سازمان ملل: توقف مذاکرات امریکا با طالبان، نباید سبب افزایش خشونت‌ها شود

سازمان ملل متحد، گفته است، توقف مذاکرات میان امریکا و طالبان نباید به افزایش خشونت‌ها در افغانستان منجر شود.

این سازمان باور دارد که مذاکره تنها راه حل برای پایان بخشیدن به درگیری‌ها در افغانستان است و در صورت درخواست طرف‌ها سازمان ملل، در روند مذاکرات آماده هم‌کاری می‌باشد.

استفان دوجاریک، سخن‌گوی دبیرکل سازمان ملل، گفته است: “ما امیدواریم که به تعلیق در آمدن مذاکرات بین واشنگتن و طالبان به افزایش خشونت در افغانستان منجر نشود. مذاکره تنها راه‌حل برای پایان بخشیدن به درگیری در افغانستان است و در صورت درخواست طرفین، ما آماده‌ کمک به آن‌ها هستیم.”

در همین حال، دفتر سیاسی طالبان در قطر گفته که دو طرف در مذاکرات هیچ تعهدی برای کاهش خشونت‌ها تا امضای توافق‌نامه نداشتند و قرار بود که پس از امضا، به خشونت‌ها کاهش داده شود اما آیا هنوزهم طالبان و امریکا رابطه و تماسی دارند؟

مسوولان در دفتر سیاسی طالبان در قطر، گفته اند که تماس‌های این گروه با نماینده‌گان ایالات متحده امریکا جریان دارد و از واشنگتن در باره لغو توافق‌نامه وضاحت خواسته اند.

سهیل شاهین، سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان، گفته است: “هنوز هم تماس های مان پابرجاست و جریان دارد، ما از امریکایی ها در باره تصمیم شان وضاحت خواستیم و منتظر پاسخ شان هستیم.”

در همین حال، جیمس متیس، وزیر پیشین دفاع امریکا گفته که امریکا در صورت قطع روابط طالبان با شبکه حقانی، با این گروه مشکلی نداشت اما به گفته او طالبان تصمیم گرفتند تا از القاعده محافظت کنند و ارتباط شان را حفظ کنند.

آقای متیس گفته است؛ “۹۱ کشور به طالبان پیشنهاد دادند که اگر روابط شان را با القاعده قطع کنند ما با آنها مشکلی نداریم. رئیس جمهور بوش، رئیس جمهور اوباما، رئیس جمهور ترمپ به طالبان این پیشنهاد را دادند اما طالبان رد کردند، بلی من بسیار متعجب شدم که به این نقطه رسیدیم.”

از سویی‌هم، لیندزی گراهام یک سناتور، دموکرات امریکایی، گفته است، تا زمانی‌که طالبان رفتار‌ خود را تغییر‌ ندهند، مذاکره صلحی با‌ این گروه در‌ کار نیست. با این حساب، جنگ افغانستان همچنان تا زمان نامعلوم ادامه خواهد یافت.

این همه، در حالی است که پس از وقوع یک انفجار از سوی طالبان در ساحه شش درک از مربوطات حوزه نهم امنیتی شهر کابل که سبب کشته و زخمی شدن بیش از ۱۵ غیرنظامی و یک سرباز امریکایی در افغانستان شد، رییس جمهوری امریکا، در یک پیام تویتری، مذاکرات با طالبان را متوقف اعلام کرد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید