غنی در مورد اتهام‌های عبدالله باید به مردم توضیح دهد!

قرار بود دوشنبه‌شب درمناظره تلویزیون آریان نیوز، دونامزد انتخابات ریاست جمهوری داکتر اشرف غنی و داکترعبدالله عبدالله اشتراک کنند و در مورد برنامه‌های شان به حاضرین و بیننده‌گان تلویزیون توضیحات ارایه کنند و پرسش‌های گرداننده و دیگران را پاسخ بدهند.

اما چند لحظه پیش از آغاز برنامه درحالی‌که تمام آماده‌گی‌ها اتخاذ شده بود دفتر آقای غنی از عدم اشتراک‌اش، درمناظره خبر داد و در یک اعلامیه گفت، چون که داکتر عبدالله برنامه ندارد و بیش‌تر متوسل به اتهام و برخوردهای غیراخلاقی خواهد شد به همین منظور داکتر صاحب غنی از اشتراک شان در مناظره تلویزیونی با داکتر عبدالله معذرت خواسته است.

این درحالی بود که داکتر عبدالله به تنهایی در برنامه حاضر شد و ضمن توضیحات و انتقاد شدید از داکتر غنی و شکست وی به پرسش‌های گرداننده پاسخ داد.

داکتر عبدالله نسبت به داکتر غنی که هر دو شریکان قدرت در حکومت اند، اتهام‌های بسیاری جدی و ارد کرد و گفت که باید وی (داکترغنی) حاضر می‌شد و به این اتهام‌ها پاسخ می‌داد.

داکتر عبدالله گفت که  رییس جمهوری غنی زمانی‌که نهادی زیرنام «هم‌آهنگی مساعدت‌های بین‌المللی» را در آغاز اداره موقت ایجاد کرد در قدم نخست فرزند و خانم‌اش را استخدام کرد که برخلاف معیارهای مؤسسات است.

او، همچنان گفت که داکترغنی در برابر اصلاح نهادهای حکومت از حب و بغض شخصی کار گرفته است و آن کار آن‌عده از وزارت‌ها را که مربوط تیم خودش نبوده، به بررسی گرفته، اما وزارت مالیه، تدارکات ملی، امنیت ملی و… که مربوط تیم خودش است و نازدانه‌های او این نهادها را رهبری می‌کند، از بررسی معاف اند و هیچ کمیسیون و نهادی حق ارزیابی این نهاد‌ها را ندارد.

داکتر عبدالله، برخورد غنی را با سکتور خصوصی هم شدیداً انتقاد کرد و گفت مسوول شرکت الکوزی را به ارگ می‌خواهد و پیمان‌ها را به او، می‌دهد، اما در برابر شرکت‌های خصوصی دیگر چنان دشمنی کرده است که امروز نتیجه آن جزگسترش فقر و بیکاری، چیزی دیگر نیست.

بنابر گفته‌های عبدالله، غنی مردم افغانستان را در این چند سال بد بخت ساخته است و میلیون‌ها دالر را اطرافیان وی دزدی و اختلاس کرده اند و اکنون هم درانتخابات از تمام امکانات دولتی سوء استفاده می‌کند و به فکر تقلب است که به قدرت خود در پنج سال آینده ادامه بدهد، اما به قول وی، غنی این آرمان را به گور خواهد برد.

با توجه به این گفته‌های آقای عبدالله، باید آقای غنی به هرگونه‌یی که می‌شود در مورد این اتهام‌ها توضیحات دهد و قناعت مردم افغانستان را فراهم کند.

اگر وی در مناظره اشتراک نمی‌کند باید زمینه یک نشست خبری را فراهم نماید و پس از فهرست این اتهام‌های که شخصیت‌ او، را زیرسوال برده است، به یکایک آن‌ها توضیحات بدهد.

در غیر آن سکوت در برابر این اتهام‌ها، سوالی‌های زیادی دیگر را اذهان مردم خطور خواهد کرد و آن‌گاه در نزدشان میان غنی وزرداد تفاوتی نخواهد بود.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید