نتايج يک تحقيق: شهروندان افغانستان نااميدترين مردم جهان اند

یافته‌های یک نظرسنجی که از سوی یک نهاد بین‌المللی به تازه‌گی نشر شده، حاکی از آن است که بیش‌تر شهروندان افغانستان با رنج و ناامیدی زنده‌گی می‌کنند.

این نظر سنجی که از سوی نهادی موسوم به “نهاد تحقیقاتی گالوپ” انجام شده، نشان می‌دهد که شهروندان افغانستان، پیشرفت‌های قابل توجه نداشته و ۸۵ درصد آنان در زنده‌گی روز مره شان رنج می‌‎برند که بلندترین آمار در سطح جهان است.

نهاد تحقیقاتی گالوپ نظرسنجی در مورد وضعیت زنده‌گی و امید به آینده را در سال ۲۰۱۸ میلادی انجام داده و نتایج آن را روز دوشنبه (۲۵ سنبله) نشر کرد.

نتایج این سروی نشان می‌دهد که میزان امید به زنده‌گی میان شهروندان افغانستان در پایین‌ترین سطح نسبت به هرکشور دیگر قرار دارد و ۳۶ درصد افغان‌ها گفته اند که همه روزه موقع خندیدن در زنده‌گی شان مساعد نمی‌شود. بربنیاد این نظرسنجی، خوشحالی افغان‌ها در مقایسه با سال ۲۰۱۶ ،۵۲ در صد کاهش یافته است.

در این نظرسنجی آمده که ۵۲ درصد افغان‌ها گفته اند که در حال حاضر، نسبت به گذشته ” احساس نگرانی” بیشتری دارند، در حالی که این رقم در سال ۲۰۱۶ ،۴۲ درصد بود.

همچنان نزدیک به نصف شهروندان افغانستان که در این نظر سنجی اشتراک کرده اند، گفته اند که تجربه لذت بردن و یا برخورد احترام‌ آمیز، همه روزه در زنده‌گی شان تکرار نمی‌شود.

در نظرسنجی گالوپ آمده است: “برای دوسال پی درپی، در ۲۰۱۸ نیز هیچ افغانستانی زنده‌گی آینده خود را به گونه مثبت که همراه با پیشرفت باشد ارزیابی نکرده است.

در عین حال، ۸۵ درصد افغان‌های زندگی خود را بسیار ضعیف ارزیابی کرده و یا رنج می‌کشند. این جدیدترین ریکارد نه تنها برای افغانستان، بلکه برای جهان است. این کشور همچنان پررنج ترین کشور در سال‌های ۲۰۱۳، ۲۰۱۴ و ۲۰۱۷ بود.”

گالوپ گفته که نظرسنجی آنان این مسأله را واضح می‌سازد که جنگ‌های شدید زنده‌گی روزمره مردم را “ویران” می‌سازد و شاخص‌های “بهزیستی” تصویری از ناامیدی و رنج در میان افغا‌ن‌ها را می‌دهد.

بربنیاد نتایج نظرسنجی گالوپ، میزان پایین مصونیت و امنیت، سبب شده که افغان‌ها فرصت اندک برای بهبود وضعیت اقتصادی و یا بازسازی زیرساخت‌های مهم “مانند سرک‌ها، مکاتب، تسهیلات صحی” داشته باشند و درگیری در حومه شهرها سبب شده که افغان‌ها مجبور به فرار شوند و به مراکز شهرها مانند کابل هجوم بیاورند، مکانی که به گفته گالوپ “فقر و بیکاری در آنجا حکم‌فرما است.”

بربنیاد سروی گالوپ، سطح ناامیدی، عدم پیشرفت و غمگینی در میان افغان‌ها بیشتر از هر زمان دیگر و بلندتر از هرجای دیگر در جهان است.

در بخش گزارش گالوپ آمده است که این نخستین بار است که چنین ارقام پایین را ثبت کرده است.

به گفته گالوپ، در این نظرسنجی، با دو-سوم کسانی که صحبت شده، پایین‌تر از ۳۵ سال سن داشته اند.

در بخش پیامدهای این نظرسنجی، به ختم مذاکرات صلح ایالات متحده و طالبان اشاره شده و آمده است: “ختم مذاکرات صلح ایالات متحده و طالبان خبر خوب برای بسیاری از افغان‌های بود که ترس از خروج نیروهای امریکایی داشتند، نیروهایی که جنگ علیه طالبان را در سراسر کشور تقویت می‌کند.”

با این هم به گفته گالوپ، افغان‌ها تا یک ماه دیگر مصونیت جانی شان را با خطر مواجه ساخته و در انتخابات ریاست جمهوری رای خواهند داد، انتخاباتی که ممکن است سبب صلح و ثبات در این کشور نشود.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید