بازی جنگ وصلح امریکا در افغانستان

احمد سعیدی

باورها بر این است که تصامیم اخیر ترمپ یک استراتیژی دراز مدت امریکا در مورد طالبان نخواهد بود، بلکه این یک تصمیم و فشار تاکتیکی بالای طالبان طالبان است، به بخاطری که گروه طالبان مذاکرات بین الافغانی را بپذیرند و از خواهشات بالا بلند خود صرف نظر نمایند. بالاخره گاهی جنگ و مقابله باز یک‌بار دیگر مذاکرات از سر گرفته خواهد شد.

****************

دونالد ترمپ رییس جمهور امریکا ادامه گفت‌وگو و مذاکرات را با گروه طالبان لغو و گفته‌های وجود دارد که نماینده‌گان گروه طالبان در قطر نیز ممنوع الخروج اعلام شده اند.

این در حالیست که بسیاری از شهروندان افغانستان به‌شول سیاسیون، روزنامه نگاران، فعالان مدنی و حکومت افغانستان نسبت به مذاکرات امریکایی‌ها با مدیریت زلمی خلیل‌زاد فرستاده وزارت امورخارجه امریکا، با طالبان به دیده شک و تردید می‌نگرستند و نسبت به پیامد‌های این مذاکران نگرانی جدی داشتند.

به باور بسیاری‌ها آن‌چه را که آقای خلیل‌زاد قدرت نمایی می‌کرد، دانسته می‌شد که بالاخره فرجام مذاکرات او وطالبان، بی آبی وبی‌اعتباری نماینده ارشد ایالات متحده امریکا و گروه طالبان را به دنبال خواهد داشت که چنین شد، وحمل نه ماهه که با وقفه‌های نه دوره قرار بود سالم تولد شود بالاخره ناقص به دنیا آمد.

حالا سوال که نزد همه مطرح است این که چرا ادامه این مذاکرات از سوی دونالد ترمپ لغو شد؟

الف – پنهان کاری واغوا گری آقای خلیل‌زاد و گروه طالبان در این مذاکرات که به نظر می‌رسد او در تبانی با طالبان در تلاش یک توطیه علیه شهروندان و حکومت افغانستان بود.

ب –  شامل ساختن منافع واهداف شخصی نماینده امریکا و گروه طالبان در این گفت‌وگوها

این دو عنصر از اول به منافع ملی افغانستان همخوانی نداشت، بلکه منافع شخصی نماینده امریکا و گروه طالبان در آن نهفته بود.

حالا که پس از گذشت 9 ماه گفت‌وگو و مذاکره پشت درهای بسته دونالد ترمپ رییس جمهوری امریکا در صفحه تیوترش نوشت که او،  دیدار با رهبران طالبان و رییس جمهورغنی را در منطقه تفریحی  کمپ دیوید لغو کرده  و ادامه گفت‌وگوها با طالبان را نیز متوقف ساخته است، گام دیگریست که باید به نتایج آن انتظار کشید، پیش از لغو مذاکرات قرار بود دونالد ترمپ روز یکشتبه 17 سنبله با رهبران ارشد گروه طالبان و آقای اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان به صورت جداگانه در تفریحگاه “کمپ دیوید” به طور مخفیانه دیدار و گفت‌گو کند، اما به یک باره‌گی تصمیم به لغو این ملاقات گرفت.

به عقیده من همزمان با ادامه مذاکرات حملات خونین اخیرطالبان در سرک شش درک کابل و منطقه قابلبای حملات پیهم در کندز، بغلان، فراه یکی پی دیگری این پیام را می‌رساند که طالبان خیلی مغرور جا طلب و خود کامه شده اند و به صلح از میله ای تفنگ و توپ باور دارند نه از راه تفاهم .

از سوی دیگر نه تنها دولت افغانستان ،بلکه تعدادی زیادی از مقام‌های عالی رتبه امریکا تفاهم‌نامه‌ی را که خلیل‌زاد با طالبان طی 9 ماه مذاکرات آماده کرده بود به دیده شک می‌نگریستند. اکثریت اعضای کانگرس امریکا باور نداشتند که این تفاهم‌نامه زمینه صلح را در افغانستان فراهم سازد.

چنانچه آقای مایک پمپیو وزیر امورخارجه امریکا با صراحت گفته بود که امریکا می‌خواهد با امضای توافق‌نامه صلح با طالبان، جنگ جاری در افغانستان به پایان برسد اما با امضای همچو قرار دادی جنگ به پایان نمی‌رسد.

به گفته آقای پمپیو او، مایل است توافق‌نامه‌ای را با طالبان امضا خواهد کرد که پس از آن مذاکرات بین الافغانی آغاز شود نه جنگ دیگر در این کشور!

به گفته پمپیو امریکا کدام توافق‌نامه مسخره را امضا نخواهد کرد؛ بلکه این توافق‌نامه کاملاً ارزیابی می‌شود و پس از حصول اطمینان و تایید رییس جمهور ترمپ امضا خواهد شد.

از سوی دیگر مارک اسپر، وزیر دفاع امریکا نیز گفته است با آن که کشورش تلاش دارد به یک توافق سیاسی با گروه طالبان دست یابد، ولی این تلاش‌ها به این معنی نیست که آمریکا به “هرنوع معامله” با طالبان تن دهد.

از طرف دیگر کنگره امریکا طی روزهای گذشته با اظهار نگرانی از متن این توافق‌نامه از زلمی خلیل‌زاد خواسته بود، تا با حضور در جلسه علنی کمیته روابط خارجی مجلس نماینده‌گان، در مورد توافق صلح این کشور با گروه طالبان جزئیات ارایه کند، خلیل‌زاد تا کنون این کار را نکرده است.

با لغو ادامه مذاکرات از طرف دونالد ترمپ با گروه طالبان امکان تصامیم ذیل وجود دارد.

1.ممنوع الخروج شدن گروه طالبان در قطر به خاطر وارد کردن فشار زیادتر بالای آن گروه .

2.شاید مقام‌های امریکایی تصمیم به فرستادن نیروهای نظامی بیش‌تر به افغانستان بگیرند و بخواهند از طریق زور، غرور و خودخواهی طالبان را بشکنند، از سوی دیگر امکان دارد که مقام‌های امریکایی تعداد زیادی از جت‌های جنگی را از خلیج فارس به میدان‌های هوایی بگرام و شیندند انتقال دهند.

  1. با در نظرداشت تصامیم فوق دور از امکان نیست که گروه طالبان حملات خود را تشدید بخشند و به جنگ ادامه دهند، یا از خود خواهی و کامه‌گی تا اندازه ای عقب نشینی نمایند.

از سر گرفتن این مذاکرات زمانی امکان پذیر خواهد شد که یکی از این دو از تصامیم اتخاذ شده ای خویش عقب نشینی نموده تن به مذاکره بدهند. باورها بر این است که تصامیم اخیر ترمپ یک استراتیژی دراز مدت امریکا در مورد طالبان نخواهد بود، بلکه این یک تصمیم و فشار تاکتیکی بالای طالبان طالبان است، به بخاطری که گروه طالبان مذاکرات بین الافغانی را بپذیرند و از خواهشات بالا بلند خود صرف نظر نمایند.

بالاخره گاهی جنگ و مقابله باز یک‌بار دیگر مذاکرات از سر گرفته خواهد شد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید