عبدالله: برخورد پولیس با عزاداران هفته شهید غیرمسلکی وغیرانسانی بود

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی می‌گوید که گشت وگذار مسلحانه در هفته شهید به گونه قطعی “ناجایز و غیرمسوولانه” است؛ اما برخورد نیروهای امنیتی به ویژه قطعات ویژه پولیس با مردم “غیرمسلکی و غیرانسانی” بود.

عزاداران “هفته شهید” روز گذشته در هجدهمین سال‌یاد شهادت احمد شاه مسعودقهرمان ملی کشور، در جاده‌های کابل به گذشت زنی پرداختند.

وزارت امور داخله اعلام کرد که برخی از این عزاداران مسلح بودند و در شلیک‌های پراگنده آنان، دو نفر به‌شمول یک سرباز گارنیزیون کابل کشته شدند.

آقای عبدالله روزسه شنبه (۱۹ سنبله) در مراسم گرامی‌داشت از روزعاشورا گفت: “در موارد زیادی تصویرهای که بیرون آمده، برخورد قطعات ویژه با شهروندان کشور قابل قبول نیست. برخورد مسکلی نیست، برخورد انسانی نبوده و باید به این روش و رفتار خاتمه داده شود.”

گارنیزیون کابل و سخن‌گوی وزارت امور داخله، افرادی را که در کاروان‌های عزاداران هفته شهید سلاح‌ حمل می‌کردند “اوباش و ول‌گرد” خواندند و گفتند که تاکنون ۱۳۸ فرد مسلح غیرمسوول و “ول‌گردها” توسط  نیروهای امنیتی از شهر کابل بازداشت شده اند.

روز گذشته به تعداد 138 تن از افراد ول‌گرد، مسلح غیر مسوول و مخل امن و نظم عامه در شهر کابل توسط نیروهای پولیس ملی و گارنزیون کابل بازداشت گردیده اند. از نزد این افراد به ده‌ها میل اسلحه غیرقانونی و 51 عراده وسایط نیز به دست نیروهای امنیتی افتاده است.

رییس اجرایی در این باره افزود: “یک قشر بسیار وسیع از مردم را که با احساسات پاک هم رفتند و یک ابراز احساسات کردند و همه را اوباش خواندند، اخلاق خود اشخاصی را که از این الفاظ استفاده کرده اند، نشان می‌دهد.”

عبدالله عبدالله تاکید کرد که هیچ فردی حق‌ ندارد از نیروهای امنیتی و دفاعی استفاده سیاسی کند.

پیش از این نیز احمد مسعود فرزند ارشد، احمدشاه مسعود  ، در یک همایش در آرام‌گاه قهرمان ملی کشور، تاکید کرد که در هفته شهید، شلیک‌های هوایی نکیند و سبب آزار و ازیت مردم نشوید. او تصریح کرد؛ ” تفنگ‌های تان را به سوی دشمن نشانه بگیرید، نه به خاطر آزار و ازیت شهروندان کشور!”، اما شماری از افراد در روز 18 سنبله با شلیک‌های هوایی و گشت زنی در جاده‌های کابل،نظم شهر را برهم زدند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید