ترمپ: گفت‌وگو با گروه طالبان منتفی است

مسکو: تصمیم ترمپ “چراغ سرخ” به روند صلح افغانستان است

دونالد ترمپ رییس جمهوری امریکا، گفت‌وگو با طالبان منتفی خوانده، مسکو این تصمیم آقای ترمپ را “چراغ سرخ” به روند صلح عنوان کرده و گروه طالبان نیز با نشر خبرنامه‌ی لغو این گفت‌وگوها را به ضرر امریکا خوانده اند.

دونالد ترمپ، رییس‌جمهوری امریکا در پیام توییتری از منتفی بودن گفت‌وگوهای صلح با طالبان خبر داده و گفته که دیدار با رهبران گروه طالبان از سوی او، برنامه‌ ریزی شده بود و لغو آن نیز از سوی خودش صورت گرفته است.

دو روز پیش آقای ترمپ در توییتی اعلام کرد به دلیل کشته‌شدن یک سرباز امریکایی در حمله اخیر گروه طالبان، گفت‌وگو با این گروه را لغو کرده است.

رییس جمهوری امریکا گفته بود، گروه طالبان اگر نتوانند به آتش‌بس در جریان گفت‌وگوهای صلح توافق کنند، هیچ‌گاهی قدرت مذاکره معنادار را ندارند.

پس از لغو گفت‌وگوهای صلح امریکا با طالبان این گروه با خبرنامه‌ی گفته است که لغو این گفت‌وگوها به ضرر امریکا است.

در خبرنامه طالبان آمده که نه دور گفت‌وگوهای‌شان با نماینده‌گان‌ امریکا موفق بوده، اما حالا که لغو شده است تاوان آن را خود آمریکا متقبل خواهد شد.

خبرنامه افزوده، تصمیم توقف گفت‌وگوهای صلح میان آمریکا و طالبان از سوی رئیس جمهور آمریکا بی‌درنگ گرفته شده، در حالی که این توافق‌نامه برای امضا نهایی شده و قرار بود که پس از امضای آن، در تاریخ اول میزان گفت‌وگوهای بین‌الافغانی آغاز شود.

از سویی‌هم نماینده ویژه روسیه برای افغانستان از اقدام اخیر رییس جمهوری امریکا مبنی بر لغو مذاکرات صلح با طالبان انتقاد کرده و گفته است این‌کار “نشانۀ منفی” در روند گفت‌وگوهای صلح افغانستان است.

ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان روز دوشنبه (۱۸ سنبله) به خبرگزاری تاس روسیه گفته که امیدواری برای از سرگیری این گفت‌وگوها وجود دارد.

آقای کابلوف افزوده است: “ضمن اظهارات تند و جنجالی، با آن هم دو طرف (امریکا-طالبان) آماده‌گی برای ادامه گفت‌وگوها دارند.”

نماینده روسیه برای افغانستان همچنان گفته است که ممکن خشونت‌ها در این کشور افزایش یابد؛ اما ابراز امیدواری کرده که تلاش‌های صلح برای پایان خشونت‌ها هر چه زودتر نتیجۀ دهد.

نماینده روسیه همچنان تذکر داده است که کشورش یقینأ با مقام‌های امریکا در تماس خواهد شد، تا درباره اوضاع افغانستان بحث کنند.

در همین حال داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت وحدت ملی با اشاره به توقف گفت‌وگوهای صلح میان امریکا و طالبان گفته که گروه طالبان در گفت‌وگوهای صلح دچار «محاسبه اشتباه» هستند.

رییس اجرایی که در مراسم هفته شهید و هژده‌همین سال‌روز شهادت احمدشاه مسعود قهرمان ملی کشور در تالار لویه جرگه صحبت می‌کرد، گفت که فرصت برای صلح در کشور از دست رفت «امروز همان‌قدر از صلح فاصله داریم که سال‌های پیش داشتیم».

آقای عبدالله، تلاش‌های اخیر صلح افغانستان را یک فرصت عنوان کرده گفت: «شاید یک فرصت می‌بود برای بازکردن راه برای صلح و برای رسیدن به یک صلح که این فرصت هم از دست رفت.»

او، تصریح کرد: «جنگ برای هیچ‌کس گوارا نیست و اگر به تاریخ نگاه شود قربانی‌های زیادی برای صلح داده شده است.»

رییس اجرایی افزود که راه حل مشکلات کشور بدون وحدت و اتفاق مردم افغانستان امکان پذیر نیست.

آقای عبدالله با ستایش از کارنامه‌های احمدشاه مسعود گفت که قهرمان ملی کشور برای اتفاق و همبسته‌گی مبارزه ‌کرد و در کشور هیچ‌کسی به اندازه او، مشتاق صلح نبوده است.

در حالی است که روز گذشته دونالد ترمپ، رییس جمهوری ایالات متحده بار دیگر گفت که مساعی دراز مدت برای رسیدن به یک توافق با طالبان و خارج ساختن سربازان امریکایی از افغانستان پس از ۱۸ سال جنگ در آن کشور، منسوخ شده است.

از تویت ترمپ در مورد لغو گفت‌وگوها با گروه طالبان، ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌ی گفته است که مردم و دولت افغانستان خواستار صلح پایدار و با عزت بوده و به تمام تلاش‌ها به هدف رسیدن به صلح متعهد است. اما، مانع اصلی در پروسه جاری صلح، ادامه خشونت‌ها و جنگ جاری طالبان علیه افغان‌ها، می‌باشد.

پیش از این نیز وزیر امورخارجه امریکا در مصاحبه با شبکه تلویزیونی”CNN” در پاسخ به سوالی که آیا مذاکرات امریکا-طالبان از سر گرفته خواهد شد یا نه، گفته که گروه طالبان باید “تعهد گسترده” نشان دهند.

مایک پمپیو همچنان گفته است که اگرطالبان روش شان را تغییر ندهند و به تعهداتی خود عمل نکنند، فشارهای امریکا بر این گروه کاهش نخواهد یافت.

در 9 ماه گذشته که زلمی خلیل‌زاد فرستاده ویژه وزارت امورخارجه امریکا مصروف مذاکره با نماینده‌گان طالبان در قطر بود، نگرانی‌های در داخل افغانستان از نتایج این مذاکره وجود داشت، زیرا طی 9 ماه گذشته جزییاتی از آن‌چه میان خلیل‌زاد و نماینده‌گان طالبان در جریان مذاکرات گذشته بوده، ارایه نشده بود، عدم ارایه جزییات مذاکرات امریکایی‌ها با طالبان به یک نگرانی جدی در میان طیف‌های مختلف در افغانستان و همچنان در میان تحلیل‌گران سیاسی در بیرون از کشور مبدل شده بود، و بسیاری‌ها به این باور بودند که امریکایی‌ها در هماهنگی با طالبان تحت نام روند صلح در تلاش به قدرت رساندن طالبان در افغانستان که اگر چنین شود، صلح در افغانستان تامین نخواهد شد و نتایج مذاکرات امریکا و طالبان برای شهروندان افغانستان پذیرفتنی نیست.

در بیرون از افغانستان به ویژه در ایالات متحده امریکا نگرانی‌های جدی از توافق صلح امریکا با طالبان و خروج نیروهای امریکا از افغانستان وجود داشت. بسیاری از سیاسیون امریکا به‌شمول اکثریت اعضای کانگریس این کشور و سفیران پیشین امریکا برای افغانستان، توافق‌صلح امریکا با طالبان را نگران کننده و سبب جنگ دیگر در افغانستان خوانده اند.

بیش‌تر آگاهان سیاسی افغانستان و تحلیل‌گران خارجی تاکید شان بر این است که طالبان یک گروه منسجم و قابل اعتماد نیستند و در صورت خروج نیروهای خارجی از افغانستان هیچ ضمانتی وجود ندارد که این گروه دست از شورش‌گری بردارند و رابطه خود را با گروه‌های تروریستی قطع کنند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید