آثار دست‌نویس یهودی‌های افغانستان به نمایش گذاشته می‌شوند

 

آثار دست‌نویس خیلی نادر یهودیان که در سال ۲۰۱۱ در مغاره‌هایی در شمال افغانستان پیدا شده بودند، برای نخستین بار در نمایش‌گاهی در سنت پیترزبورگ به نمایش گذاشته می‌شوند. این آثار در شمال افغانستان کشف شده بودند.

روز چهارشنبه، (20 سنبله)، نمایش‌گاه آثار دست‌نویس یهودی که به نام «جنیزای افغانستان» یاد می‌شوند، در شهر سنت پیترزبورگ افتتاح شد.

به گزارش روزنامه «اورشیلم پُست» این آثار در مورد زنده‌گی یهودیان در امتداد جاده ابریشم بخشی از نمایش‌گاهی است که زیر نام «زنده‌گی در خراسان قرون وسطی» برگزار شد.

این آثار خطی دست‌نویس در سال ۲۰۱۱ در مغاره‌هایی در شمال افغانستان پیدا شده بودند. در میان این اوراق، همچنان یگانه سند اصلی یهودی‌ها در این منطقه، که قدامت آن به زمان پیش از حملات مغول در قرن ۱۳ میلادی بر می‌گردد، نیز شامل است.

کتاب‌خانه ملی اسراییل در سال ۲۰۱۳ حدود ۳۰۰ صفحه از نسخه‌های خطی دستنویس را به دست آورد که شامل مراودات مذهبی، نامه‌ها و قراردادهای کتبی می‌شود. این اسناد و مدارک کهن به زبان‌های عبری، آرامی، عربی و فارسی نوشته شده اند. همچنان شماری از این آثار خطی به زبان فارسیهود می‌باشند، گویش و شکل نوشتاری که در مناطق خراسان قدیم میان فارسی زبانان یهودی مذهب مروج بود.

این نسخ خطی نخستین تصویر مستند از حضور منسجم و پویای یهودیان در منطقه آسیای میانه را در هزار سال پیش به دست می‌دهد. پژوهش‌گران گفته‌اند که این اسناد که به “جنیزه افغان” مسمی شده، از زمان کشف “جنیزه قاهره” در صد سال پیش، مهم‌ترین کشف اسناد مربوط به تاریخ یهودیان است.

پیش از اسن روزنامه اسراییلی “هاآرتص”، گزارش کرده بود که این اسناد توسط روستاییان در منطقه‌ی در نزدیکی مرز افغانستان و اوزبیکستان یافت شده و سپس در بازارهای بین‌المللی مانند سوئیس، بریتانیا و چند کشور دیگر دست به‌دست شده بود.

در گزارش روزنامه هاآرتص آمده است که یک تاجر آثار عتیقه از بیت‌المقدس، زمینه خرید بخشی از این اسناد را از سوی کتاب‌خانه ملی اسراییل فراهم کرد و گفت‌وگو برای خرید این اسناد یک سال به درازا کشید.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید