طالبان؛ یزیدیان زمان!

سال‌روز شهادت حضرت امام حسین (رض) و یارانش و هجدهمین سال خاموشی چراغ حیات قهرمان ملی افغانستان بر همه‌گان تسلیت باد!

در آستانه تجلیل از روز با اهمیت قرار داریم، فردا دوشنبه روزشهادت زنده یاد احمدشاه مسعود قهرمان ملی کشور و سه شنبه، روز دهم محرم الحرام یعنی روز عاشورای حسینی است.

قهرمان ملی کشور شهید احمد شاه مسعود در روز هجدهم سنبله در خواجه بهاوالدین ولایت تخار توسط دو تروریست عرب مربوط سازمان القاعده به شهادت رسید. در آن سال‌ها، طالبان برسراسر افغانستان مسلط شده بودند و تنها پنجشیر، بخش هایی از شمالی، بدخشان و تخار به دست نیروهای مقاومت مانده بود که جنگ بر ضد طالبان را آن شهید زنده یاد رهبری می‌کرد.

رشادت و دلاوری‌های آن زنده یاد سبب شده بود که دشمن در پشت خطوط جبهه که  در بگرام زمین‎گیر شده بودند و امیدوار بودند که با شهادت آمر صاحب، گلیم مقاومت ملی مردم ما در هم می‌شکند و امارت نام‌نهاد طالبان بر سراسر کشور حکم‌رانی می‌کند.

شهید احمدشاه مسعود مردی دلیر و مقاوم بود و در تاریخ طولانی کشور کسی هم‎قد و هم‎طراز او سراغ نداشتیم.

زمانی که او تنها در دره پنجشیر باقی مانده بود بسیاری‌ها رنگ از رخ شان پریده بود و عده‌یی هم بال درآورده بودند، تا هرچه زود تر منطقه را ترک کنند و به جاهای امن تر و یا به بیرون از کشور پناه ببرند.

اما او در سرزمین مادری‌اش ماند وبا شماری از فرماندهان نام‌دارش دست به آرایش قوا زد و توانست، تا دشمنانش را به خطوط بگرام عقب بزند در حالی که بدخشان و بخش‎های زیادی از ولایت تخار همچنان جزو قلم‌رو مقاومت‌گران به رهبری قهرمان ملی افغانستان بود.

دور اندیشی‌های او و تحلیل جامع و واقع‎گرایانه‌اش از وضعیت او را به یک چهره کاریزماتیک مبدل کرده و محاسباتش در مورد دشمن سنجیده شده بود، از این رو دشمنانش را در یک محدوده خاص نگهداشته بود.

با سفر ابدی قهرمان ملی، تحولات دیگری در کشور رخ‎داد که هیچ گاهی مطلوب او در زنده‌گی‌اش نبود و آرزو نداشت پای سربازان اجنبی به قلم‌رو افغانستان راه یابد. به یقین که نبود او امروز که طالبان یک بار دیگر وحشی تر از پیش  پشت درهای بسیاری از ولایت‌ها ایستاده اند، یک ضایعه المناک است و ما کمبود او را به شدت حس می‌کنیم. اما جای خوش‌بختی ا ست که حالا فرزندش اراده کرده است، تا در جای پای پدر پا گذارد که امیدواریم موفق و کامیاب گردد.

از قضا فردای روز شهادت قهرمان ملی که در هفته شهید نیز قرار دارد، مصادف شده است با سال‌روز شهادت امام حسین (رض) قهرمان حماسه کربلا که به این مناسبت به روان‌های پاک همه شهدای کربلا و کربلای افغانستان درود و صلوات می‌فرستیم.

در واقع امروز بر مصداق مقوله مشهور که گفته اند “كل أرض كربلاء، وكل يوم عاشوراء”  افغانستان چنین وضعیتی دارد و در این کربلای ثانی هر روزه ده‌ها تن از هموطنان بیگناه ما جام شهادت می‌نوشند یزیدیان قرن، هنوز شمشیر های آخته شان را در غلاف نمی‌کنند و تشنه خون آشامی می‌باشند.

رخداد کربلا در عراق، حماسۀ امام حسین و یاران پاک بازش بود که با یک اقلیت کوچک در برابر ارتش بی‎شمار یزیدیان رزمیدند و جام شهادت نوشیدند. در این رخداد شمار زیادی ازاعضای خانواده پیامبر بزرگ اسلام شهید شدند که نام های مبارک شان در صفحات زرین تاریخ همیشه خواهد ماند و مایه عبرتی برای دیگران خواهد بود.

قیام خونین کربلا، ایستاده گی امام حسین در برابر بیداد و ستم و در برابر طاغوتیان یزید بود. امام در یک جنگی نابرابر با آن که می‎دانست او و یارانش شهید می‌شوند، شمشیر از کف رها نکرد و در برابر خواسته های یزیدیان تسلیم نشد تا آن که همه به شهادت رسیدند.

روز عاشورا روز سرخ و خونین تاریخ است که در جهان جاودانه خواهد ماند تا نشان‌گر آن باشد که خون بر شمشیر چگونه پیروز شد.

درود و رحمت خداوند بر امام حسین و یارانش باد!

اشتراک گذاری:

نظر بدهید