اختلاف چین و امریکا بر سر قطع‌نامه تمدید ماموریت سیاسی ملل متحد در افغانستان

اعضای شورای امنیت ملل متحد موفق نشدند در مورد قطع‌نامه تمدید ماموریت سیاسی ملل متحد در افغانستان به توافق برسند. چین و روسیه با ایالات متحده امریکا راجع به ذکر طرح «کمربند و جاده» چین در این قطع‌نامه دچار اختلاف شده اند.

ماموریت سیاسی شش ماهه سازمان ملل متحد در افغانستان روزسه شنبه به پایان رسید و اعضای شورای امنیت روزدوشنبه برای دو و نیم ساعت پشت درهای بسته باهم بحث کردند، اما به دلیل این تقاضای چین نتوانستند به توافق برسند.

واسیلی نیبانزیا، سفیر روسیه در ملل متحد که در حال حاضر ریاست شورای امنیت را به عهده دارد، پس از این نشست به خبرنگاران گفته که دیپلومات‌ها روی متن جدید این قطع‌نامه کار می‌کنند و «ما در پروسه رسیدن به یک سازش قرار داریم.»

او، افزوده که اعضای شورای امنیت باز هم در این مورد باهم دیدار و گفت‌وگو می‌کنند تا به یک توافق دست یابند.

این دومین بار در شش ماه اخیر است که قطع‌نامه ادامه ماموریت سیاسی ملل متحد در افغانستان به دلیل اختلاف روی درج کردن ابتکار یک تریلیون دالری «کمربند و جاده» چین جنجالی می‌شود.

در قطع‌نامه‌های تمدید این ماموریت در سال‌های ۲۰۱۶، ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ از تلاش‌های بیش‌تر برای تقویت همکاری اقتصادی منطقه که افغانستان در آن شامل باشد، به‌شمول پروژه بزرگ «کمربند و جاده» که چین را به دیگر بخش‌های آسیا و همچنین اروپا و افریقا وصل می‌کند، استقبال شده بود.

اما در ماه مارچ زمانی که مساله تجدید این ماموریت مطرح شد، جاناتان کوهن معاون سفیر ایالات متحده امریکا در ملل متحد اعتراض کرد و گفت که چین اصرار دارد که این قطع‌نامه را بیش‌تر مطابق اولویت‌های سیاسی خود بسازد تا برای مردم افغانستان.

وو هایتاو، معاون سفیر چین در ملل متحد در آن زمان با این اظهارات مخالفت کرده و گفته است که یک عضو شورای امنیت، که منظورش ایالات متحده امریکا بود، «فضا را مسموم ساخته است.»

هایتاو گفته بود که ابتکار «کمربند و جاده»، «موجب بازسازی و توسعه اقتصادی افغانستان می‌شود.» او توضیح داده بود که پس از شروع این پروژه در شش سال پیش، ۱۲۳ کشور و ۲۹ سازمان بین‌المللی با چین قراردادهای را برای برنامه‌های توسعه‌یی امضا کرده اند.

در نتیجه این اختلاف‌ها بود که ماموریت سیاسی ملل متحد در افغانستان در ماه مارچ با یک متن ساده به عوض یک سال برای شش ماه تمدید شد.

پیش از انقضای این ماموریت، در ماه جاری آلمان و اندونیزیا پیشنویس قطع‌نامه‌ای را برای تمدید یک ساله این ماموریت تهیه کردند. در این متن روی حمایت از پروسه صلح زیر رهبری و کنترل افغان‌ها، پشتیبانی ملل متحد از انتخابات ریاست جمهوری ۲۸ سپتمبر و حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان «در مبارزه علیه تروریزم» تمرکز شده است. در این متن از ابتکار «کمربند و جاده» چین یادآوری نشده است.

اما روسیه، متحد نزدیک چین، یک مسوده دیگری را ارایه کرد.  پس از نشست روز دوشنبه دیپلومات‌ها گفتند که چین و روسیه احتمال دارد به قطع‌نامه پیش‌کش شده از سوی آلمان و اندونیزیا رای مثبت بدهند و پیش‌نویس تهیه شده از سوی روسیه و چین نخواهد توانست ۹ رای مثبت مورد نیاز را به دست آورد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید