دبیرکل سازمان ملل: تحرکات داعش در افغانستان فزایش یافته است

آنتونیو گوترش در گزارشی به شورای امنیت سازمان ملل، گروه داعش را گروهی قابل تغییر و قابل احیا توصیف کرده و در مورد افزایش تحرکات آن‌ها در یک سال گذشته در افغانستان هشدار داده‌است.

در گزارش آقای گوترش گفته شده با وجود موفقیت‌های گسترده در عملیات علیه تروریستان داعشی، این گروه همچنان می‌تواند خود را با شرایط تغییر داده و به یک تهدید جدی در افغانستان تبدیل شود.

دبیرکل سازمان ملل گفته است، بین ماه جون و سپتامبر، در مجموع ۱۸۳ مورد حمله تروریستی در افغانستان از سوی گروه داعش انجام شده که دو برابر همین رقم در بازه زمانی مشابه در سال گذشته‌ است.

در این گزارش محتاطانه در مورد پا گرفتن روند صلح در افغانستان ابراز امیدواری شده و در عین حال تاکید شده که این روند، تنها در صورتی موفق خواهد بود که فراگیر باشد، حقوق همه شهروندان افغانستان را تامین کند و بر پایه یک اجماع گسترده شکل گیرد.

گزارش گوترش به شورای امنیت پیش از آن‌که دونالد ترمپ، رییس‌جمهوری ایالات متحده امریکا، مذاکرات صلح با گروه طالبان را متوقف کند تهیه شده‌است.

آقای ترامپ به تاریح ۱۷ ماه سنبله، اعلام کرد مذاکرات صلح با گروه طالبان را، در پی حمله اخیر آن‌ها در کابل که به کشته‌شدن یک سرباز امریکایی و ۱۱ تن دیگر انجامید، لغو کرده‌است.

او روز دوشنبه با تاکید بر پایان مذاکرات گفت دولت او موضوع کاهش نیروهای امریکایی در افغانستان را نیز بررسی می‌کند.

این در حالیست که پیش از این نیز روسیه از افزایش تحرکات گروه داعش در برخی ولایت‌های افغانستان به ویژه در ولایت‌های شمال و جنوب این کشور هشدار داده است.

بر بنیاد گزارش‌ها در حال حاضر حدود 5000هزار داعشی در افغانستان فعالیت دارند که بیش‌تر آن‌ها پس از شکست داعش در سوریه و عراق به افغانستان آمده اند.

چند روز پیش نیز مسوولان امنیتی در شمال افغانستان از تحرکات و سربازگیری گروه داعش در برخی مناطق ولایت‌ها شمال سخن گفته و تاکید کردند که نیروهای امنیتی آماده‌گی کامل در رابطه به دفع حملات این گروه روی دست دارند.

گروه داعش در بخش‌های ولایت شرقی ننگرهای حضور گسترده دارند و پایگاه اصلی این گروه در افغانستان ننگرهار محسوب می‌شود که بر بنیاد گزارش‌ها این گروه بیش‌تر حملات خود از ننگرهار طرح ریزی و سازمان‌دهی می‌کنند.

با این حال مقام‌ها در وزارت دفاع و امور داخله تاکید می‌کنند که گروه داعش در افغانستان شکست سنگین خورده و توان جنگ رو در رو با نیروهای ارتش و پولیس را ندارد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید