لت‌وکوب یک عضو کابینه، در زیر ریش رییس جمهوری!    

صایم

به هر حال توهین و لت‌وکوب یک عضو کابینه آن‌هم در ارگ ریاست جمهوری توهین کلان به دولت و اعضای کابینه آقای غنی به حساب می‌آید، این که رییس جمهوری کشور با این قضیه چگونه برخورد می‌کند، گذشت زمان به آن پاسخ داد و قضاوت کردن در خصوص این حادثه پیش از وقت است، اما انتظارها از رییس جمهوری در خصوص پیگری این رویداد جدی است که عدالت به صورت کلی آن باید تطبیق شود.

******************

در حالی که مبارزه با زورگویان٬ شعار اصلی محمداشرف غنی رییس جمهوری کشور است و او، همواره در صحبت‌هایش به مبارزه با زورگویان و قانون شکنان تاکید می‌کند، اما روز جمعه در ارگ ریاست جمهوری به اصطلاح در “زیر ریش رییس جمهوری” ملا تره‌خیل محمدی نماینده‌ پیشین پارلمان سرپرست وزیر حج و اوقاف را توهین و تحقیر و لت‌وکوب کرده است.

مولوی تره خیل که به زورگویی و قانون شکنی‌های زیادی در کابل متهم است، او بارها در زمانی که عضویت مجلس نماینده‌گان را داشت، افراد را مورد لت‌و کوب قرار داد و موترهایش در جاده‌های شهر کابل چندین بار مردم را زیر گرفتند و باری هم افرادی او، در پل باغ عمومی شهر کابل یک تن را ضرب گوله به قتل رسانیدند، اما هیچ‌گاه آقای تره‌خیل با وجود انجام همچو اعمال به دادگاه خواسته نشد و پرونده‌ی نیز به نام او در نهادهای عدلی و قضایی کشور ثبت نگردید.

اما این بار قضیه متفاوت است، زیرا وزارت حج و اوقاف ادعا کرده که ملاتره خیل محمدی عضو پیشین مجلس نماینده‌گان و چند تن دیگر از نزدیکان‌اش، سرپرست وزیر حج و اوقاف را در مسجد ارگ ریاست جمهوری در حضور ده‌ها نفر تحقیر و مورد لت و کوب قرار دادند.

باآن که دقیق معلوم نشده است که مولوی تره خیل روی کدام دلیل٬ عبدالحکیم منیب سرپرت وزیر وزارت حج و اوقاف را لت‌وکوب کرده، اما آن‌چه در اعلامیه این وزارت باز تاب یافته، حکایت از آن دارد که آقای مولوی تره خیل خواست‌های غیرقانونی از سرپرست وزیر حج و اوقاف داشته است. در اعلامیه‌ی وزارت حج و اوقاف آمده است: “عبدالحکیم منیب سرپرست وزارت حج و اوقاف از سوی مولوی تره‌خیل، شاه وزیر، حاجی خان تره خیل، داد الله و دو عضو دیگر خانواده آقای تره‌خیل، توهین و تحقیر شده و پس از این برخورد فزیکی انجام نموده اند.”

این رویداد در مسجد ارگ ریاست جمهوری پس از ادای نماز جمعه، از سوی شش تن از اعضای خانواده مولوی تره‌خیل انجام شده است.

وزارت حج و اوقاف، ضمن تقبیح کردن عمل آقای تره‌خیل و نزدیکانش، خواهان جزای قانونی برای عاملان آن شده و از رییس جمهوری کشور خواسته است که این حادثه را به شکل جدی مورد پیگیری قرار دهد.

مولوی تره خیل که پیش از این، نماینده مردم در دور شانردهم مجلس نماینده‌گان بود.او وافرادش بارها متهم به زورگویی٬ لت‌وکوب پولیس و ترافیک٬ عابران و غضب زمین  هستند، اتهام‌های که همواره از سوی مولوی تره‌خیل رد شده است.

محمد اشرف غنی که مبارزه با زورگویی را شعار سرخط کاری خود در حکومت‌اش عنوان می‌کند، نهادهای امنیتی تاکنون به‌شمول نظام الدین قیصاری٬ علی پورمشهور به شمشیر و حمید خراسانی را به اتهام زورگویی و نقض قانون بازداشت کرده اند.

آگاهان سیاسی به این باور اند که بازداشت این بیش‌تر از آن که به خاطر تامین عدالت و جنبه قانونی داشته باشد، عوامل قومی و سمتی دارد.

آقای غنی متهم است زمان که بحث مقابله با زورگویان مطرح می‌شود٬ به این بحث در محدوده قومی نگاه می‌شود و شکل فراگیر را به خود نمی‌گیرد.

هرچند در گرفتاری‌های حکومت در چند سال گذشته ملاحظات و انتقادهای جدی از سوی آگاهان سیاسی و منتقدان آقای غنی وجود داشت که او، بیش‌تر اقدام‌هایش با تعصب‌های قومی و سمتی گره خورده تا آن که هدف‌اش تامین عدالت و تطبیق قانون باشد، زیرا به باور آگاهان هستند شماری زیادی چون ملا تره‌خیل که همه روزه دست به خلاف کاری و قانون شکنی می‌زنند، اما هیچ‌گاه حکومت تصمیم به بازداشت و کشاندن پای آن‌ها به پنجه قانون نشد.

شماری از افرادی هم که در سال‌ها گذشته به اتهام خلاف کاری و قانون شکنی بازداشت شده اند، اندکی پس از بازداشت شان یا بی‌گناه شناخته و رها شدند و یا هم پس از آزادی از آن‌ها آقای غنی برعلیه رقیبان سیاسی خود استفاده کرده و شماری دیگرش هم که در زندان‌ها به سر می‌برند از سرنوشت آن‌ها اطلاعی در دست نیست و این که پرونده‌های جرمی شان به کجا رسیده، آیا مورد بررسی قرار گرفته یا خیر در زندان‌های کشور به سر می‌برند.

به هر حال توهین و لت‌وکوب یک عضو کابینه آن‌هم در ارگ ریاست جمهوری توهین کلان به دولت و اعضای کابینه آقای غنی به حساب می‌آید، این که رییس جمهوری کشور با این قضیه چگونه برخورد می‌کند، گذشت زمان به آن پاسخ داد و قضاوت کردن در خصوص این حادثه پیش از وقت است، اما انتظارها از رییس جمهوری در خصوص پیگری این رویداد جدی است که عدالت به صورت کلی آن باید تطبیق شود.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید