نشست افغانستان، پاکستان و چین در اسلام‌آباد برگزار شد

سومین نشست وزیران امورخارجه افغانستان، پاکستان و چین در اسلام آباد برگزار شده است. حکومت گفته که در این نشست روی مبارزه با تروریزم تاکید خواهد کرد و از پاکستان تقاضا خواهد کرد تا در این راستا اقدامات عملی انجام دهد.

صبغت‌الله احمدی، سخن‌گوی وزارت امورخارجه افغانستان به رسانه‌ها گفته که این کشور با پاکستان را در زمینۀ عملی شدن برنامه عمل ملی آن کشور در راستای مبارزه با گروه‌های تروریستی پاکستانی همکاری کرده است و انتظار این است که پاکستان نیز در مقابل با جانب افغانستان همکاری کند.

آقای احمدی گفت: “دولت افغانستان، پاکستان را بخاطر از میان برداشتن تحریک طالبان پاکستانی و جماعت الاحرار همکاری همه جانبه نموده. این بار نوبت پاکستان است که افغانستان را در مبارزه با تروریزم کمک و همکاری کند.”

نشست سه جانبه دورگذشته میان افغانستان، پاکستان و چین در کابل برگزار شده بود و در آن یک یادداشت مشترک از سوی سه کشور امضا شد.

وزارت امورخارجه پاکستان گفته است که تازه‌ترین نشست سه کشور، فرصتی را برای شرح تلاش‌های مشترک در راستای همکاری‌های سیاسی و تسهیل روند صلح افغانستان فراهم می‌کند.

در خبرنامه وزارت امورخارجه پاکستان آمده است: “آجندای این گفت‌وگو روی روابط سیاسی و پروسه صلح، همکاری‌های امنیتی و مبارزه با تروریزم و همکاری‌های توسعه‌ای و اتصال تمرکز دارد.”

با این حال، شماری از کارشناسان در افغانستان باور دارند که برگزاری این نشست، تاثیر چندانی روی روابط دو کشور نخواهد گذاشت.

علی امیری، استاد علوم سیاسی به “صدای امریکا” گفته که برای افغانستان فقط اشتراک در این گونه نشست‌ها برای نشان دادن حضورش مهم است.

آقای امیری همچنان گفته است: “برای افغانستان فقط نفس حضورش به معنی این است که گویا در مناسبات منطقه‌ای فعال است و این جلسه را برگزار می‌کند، اما چون افغانستان هیچ ابتکاری ندارد، ابتکار جدید سیاسی که دولت پاکستان را تشویق کند یا برای آن‌ها حرفی تازه باشد، به این خاطر وضعیت تغییر نمی‌کند و هیچ تغییری احتمالا در وضعیت نمی‌آید.”

قرار است دور بعدی این نشست در چین برگزار شود.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید