نهادهای مدنی: درصورت آغاز دوباره مذاکرات صلح، حق آموزش دختران، خط سرخ است

شماری از اعضای نهادهای جامعه مدنی کشور، تاکید می‌کنند که حق آموزش دختران در پروسه صلح باید به یک خط سرخ غیر قابل معامله تبدیل شود.
مسوولان این نهادها روزسه‌شنبه (26  سنبله) در یک نشست مشترک خبری در کابل تاکید کردند که بازگشت کشور به دوره تاریک طالبان و محروم شدن دختران از آموزش قابل قبول نیست.
همزمان با شدت گرفتن گفت‌وگوهای صلح میان امریکا و طالبان نگرانی از معامله روی حقوق اساسی شهروندان از جمله حق آموزش دختران در پروسه صلح افزایش یافته بود؛ اکنون که انتظار می‌رود این گفت‌وگوها به یک شکل دیگر از سرگرفته شود این نگرانی‌ها همچنان باقی است.
عزیز رفیعی رییس مجتمع نهادهای جامعه مدنی” مجما” در نشست خبری یاد شده گفت که نگرانی جامعه مدنی مبنی بر احتمال قربانی شدن حقوق اساسی شهروندان از جمله حق آموزش دختران در پروسه صلح تاکنون برطرف نشده است.
او، افزود که در پروسه صلح و انتخابات نگرانی جدی بین شهروندان وجود دارد که مبادا حقوق اساسی‌شان به معامله گرفته شود، بنا بر این، حکومت باید حقوق اساسی شهروندان از جمله آموزش دختران را خط سرخ گفت‌وگوهای صلح تعریف کند.
رحیم جامی، رییس نهاد دیدبان حقوق اساسی مردم افغانستان نیز در این نشست گفت که با احتمال آغاز دوباره گفت‌وگوهای صلح نگرانی جدی بین فعالین جامعه مدنی و حقوق زنان وجود دارد که مبادا آموزش دختران به حیث یک حق اساسی نیمی از شهروندان در این پروسه معامله شود.
زرقا یفتلی، فعال حقوق زن در این باره اضافه کرد که فعالان حقوق زن و متخصصان آموزش دختران در تشکیل هیآت گفت‌وگوکننده حکومت افغانستان با گروه طالبان باید شامل ساخته شده و از عدم معامله روی حقوق زنان در پروسه صلح باید اطمینان حاصل شود.
او، افزود کرد که هرچند در اظهارات غیر رسمی برخی اعضای گروه طالبان پیرامون حقوق زنان هرازگاهی تصریح شده که این گروه با حضور دختران در مکاتب تا صنف دوازده مشکل نخواهند داشت اما وی تاکید کرده که این اظهارات در نوع خود محدود کننده است و بدتر ازآن ضمانت اجرایی ندارد.
بانو یفتلی، ابراز امیدواری کرد که گروه طالبان و دیگر گروه‌های تندرو، نسبت به آموزش دختران حساسیت شان را کنار بگذارند.
از سوی هم منیژه رامزی رییس کمیته معارف سکرتریت گروه کاری مشترک جامعه مدنی نیز تاکید کرد که از گروه‌های مخالف دولت که قرار است در پروسه صلح بپیوندند باید تعهد گرفته شود که فراروی آموزش دختران اخلال ایجاد نکنند.
نگرانی از قربانی شدن حقوق اساسی شهروندان در پروسه صلح با گروه طالبان پس از آن شدت گرفته است گفتگوهای صلح بین این گروه و نماینده خاص امریکا چندین ماه طول کشیده و تا مرز امضای یک توافق‌نامه پیش رفت اما از سوی رییس جمهوری امریکا لغو اعلام شد.
زنان و دختران در زمان حاکمیت طالبان، از حقوق اساسی شان از قبیل حق تعلیم، مالکیت و گشت و گذار آزادانه محروم بودند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید