کرزي را خواب دوباره قدرت جنون ساخته!

جاويد روستاپور

حامد کرزي؛ رييس جمهور پيشين کشور که در 13 سال حکومت‌اش، بارها گروه طالبان را برادرخواند و هزاران تروريست انتحاري طالبان را از زندان‌ها رها کرد و جبهه طالبان را تقويت کرد، به تازه‌گي گفته است که رهبري حکومت وحدت ملي از افزايش تلفات طالبان بايد بشرمد!

آقاي کرزي همچنان ايالات متحده امريکا را به شعله‌ور کردن جنگ در افغانستان متهم کرده و گفته که يگانه راه براي تأمين شدن صلح در کشور، قيام ملي عليه امريکايي‌ها در کشور است.

حکومت افغانستان چند روزپيش اعلام کرد که در جريان يک هفته گذشته، حدود يک‌هزار طالب کشته و حدود دو هزار طالب ديگر زخمي شده اند، آقاي کرزي اما در واکنش به اين اظهارات حکومت، تاکيد مي‌کند: « حکومت بايد از اعلام قتل مردم افغانستان ( طالبان)، بشرمد.»

آقاي کرزي در بخشي از صحبت‌هايش، گفت که پاکستان به‌دليل حضور امريکا در افغانستان، بر شهروندان افغانستان حاکم شده، اما اگر امريکايي‌ها در افغانستان نباشند،‌ اين حاکميت ختم مي‌شود.

او جنگ افغانستان را در دست کشورهاي ديگر از جمله امريکا و پاکستان خواند که به‌گفته او، اين جنگ به قيمت جان شهروندان افغانستان تمام مي‌شود.

حامد کرزي رييس جمهور پيشين افغانستان، در 13 سال حکومت‌اش، هيچ‌گاه قاطعانه عليه تروريستان طالب برخورد نکرد و به باور آگاهان سياسي در بسياري موارد، او مانع عمليات‌هاي نيروهاي دفاعي و امنيتي برمخفي‌گاه‌هاي گروه طالبان شده است.

کرزي نيز همواره طالبان را برادر خطاب کرد و تاکيد مي‌کرد که بازهم آن‌ها (طالبان) را برادر خواهد خواند.

او خطرناک‌ترين تروريستان که نيروهاي امنيتي در ميدان‌هاي نبرد بازداشت کرده بودند را به صورت دسته‌ جمعي از زندان‌هاي کشور رها کرد که اين کار آقاي کرزي سبب تقويت جبهه طالبان شد و شماري از اين تروريستان با واسکت‌هاي انتحاري دوباره آمده و خود را در ميان مردم انفجار دادند که منجر به کشته و زخمي شدن، هزاران شهروند افغانستان گرديد.

آقاي کرزي هرچند در صحبت‌هاي آخرش به کشته شدن، غيرنظاميان در عمليات‌هاي نيروهاي امنيتي و حملات امريکايي‌ها اشاره کرد، اما هيچ اشاره‌‌اي به کشته شدن غيرنظاميان در حملات انتحاري تروريستان طالب نداشت که همواره مکتب، مسجد، شفاخانه و محلات عامه را هدف قرار مي‌دهند.

آقاي کرزي با آن که از مداخله پاکستان در امور افغانستان نيز پرداخت، اما اين واقعيت را کتمان کرد که گروه طالبان غلام پاکستان و ابزار دست استخبارات پاکستان هستند و به دستور اسلام‌آباد در افغانستان همواره آتش افروزي مي‌کنند و غيرنظاميان به‌شمول زنان و کودکان اين کشور را به قتل مي‌رسانند.

حامد کرزي از آغاز حکومت‌اش به دليل اين که رهبري گروه طالبان در دست پشتون‌هاست و از لحاظ تباري با آن‌ها وجه مشترک دارد، در برابر جنايت‌هاي اين گروه چشم‌پوشي کرد و حتا بر بنياد گزارش‌ها در برخي ولايت‌ها از مخفي‌گاه‌هاي طالبان حفاظت کرد و براي اين گروه نيز از پول کمک‌هاي جهاني ميليون‌ها دالر هديه کرد، اما طالبان همواره به پيشنهاد صلح کرزي و تضرع او، با آتش و خون پاسخ داده اند.

فساد اداري، قوم‌گرايي، واسطه بازي براي کار در اداره‌هاي حکومتي و ده‌ها مشکلي که امروز دامن‌گير حکومت و مردم است، آگاهان سياسي اين همه را «ميراث بد» حکومت آقاي کرزي مي‌دانند، اما با وجود اين همه او، در هر سخن‌راني‌اش، تلاش مي‌کند، خود را يک چهره افغانستان شمول و رهبر ملي بتراشد، ولي بي‌خبر از آن حرف‌ها او ديگر در ميان مردم خريدار ندارد و شهروندان افغانستان اين را درک کرده اند که کرزي چه شانس‌هاي مهم و طلايي را براي افغانستان و مردم اين کشور به خاکستر تبديل کرد و تنها برنامه و تلاشش اين بود که به گونه آشکار و پنهان از يک گروه تروريستي که هر روز خون مردم بيگناه را مي‌ريزانند و به دستور استخبارات پاکستان، افغانستان را ويران مي‌کنند، زمينه سازي کند تا دوباره در ميدان‌هاي جنگ قدرت مند شوند و نيروهاي دلير و شجاع افغانستان را که فرزندان واقعي مردم هستند را به قتل برسانند.

حامد کرزي که حالا از حضور خارجي‌ها در افغانستان انتقاد مي‌کند، خودش به کمک امريکايي‌ها رييس جمهور شد و تا پايان دور اول حکومت‌اش يکي از سر سپرده‌گان امريکا در افغانستان بود.

درست که در حال حاضر حکومت وحدت ملي يک حکومت ناکام، فاسد و آلوده با فساد است. مداخله پاکستان نيز سبب تداوم جنگ و فعاليت تروريستان طالب به حساب مي‌آيد و همچنان عدم صداقت امريکا در افغانستان عامل ديگر موجوديت طالبان در ميدان‌هاي نبرد به حساب مي‌آيد، اما در پهلوي اين مشکلات، مي‌توان گفت که وجود سياسيون فاسد، دروغ‌گو، دوپهلو و شيطان صفت که همواره منافع شخصي، سمتي و تباري خود را بر کلان‌ترين منافع ملي و مردمي ترجيح داده اند کلان‌ترين مشکل به حساب مي‌آيد.

اين را همه درک کرده اند که حامد کرزي به خاطر تأمين منافع خودعطشي به قدرت دارد و فکر مي‌کند بار ديگر مي‌تواند با برگزاري حکومت موقت حاکم اين سرزمين شود، از تروريستان طالب و يک گروه وحشي دفاع مي‌کند و به عنوان سخن‌گوي اين گروه در داخل نظام، به مظلوم جلو داده آن‌ها ياوه مي‌سرايد، اما اين خواب است و خيال است و نهايت جنون آقاي کرزي که به قدرت دارد. چون ديگر نه حکومت موقت خواهد آمد و نه باز دولت بر سر افرادي چون حامد کرزي نخواهد نشست، تنها چنين اظهاراتي مي‌تواند نفرت بيش‌تر مردم را به خود بيافزايد و بس!

اشتراک گذاری:

نظر بدهید