پاکستان: دیورند مرز رسمی میان افغانستان و پاکستان است

وزارت خارجه پاکستان گفته که دیورند میان افغانستان و پاکستان مطابق قوانین و معاهدات بین‌المللی، از سوی جامعه جهانی به عنوان مرز رسمی دو کشور شناخته شده است.
هفته گذشته بندر تورخم به گونه 24 ساعته با حضور عمران خان، صدر اعظم پاکستان و برخی از مقام‌های حکومت افغانستان گشایش یافت که در لوحه‌ آن از بندر تورخم به عنوان “مرز رسمی میان افغانستان-پاکستان” یاد شده بود.
یک روز پس از آن، وزارت خارجه افغانستان به این کار پاکستان واکنش نشان داد و گفت که “دیورند مرز رسمی افغانستان و پاکستان” نیست.
رسانه‌ها به نقل از یک خبرنامه وزارت امورخارجه پاکستان، در واکنش به اظهارات حکومت افغانستان گزارش کرده اند: “درحالی که اعلامیه وزارت خارجه افغانستان را غیرمسوولانه می‌دانیم، سخن‌گوی وزارت خارجه (پاکستان) بیان داشته است که مساله مرز (مشترک) افغانستان و پاکستان مطابق قوانین و معاهدات بین‌المللی از سوی جامعه جهانی به عنوان مرز رسمی دو کشور شناخته می‌شود.”
وزارت خارجه پاکستان همچنان افزوده است: “پاکستان باورمند است که باز بودن مرز تورخم به گونه 24 ساعته، یک گام مثبت در راستای ایجاد سهولت برای مردم و بازرگانان دو طرف است. هرچند چنین اعلامیه‌هایی فقط اراده رسیدن به صلح و همکاری میان دو کشور را زیر سوال می‌برد که باید از آن خودداری شود”.
افغانستان و پاکستان بیش از 2400 کیلومتر مرز مشترک دارند. تورخم، سپین بولدک و غلام خان از بندرهای مهم در مرز میان دو کشور است.
معاهده دیورند به تاریخ 12 اکتبر 1893 میان امیرعبدالرحمان خان و هنری دیورند امضا شد و خط دیورند را به عنوان مرز میان افغانستان و هند بریتانیایی تعیین کرد. اما از زمان تشکیل پاکستان در سال 1947 تا کنون خط دیورند مایه تنش میان افغانستان و پاکستان بوده است.

 

اشتراک گذاری:

نظر بدهید