انتقاد ریاست جمهوری از دولت ایران:  میزبانی از یک گروه هراس‌افگن، خلاف اصول و روابط میان کشورهاست

همزمان با سفر یک هیآت گروه طالبان به ایران، ریاست جمهوری افغانستان، میزبانی کشورها از گروه طالبان را “خلاف اصول و قوانین جهانی” خوانده است.

صدیق صدیقی، سخن‌گوی ریاست جمهوری افغانستان در صفحه فیس‌بوک‌اش نوشته است: ” اصول و حقوق همسایه‌گی می‌طلبد تا کشورهای همسایه تنها از “تلاش‌های دولت مشروع افغانستان پشتی‌بانی کنند.”

اخیرا خبرگزاری تسنیم ایران گزارش کرد که یک هیآت چهار نفری گروه طالبان به تهران رفته و در مورد مسایل مختلفی، از جمله روند صلح افغانستان، با مقام‌های ایرانی گفت‌وگو کرده اند.

پیش از این نیز پس از لغو مذاکرات امریکا با طالبان، هیآت مذاکره کننده این گروه به مسکو رفته اند و در مورد مذاکرات صلح با امریکا و طرف‌های “ذی‌ذخل افغانستان” با مقام‌های روسی گفت‌وگو کرده اند.

پس از لغو مذاکرات صلح امریکا با طالبان، این دومین سفر اعضای گروه طالبان به کشورهای منطقه سخن‌گوی ریاست جمهوری، گفته است: “انتظار ما از کشورهای همسایه این نیست که از یک گروه هراس‌افگن که هنوز هم دست‌هایشان به خون افغان‌های بی‌گناه سرخ است و به ویرانی افغانستان می‌اندیشند، میزبانی کنند.”

آقای صدیقی افزوده است: “به باور ما، میزبانی از چنین گروهی خلاف تمام اصول و روابط میان کشورهاست، به ویژه برای حکومت افغانستان که همیشه خواهان روابط حسنه و نیک با همسایه‌های خود می‌باشد.”

سهیل شاهین، سخن‌گوی دفتر طالبان  تایید کرده که یک گروه چهار نفره از دفتر سیاسی طالبان در قطر به تهران سفر کرده و با مقام‌های بلندرپایه این کشور به‌شمول محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه ایران  ملاقات نموده است.

این سخن‌گو طالبان به خبرگزاری آلمان گفته که روند صلح و حفاظت از برنامه‌های توسعه‌یی ایران در افغانستان در این ملاقات‌ها مطرح بحث بوده اند.

اخیرا رییس جمهور امریکا مذاکرات صلح با طالبان را در پی حمله‌ای در کابل که در آن یک نظامی امریکایی کشته شد، فسخ کرد و گفت که فشارهای نظامی بر این گروه را تشدید خواهد کرد.

بدنبال آن، دولت افغانستان نیز اعلام کرد که تلاش‌های خود را برای صلح با گروه طالبان تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و تشکیل حکومتی جدید متوقف کرده است.

با این حال، گروه طالبان به سفرهای‌شان به کشورهای منطقه برای جلب حمایت ادامه داده اند.

حکومت افغانستان اخیرا گفت که با متوقف شدن روند مذاکرات از جانب حکومت، تلاش طالبان برای سفر به کشورهای منطقه نتیجه‌ای نخواهد داشت.

در همین حال، شماری از اعضای مجلس سنا در نشست عمومی روزسه‌شنبه(26سنبله) این مجلس تاکید کردند که مذاکرات صلح با گروه طالبان نباید برای همیشه قطع شود.

اعضای مجلس سنا تاکید کردند که اصل مذاکره با گروه طالبان نباید به صورت دایمی متوقف شود؛ زیرا ادامه جنگ در کشور راه حل مشکلات و بحران نیست.

محمد اکبری یک عضو مجلس گفت، مردم افغانستان به قطع جنگ نیاز دارند وگرنه هرنوع توافق‌نامه‌ای که سبب قطع جنگ در کشور نشود، مشکل مردم افغانستان را حل نمی‌کند.
آقای اکبری با اشاره به این که حکومت افغانستان، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را در اولویت کار خود قرار داده، باید پس از این انتخابات روند مذاکره با طالبان را از سر گیرد و از جامعه جهانی به ویژه امریکا بخواهد که در این راستا همکاری کنند.
او، ابراز امیدواری کرد که در نتیجه انتخابات پیش‌رو یک حکومت قوی روی کار آید؛ زیرا لازمه یک صلح باعزت به وجود آمدن حکومت قوی است تا با اراده محکم وارد گفتگوهای صلح شود.
به گفته او، سطح اشتراک مردم در انتخابات نیز زمینه ساز صلح مطلوب در کشور خواهد بود؛ بناً شهروندان با اشتراک وسیع و تمثیل اراده قاطع خود در انتخابات، باید از مذاکراتی در چارچوب قانون اساسی کشور حمایت کنند.
محی الدین منصف دیگر عضو مجلس سنا هم گفت که اصل مذاکرات صلح نباید به شکل دایمی متوقف شود؛ طرف‌های درگیر در افغانستان به ویژه حکومت و طالبان باید روند مذاکرات را پس از انتخابات از سر گیرند.
آقای منصف با اشاره به توقف مذاکرات صلح از سوی امریکا گفت که واشنگتن در مورد قضایای افغانستان برخورد چندگانه دارد؛ گاهی طالبان را به حدی مغرور می‌کند که این گروه در مذاکره با دولت دچار تکبر و غرور می‌شود و گاهی هم تهدید به جنگ می‌کند.
به گفته او، اگر طالبان خود را جز مردم افغانستان می‌دانند باید از تکبر و ادامه کشتار مردم افغانستان دست بردارد و برای مذاکره با حکومت پس از انتخابات، آماده شوند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید