدار و روی توافق‌نامه صلح امریکا با طالبان، گفت‌وگو کرده است.
همچنان یک منبع دیپلوماتیک دیگر نیز گفته که آقای غنی و آقای خلیل‌زاد تاکنون شش بار باهم دیده‌اند که از این میان تنها در یکی از این دیدارها عبدالله حضور نداشته است.

با دیدار و گفت‌وگوهای پی‌هم خلیل‌زاد با رهبران حکومت وحدت ملی، می‌توان به این نتیجه رسید که اختلاف‌های جدی برسر توافق‌نامه صلح امریکا با طالبان، میان رهبران حکومت وحدت ملی و آقای خلیل‌زاد وجود دارد.
این در حالی است که گروهی از دیپلمات‌ها و سفیران پیشین امریکا برای افغانستان، با انتشار یک اعلامیه مشترک، نسبت به اقدامات شتاب‌زده در زمینه توافقات صلح این کشور با طالبان هشدار داده‌اند.
در اعلامیه آمده است: “اگر ما حمایت خود را از حکومت افغانستان کاهش بدهیم و مذاکرات (بین‌الافغانی) با شکست روبرو شود، پیامد آن می‌تواند بازگشت افغانستان به یک جنگ داخلی کامل باشد. اگر دولت متزلزل شود، آن‌هایی که از زنده‌گی تحت حاکمیت گروه طالبان خاطرات بدی دارند، به جنگ متوسل خواهند شد.”
سفیران پیشین امریکا برای افغانستان، به دولت دونالد ترمپ توصیه کرده‌اند که برای جلوگیری از چنین وضعیتی، نیاز است تا کاهش قابل‌ملاحظه نیروهای امریکایی از افغانستان، پیش از برقراری صلح انجام نشود.
آن‌ها پیشنهاد کرده‌اند که برای تشویق آغاز گفت‌وگوهای صلح، خوب است تنها بخش کوچکی از سربازان امریکایی افغانستان را ترک کنند، و نیز هیچ جدول زمانی برای خروج سایر سربازان امریکایی از افغانستان اعلام نشود.
این اعلامیه از سوی شورای اتلانتیک منتشر شده و 9 تن از سفیران پیشین امریکا برای افغانستان در آن امضا کرده‌اند.
بر اساس توافقات امریکا با گروه طالبان، قرار است 5000 سرباز امریکایی در فاصله 135 روز پس از امضای توافق میان امریکا و طالبان، افغانستان را ترک کنند.

پیش از این نیز سیاسیون، آگاهان نظامی و سیاسی، روزنامه نگاران، فعالان مدنی وشهروندان افغانستان نسبت به مذاکرات صلح امریکا با گروه طالبان ابراز نگرانی کرده و گفته اند که امریکایی‌ها در هماهنگی با پاکستان در تلاش به قدرت رساندن گروه طالبان تحت نام صلح در افغانستان استند که این تصمیم منجر به تامین صلح دایمی در افغانستان نخواهد شد.

از سویی‌هم، دفتر هیات معاونت ملل متحد (یوناما) در کابل با نشر اعلامیه‌ی به نقل از یاماموتو رییس یوناما گفته است: “هدف نهایی در افغانستان باید مذاکره بین‌الافغانی برای حل منازعه باشد، تا منجر به آتش بس دایمی شود.”

این نهاد تاکید کرده که  برای دست‌یابی فوری به پایان جنگ در افغانستان اکنون باید اقدامات اساسی روی دست گرفته شود؛ “سازمان ملل متحد آماده کمک است.”

آقای یاماموتو همچنان از جامعه جهانی خواسته است که تلاش‌های شان را برای پایان خشونت‌ها و برقراری صلح پایدار در افغانستان سرعت بخشند و نیز از طرف‌های درگیری در این کشور خواسته است که از فرصت پیش آمده برای صلح استفاده کرده و مذاکرات موثری را انجام دهند.

اما بی اعتمادی نسبت به مذاکرات زلمی خلیل‌زاد با نماینده‌گان طالبان در قطر از آن‌جا آغاز شد که در نزدیک به ده‌ ماه که این مذاکرات جریان داشت، جزییاتی از آن به حکومت و مردم افغانستان ارایه نشد که در جریان این مذاکرات چه گذشته و دو طرف برسر چه بحث کردند.

زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان پس از پایان دور نهم مذاکرات‌اش با نماینده‌گان طالبان در قطر و نهایی شدن توافق‌نامه صلح با این گروه، به کابل آمده و با رهبران حکومت وحدت ملی و برخی از سیاسیون دیدار و گفت‌وگو کرد.

آقای خلیل‌زاد در گفت‌وگوها با رسانه‌ها اعلام کرد که متن توافق صلح امریکا با طالبان نهایی شده و منتظر امضای رییس جمهور ترمپ است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید