تاهنوز مواد حساس انتخابات، به 26 ولایت کشور نرسیده است

در حالی که پس از لغو مذاکرات امریکا با طالبان از سوی دونالد ترمپ، ریاست جمهوری افغانستان به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان تاکید کرده است، اما به باورنهادهای ناظر بر انتخابات چالش‌های بسیار جدی بر سر برگزاری انتخابات در تاریخ تعین شده آن وجود دارد، از جمله ناامنی که مانع رسیدن مواد حساس به بسیاری از ولایت‌های کشور شده است.

کمیسیون انتخابات گفته است، تاکنون به 26 ولایت کشور مواد حساس انتخابات نرسیده است.

این کمیسیون با آن که به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در زمان تعین‌ شده‌اش (ششم میزان) تاکید دارد، اما می‌پذیرد که کمبود نیروهای امنیتی را برای تأمین امنیت دفترهای ولایتی و مواد حساس انتخاباتی در ولایت‌ها چالش جدی در راستای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری است.

در همین حال محمداشرف غنی رییس جمهوری کشور گفته که حالا هیچ شک و شبهه‌ای در برگزاری انتخابات وجود ندارد و باید همه برای برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه آماده باشند.
دفتر مطبوعاتی ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌ی گفته که آقای غنی روز دوشنبه (18 سنبله) از طریق ویدیو کنفرانس با والیان، فرمانده‎هان قول اردوها و فرمانده‌هان پولیس ولایت‌ها و رییسان ولایتی کمیسیون‌های انتخاباتی در رابطه به تامین امنیت و شفافیت انتخابات، صحبت کرد.
به نقل از خبرنامه ریاست جمهوری، آقای غنی در این ویدیو کنفرانس گفته که تا روز انتخابات تمام توجه باید بالای تامین امنیت مراکز رای دهی، نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، روز انتخابات و انتقال مواد حساس انتخاباتی، متمرکز گردد.
او با اشاره به مناطق تازه تصفیه شده از وجود طالبان به خصوص ولسوالی‌های وردوج و یمگان ولایت بدخشان گفت که در این مناطق زمینه اشتراک مردم در انتخابات فراهم و امنیت آن تامین گردد. او، افزود که قوای عملیاتی خاص با راه اندازی عملیات‌ها در مناطق متذکره زمینه را برای تامین امنیت انتخابات فراهم خواهند کرد.
محمداشرف غنی به تمام مسوولان نظامی و ملکی ولایت‌ها هدایت داد که به هیچ صورت در امور کاری کمیسیون‌های انتخاباتی مداخله نکنند و به همکاری‌های صد در صدی شان با آن‌ها ادامه بدهند.
آقای غنی به مسوولان ملکی و نظامی ولایت‌ها هدایت داد است، تا هر آن عملی که شفافیت و سلامت انتخابات را زیر سوال ببرد به گونه جدی مورد تعقیب قرار گیرد. تا روز برگزاری انتخابات را وقف کار برای برگزاری انتخابات می‌نماید، تا به گونه شفاف، سرتاسری و همه شمول برگزار گردد.
رییس جمهوری کشور، با اشاره به لغو گفت‌وگوهای امریکا و طالبان، گفته که حالا هیچ شک و شبهه در برگزاری انتخابات و جود نداشته باشد، صلح بدون مشروعیت تامین نمی‌شود و مشروعیت بدون انتخابات به میان نمی‌آید؛ “صلح اولویت ما است، اما کلید صلح در انتخابات است و برگزاری انتخابات وجیبه ملی و مسوولیت تاریخی ما می‌باشد.”
محمداشرف غنی همچنان به مسوولان ولایت‌ها هدایت داده تا در قسمت تشویق و ترغیب مردم به خاطر اشتراک در انتخابات ریاست جمهوری تلاش نمایند و زمینه را برای اشتراک آنان فراهم سازند.
در این ویدیو کنفرانس حوا علم نورستانی رییس کمیسیون مستقل انتخابات گفت که با توجه به تجارب و درس‌های گرفته شده از انتخابات‌های گذشته، این کمیسیون آماده‌گی‌های لازم را برای برگزاری انتخابات شفاف و سرتاسر روی دست گرفته است.

اما ذبیح‌الله سادات سخن‌گوی کمیسیون انتخابات به “رادیو آزادی” گفته است: “مواد حساس رأی‌دهی در هشت ولایت انتقال یافته. ما نگران هستیم. شمار اندک نیروی پولیس ملی در این زمان حساس، که مواد حساس ما در گدام‌ها جابه‌جا می‌شوند، چالشی جدی است. خواست ما از نهادهای امنیتی این است که تدابیر ویژۀ امنیتی برای حفاظت از گدام‌ها و دفترهای ساحوی ما را بگیرند.”

بر بنیاد معلومات کمیسیون انتخابات، فراه، بادغیس، هرات، نمیروز، زابل، هلمند، کندهار و ارزگان ولایت‌هایی هستند که تا اکنون مواد حساس انتخاباتی به آن‌ها رسیده است.

کمیسیون انتخابات، دو هفته پیش انتقال مواد حساس انتخاباتی را به ولایت‌ها آغاز کرد. بر بنیاد جدول زمانی از پیش تعیین شده، همه محموله‌های مواد حساس انتخاباتی باید تا ۲۲ سنبله به تمامی ولایت‌ها برسد، اما در اوضاع کنونی در چندین ولایت جنگ به شدت ادامه دارد، به نظر نمی‌رسد که تا یک روز دیگر موفق به انتقال مواد حساس به تمام ولایت‌ها شود.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید