مجلس‌ سنا: در صورت گرفتن عکس از زنان روستای در انتخابات، آن‌ها رای نخواهند داد

مجلس سنا از کمیسیون انتخابات خواست که به هر شکل ممکن مشکل رای‌دهی خانم‌های روستایی را حل کند، زیرا در صورتی که کمیسیون انتخابات از زنان رای دهنده در روستاها عکس بگیرد، آن‌ها حاضر به رای دادن نخواهند شد.
مجلس سنا در نشست روزسه‌شنبه (26 سنبله) این مجلس گفت که احتمالاً خانم‌های روستایی بنا بر فرهنگ حاکم بر مناطق دور دست کشور اجازه ندهند، آنان بایومتریک شده و یا عکسی آنان گرفته شود.
فضل‌هادی مسلم یار رییس مجلس سنا گفت که اگر کمیسیون انتخابات بدون بایومتریک و یا اخذ عکس رای دهنده در سیستم رای دهی اجازه رای دادن ندهد؛ بسیاری از خانم‌های روستایی از این حق محروم خواهند شد.
به گفته او، “خانم‌ها در مناطق روستاها حاضر نخواهند شد عکس شان گرفته شود و یا مستقیماً رای دهند؛ اما کمیسیون انتخابات باید آنان را مختار بگذارد و از حق رای محروم نکند.”
او تاکید کرد که اگر کمیسیون انتخابات این مشکل خانم‌ها را در رای دهی در نظر نگیرد، سهم خواهران در انتخابات کمرنگ شده و این ظلمی خواهد بود که در حق سرنوشت آنان انجام خواهد شد.
مسلم یار تاکید کرد که کمیسیون انتخابات به هر شکل ممکن باید این مشکلات زنان را در روستاها و دهات حل کند. او از سناتوران نیز در این مورد نظر خواهی کرد و اکثر اعضای مجلس سنا با این پیشنهادش موافقت کردند.
رحمت الله اچکزی یک عضو دیگر مجلس نیز در این مورد گفت که در روستاها اکثر خانم‌ها حاضر نخواهند شد که در روز انتخابات بایومتریک شوند و یا از عکس شان گرفته شود. زیرا زنان بر اساس فرهنگ حاکم در آن مناطق چنین اجازه‌ای را نخواهند داد.
آقای اچکزی نیز گفت که کمیسیون انتخابات باید به زنان روستایی اجازه دهند بدون بایومتریک و یا گرفتن عکس، رای دهند تا از حق رای محروم نشوند.
این در حالی است که کمیسیون انتخابات اعلام کرده که به در انتخابات از سیستم بایومتریک استفاده می‌کند و بدون بایومتریک اجازه رای دادن به کسی نخواهد داد.
اما؛ برخی آگاهان انتخاباتی نگرانی دارند که عدم استفاده از بایومتریک در روز انتخابات میزان تقلب انتخاباتی را نیز بالا برده و ضربه شدیدی به این روند دموکراتیک وارد خواهد کرد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید