کمیسیون انتخابات: نزديک به 1600 مرکز راي‌دهي  زير تهديد  امنيتي قرار دارند

نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان در حالی از حمایت جامعه بین‌المللی از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان خبر می‌دهد که کمیسیون انتخابات، اعلام کرد  نزدیک به 1600 مرکز رای‌دهی در سراسر کشور زیر تهدید امنیتی قرار دارند.

کمیسیون انتخابات، اما تاکید می‌کند که نهادهای امنیتی وعده سپرده اند که تهدیدهای این مراکز را رفع خواهند کرد.

حبیب الرحمان ننگ رییس دبیرخانه کمیسیون انتخابات که روز دوشنبه (25 سنبله) در نشست استماعیه مجلس نماینده‌گان صحبت می‌کرد گفت که از مجموع 5373 مرکز رای دهی در سراسر کشور 3360 مرکز رای دهی با هیچ گونه تهدید امنیتی مواجه نیستند.

آقای ننگ افزود که از میان 1582 مرکز رای دهی، 907 مرکز با تهدیدهای پایین امنیتی و 675 مرکز دیگر با تهدیدهای بلند امنیتی مواجه اند.

او، همچنان گفت که 431 مرکز رای دهی دیگر هم به دلیل تهدیدهای امنیتی در روز انتخاباتی مسدود خواهند بود.

به گفته او، نبود امنیت بزرگ‌ترین چالش برگزاری انتخابات ریاست جمهوری است؛ اما نهادهای امنیتی وعده داده‌اند تا روز برگزاری انتخابات این مشکل را رفع سازند.

از سویی هم، آقای ننگ گفت که روند انتقال مواد حساس انتخاباتی به مراکز 33 ولایت پایان یافته و روند انتقال مواد از طریق هوا به مراکز ولسوالی‌ها آغاز شده است.

به گفته او، این روند نیز تا پیش از روز برگزاری انتخابات تکمیل خواهد شد.

او تاکید کرد که کمیسیون انتخابات آماده‌گی تام دارد تا انتخابات ریاست جمهوری را به تاریخ ششم میزان (ماه آینده خورشیدی) برگزار کند.

رییس دبیرخانه کمیسیون انتخابات همچنان در مورد نحوه رای دهی هم گفت که رای دهنده‌گان بایومتریک می‌شوند و همزمان با رای دهی تمام معلومات و شهرت رای دهنده‌گان به مرکز منتقل خواهند شد.

با این وجود، میر رحمان رحمانی رییس مجلس نماینده‌گان بر برگزاری به موقع انتخابات و جلوگیری از هرگونه تقلب و تخطی انتخاباتی تاکید کرد و گفت که کمیسیون باید در راستای تأمین شفافیت انتخابات تلاش بیشتر کند.

در همین حال، تدامیچی یاماموتو نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان گفته که جامعه بین‌المللی با قاطعیت از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان آقای یاماموتو با نشر خبرنامه‌یی، ضمن حمایت از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری از کمیسیون‌های انتخاباتی خواسته تا زمینه انتخابات شفاف و عادلانه را فراهم سازند.

او، گفته است: “یک پیام قوی از نماینده‌گان جلسه شورای امنیت ملل متحد در مورد افغانستان در هفته گذشته این بود که جامعه بین‌المللی از انتخابات ریاست جمهوری که به تاریخ 28 سپتامبر برگزار می‌شود، کاملاً حمایت می‌نماید.”

او افزوده:”اعتبار هر انتخابات مسوولیت جمع تمام دست اندرکاران آن می‌باشد و تنها وظیفه کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی نیست. نامزدان، نهادهای جامعه مدنی، رسانه‌ها، علمای دین و دیگران در این بخش نقش مهمی دارند، حداقل باید برای بسیج رای دهنده‌گان جهت استفاده از حق دموکراتیک شان برای استفاده از رای شان در 28 سپتامبر، تلاش نمایند. هیچ کس اجازه ندارد، تا افغان‌هایی را که برای رای دهی ثبت نام کرده اند از این حق شان محروم نماید.”

آقای یاماموتو که رییس دفتر نماینده‌گی سازمان ملل (یوناما) در کابل می‌باشد گفته است: “انتخابات معتبر در قلب هر دموکراسی نهفته است و حق رای دهی از بسیاری جهات نمادی از پیشرفت دموکراتیکی است که در 18 سال گذشته در افغانستان رخ داده است.”

او، افزوده است: “رای دهی تنها موضوع مسوولیت مدنی نیست و راهی است برای حفاظت از دستاوردهایی که در افغانستان به دست آمده و همچنان نشان دهنده حمایت از پروسه های سیاسی صلح آمیز می باشد.”

او، تاکید کرده که یوناما متعهد است که مسوولیت خود را بر مبنای ماموریتش برای حمایت از کمیسیون انتخابات و کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی در راستای برگزاری انتخاباتی معتبر، شفاف و همه شمول به رهبری و مالکیت افغان‌ها، انجام دهد.

او، بیان داشته که انتظار می‌رود که همه کاندیدها و رای دهنده‌گان سهم خویش را در حفظ شفافیت انتخابات و خودداری از شمولیت در هر گونه بی نظمی‌های انتخاباتی، ایفا نمایند. در هر صورت اگر در مورد وقوع بی نظمی ها نگرانی وجود داشته باشد باید فوراً کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی در جریان قرار گیرد تا تحقیقات سریع و مناسب خود را آغاز نماید.

نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان همچنان گفته که یوناما از فعالیت‌هایی که از سوی نیروهای امنیتی در حمایت از انتخابات، حفاظت از توزیع مواد حساس انتخاباتی و تأمین امنیت محلات رای دهی قبل از انتخابات و در روز انتخابات انجام می دهند تا تمام شهروندان افغانستان به‌شمول زنان بتوانند در این پروسه اشتراک نمایند، قدردانی می‌نماید.  تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تنها 11 روز دیگر باقی مانده است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید