مجلس نماینده گان: طرف‌هاي درگير آتش ‌بس  برقرار کرده  و سپس مذاکرات  صلح  را  سر گيرند

پس از لغو گفت‌وگوهای امریکا با طالبان، بسیاری‌ها خواهان آغاز گفت‌وگوهای صلح میان حکومت و گروه طالبان هستند، اما تاکید بر این دارند که نخست طالبان آتش‌بس را بپذیرند و سپس وارد مذاکره با حکومت و جریان‌های سیاسی شوند.

در تازه ترین مورد، اعضای مجلس نماینده‌گان از طرف‌های درگیر می‌خواهند که با برقراری آتش‌بس و آغاز مذاکرات صلح موافقت کنند.

اعضای پارلمان در نشست عمومی روز دوشنبه (25 سنبله) مجلس، از تشدید جنگ و ناآرامی‌ها در ولایت‌های مختلف کشور انتقاد کردند.

آنان، تاکید کردند که جنگ راه حل مشکلات افغانستان نیست و طالبان باید با توقف جنگ و آغاز مذاکرات مستقیم صلح با دولت افغانستان، دست از ادامه افغان کشی بردارند.

از سویی‌هم، انجمن والیان افغانستان که اعضای آن متشکل از والیان پیشین حکومت هستند  خواهان آغاز گفت‌وگوهای صلح پس از برقراری آتش‌بس بین حکومت و طالبان شد.

میر رحمان رحمانی رییس مجلس نماینده‌گان نیز با اشاره به افزایش جنگ در کشور گفت: “صلح نیاز مبرم مردم افغانستان است و برای رسیدن به این هدف باید آتش‌بس فوری برقرار گردد.”

آقای رحمانی از طالبان و حکومت خواست که به منظور جلوگیری از کشتار مردم، آتش‌بس اعلام کرده و مذاکرات مستقیم صلح را آغاز کنند.

منورشاه بهادری یکی از اعضای مجلس با اشاره به لغو مذاکرات صلح امریکا و طالبان، گفت: “ما از امریکا می‌خواهیم که در مورد لغو مذاکرات صلح تجدید نظر کرده و با پیش شرط مذاکرات صلح با طالبان را دوباره آغاز کند و از طالبان نیز می‌خواهیم که با آتش‌بس و آغاز مذاکرات مستقیم با دولت افغانستان توافق کنند.”

آقای بهادری خاطر نشان کرد که انتخابات راه حل نیست و برخی حلقات سیاسی به خاطر بقای قدرت شان در برگزاری انتخابات تاکید دارند. او هشدار داد که در شرایط کنونی، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بحران بدتر از انتخابات قبلی را در کشور در پی خواهد داشت.

در همین حال عبدالله هیواد رییس انجمن والیان افغانستان، روز دوشنبه (25 سنبله) در یک نشست خبری در کابل تاکید کرد که برای ختم خون‌ریزی در کشورباید آتش‌بس بین طرف‌های درگیر جنگ برقرار شود.

آقای هیواد گفت که دوام چهل ساله جنگ در کشور اثرات ویرانگر بر شهروندان تحمیل کرده است و باوجود فرصت‌هایی که برای برقراری صلح مساعد شده باید جوانب درگیر در کشور برای پایان جنگ تلاش کنند.

روند گفت‌وگوهای صلح اوایل هفته پیش پس از 9 دور صحبت‌های مفصل نماینده خاص امریکا در امور صلح افغانستان با گروه طالبان در قطر که بیش از 9 ماه زمان دربرگرفت، از سوی رییس جمهوری امریکا متوقف شد؛ دونالد ترمپ فقدان پایبندی طالبان به اصول مذاکره را دلیل توقف این گفت‌وگوها اعلام کرد.

رییس انجمن والیان افغانستان، اما تاکید کرد که طرف‌های درگیر جنگ در کشور شامل حکومت و طالبان روی برقراری آتش‌بس به منظور کاهش خشونت توافق کنند و سپس گفت‌وگوهای صلح باید از سر گرفته شود.

کریم متین والی پیشین غزنی و عضو انجمن والیان که در این نشست اعلامیه این انجمن را به رسانه‌ها ارایه کرد، گفت که یک گروه بی‌طرف که می‌بایست حمایت جامعه جهانی و سازمان کنفرانس اسلامی را داشته باشد باید آتش‎بس پیشنهادی را نظارت کند.

او، افزود، در ادامه گروه متشکل از رهبران سیاسی، عالمان دین، نظامیان بی‌طرف و بزرگان قومی با جلب حمایت جامعه جهانی طرحی را در باره صلح کشور تهیه کرده و آن را اجرا کنند.

معصومه مرادی والی پیشین دایکندی و عضو دیگر انجمن والیان گفت که در سال‌های اخیر نقش بخش‌های ولایتی نهادهای موسوم به صلح به شدت کمرنگ شده‌اند که روی افزایش خشونت تأثیر داشته است.

او، از حکومت خواست که به هدف کاهش خشونت دفترهای ولایتی صلح را تقویت کرده و از مجرای این دفاتر جنگ جویان محلی گروه طالبان را به روند صلح بکشاند. پیش از این، گروه طالبان و دو قدرت بزرگ جهانی شامل روسیه و چین خواهان از سرگیری گفت‌وگوهای صلح کشور شده‌اند؛ حکومت افغانستان اما تلاش‌های صلحش را به ختم پروسه انتخابات موکول کرده است. دونالد ترمپ رییس جمهور امریکا هفته گذشته در پی کشته شدن یک سرباز ارشد امریکایی در یک حمله انتحاری طالبان در کابل، مذاکرات صلح با طالبان را لغو اعلام کرد و بر تشدید حملات بر مواضع این گروه تاکید کرد.

آقای ترمپ گفته که گروه طالبان باید با توافق روی آتش‌بس مذاکرات صلح را با دولت افغانستان از سر گیرد.

حکومت افغانستان نیز پیش از این گفته بود که روند گفت‌وگوهای صلح با طالبان پس از برگزاری انتخابات از سر گرفته خواهد شد.  اما؛ همزمان با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات، جنگ و نا آرامی‌ها در کشور افزایش یافته و نیز حکومت اعلام کرده که در پی تشدید حملات نیروهای امنیتی افغان و امریکا، تلفات طالبان به حد بی‌پیشینه افزایش یافته است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید