طالبان انتقام ذلالت شان را از مردم مي‌گيرند

از چند روز به اين‌سو کابل و شماري از ولايت‌ها که از برق وارداتي تاجيکستان و اوزبيکستان روشن بودند، شب‌هاي تاريکي را سپري مي‌کنند و برق در اين شهرها نيست. طالبان چند پايه برق وارداتي از تاجيکستان و اوزبيکستان را در بغلان با ماين انفجار داده اند و اين ماجرا سبب بي برقي گسترده‌يي در کابل و شهرهاي ديگر شده است.طالبان از اوايل سال خورشيدي عمليات الفتح شان را در بسياري از مناطق کشور شروع کرده بودند. اين عمليات تا حال نتايج ملموسي براي آن‌ها بار نياورده است و کوشش‌هاي شان براي آزاد سازي چند ولايت به شکست انجاميد.

جنگ‌هاي دوهفته پيش در ولايت‌هاي تخار، کندز و بغلان، در همين راستا صورت گرفته بود که از نتايج آن مردم ما آگاهي دارند.

پس از شکست حملات طالبان در اين ولايت‌ها، طالبان دلشکسته و سرخورده تر از پيش  دست به تخريب و انفجار پايه‌هاي برق زدند و تاريکي هاي چند شب اخير در کابل و چند ولايت ديگر نتيجه اين تخريبات و سرخورده گي‌هاي آنان مي‌باشد.

طالبان شکست‌ها و ضعف‌هاي خود شان را با اين‌گونه اعمال جبران مي‌کنند و زيان هاي آن را مردم فقير و دربه در افغانستان مي‌بينند، زيرا ثروت‌مندان و مقامات عاليه جنراتورهاي شان شبانه فعال است و مزه تلخ تاريکي را نمي چشند.

طالبان به اين طريق روشني فقيران پايتخت و ولايت‌هاي ديگر را مي‌گيرند و نشان مي‌دهند که تحجر و ظلمت گرايي در سرشت‌شان مي‌باشد. طالبان وقتي در برابر امريکا ذليل شدند، انتقام آن را از مردم مي‌گيرند.

نکته مهم اين است که حکومت قادر نيست در مناطقي که پايه‌هاي برق منفجر شده است برود. يعني براي کارکنان و انجينيران شرکت برق امنيت و مصونيت جاني شان را تأمين کرده نمي‌تواند و در نتيجه پايتخت هم در تاريکي فرو رفته است.

رييس جمهور دو سال پيش ادعا کرده بود که به زودي افغانستان از شمار کشورهاي صادر کننده برق شمرده مي‌شود. اين در حاليست که از آغاز فصل تابستان در پايتخت، پرچوي‌هاي برق در شهرکابل آغاز شد و اين خبر خوبي براي پايتخت نشينان نبود و نشان مي‌داد که ما زمستان بدي را از بابت انرژي برق در پيش خواهيم داشت.

حالا مردم کابل و شهرهاي ديگر کشور منتظراند، تا ببينند تاريکي‌هاي شهرهاي‌شان تا چند روز ديگر ادامه خواهد يافت.

مردم توقع دارند که نيروهاي مسلح کشور بايد هرچه زود ترساحات مورد نظر را تأمين امنيت کنند، تا با نصب پايه‌هاي برق شبکه‌هاي برق رساني فعال گردد و مردم  از بي برقي نجات يابند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید