صلح آرزوی که هرگزتحقق نیافت

احمد سعیدی

تجلیل از این روز در افغانستان بی معنی و سمبولیک است و هیچ نوع اثری به خاطر تحکیم صلح نداشته و ندارد تجلیل از این روزچه در سطح کشورهای بزرگ جهان و چه در سطح ملل متحد یک فریبی بیش نبوده و نیست.

**************

همه ساله، 21 ماه سپتامبر به عنوان روزجهانی صلح تجلیل می‌شود، سران تعداد از کشورها که خود عامل جنگ اند به طورخاص درباره محوجنگ وعلیه خشونت سخنرانی می‌نماید، اما قراری که دیده می‌شود، حرف جدا و عمل برعکس آن است .

اگر به تاریخ نگاه کنیم این روز نخستین‌بار درسال ۱۹۸۲ اقبال تجلیل یافت، و از آن تاریخ به بعد توسط بسیاری کشورها، گروه‌های سیاسی، گروه‌های نظامی به‌شمول اشخاص و افراد معین، از این روز بزرگداشت به‌ عمل میاید.

ملل متحد که تا کنون نتوانسته در راه صلح گام‌های عملی بردارد در همین روز درشهر نیویارک، یعنی مقر سازمان ملل متحد، صدای زنگ را همه ساله به صدا در میاورد که این زنگ از سکه‌های اهدایی کودکان از تمام قاره‌ها به جز آفریقا ساخته شده‌است، و هدیه‌ای ازسوی انجمن سازمان ملل جاپان جهت یادآوری هزینه انسانی بر ضد جنگ است. در کنار همین زنگ نوشته‌است؛ زنده باد صلح مطلق جهانی.

افراد که از جنگ نفرت دارند و علاقه‌مند صلح اند می‌توانند، برای بزرگداشت روزبین‌المللی صلح، لباس‌هایی با طرح کبوترسفید صلح بپوشند که مدال‌هایی به شکل کبوتر صلح، محصول سازمانی ناسودبر در کانادا است. شاید این روزهم از طرف دولت وهم از طرف نهادهای دیگری درافغانستان نیز تجلیل شود، اما تجلیل بدون صلح بدون آتش بس امسال نیزمانند سال‌های دیگر روزجهانی صلح در افغانستان در حالی تجلیل می‌شود که این کشور با خشونت‌ و جنگ‌های خان‌مان‌سوزی دست و پنجه نرم می‌کند و بحران امنیتی، بحران اقتصادی، بحران سیاسی و مهاجرت‌های اجباری مردم را زمین‌گیر کرده است. تعداد افرادی که درنتیجه جنگ‌های داخلی حملات انتحاری و انفجاری ازخانه و کاشانه خود بیجا شده اند تعداد شان کم نیست به هزارها می‌رسد از سوی دیگر  به خاطر ادامه جنگ وخشونت در سرزمین ما هزاران کودک و نوجوان از تحصیل بازمانده‌اند.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در پیام خود به مناسبت این روز با اشاره به خشونت‌‌های مرگ‌بار و درگیری‌هایی که به بی‌ثباتی درگوشه کنار دنیا به‌شمول افغانستان انجامیده‌ است، خواستار یک آتش‌بس یک روزه به احترام این روز شده‌ است. او، در بیانیه‌یی گفته است، امروز و درآستانه فرارسیدن روز جهانی صلح، از همه می‌خواهم تا یک‌پارچه ندای زمین گذاشتن اسلحه‌ها را سرداده و بی‌وقفه در راستای برقراری ۲۴ ساعت آتش بس در سراسر جهان در روز ۲۱ سپتامبر گام بردارند، ولی گروه طالبان به این پیام جواب مثبت نداده جنگ و خشونت را ادامه می‌دهند.

به باور این قلم، تجلیل از این روز در افغانستان بی معنی و سمبولیک است و هیچ نوع اثری به خاطر تحکیم صلح نداشته و ندارد تجلیل از این روزچه در سطح کشورهای بزرگ جهان و چه در سطح ملل متحد یک فریبی بیش نبوده و نیست. سازمان ملل متحد و کشورهای عضو ناتو اگر بخواهند، توان آوردن صلح را دارند، اما هنوز بعضی از کشورها ادامه جنگ را به خاطر اهداف مغرضانه خود دنبال می‌کنند .

اشتراک گذاری:

نظر بدهید