مجلس: برخورد نهادهای عدلی و قضایی با اعضای پیشین کمیسیون انتخابات سیاسی است

اعضای مجلس نماینده‌گان برخورد نهادهای عدلی و قضایی با اعضای پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی را سیاسی و غیرعادلانه می‌خوانند.
امیرخان یار معاون اول مجلس در نشست عمومی روز دوشنبه (اول میزان) این مجلس گفت که برخورد نهادهای عدلی و قضایی با اعضای پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی سیاسی و سلیقه‌ای است.
آقای یار افزود که مجلس با فرستادن یک مکتوب به دادستانی‌کل کشور خواستار بررسی عادلانه اتهام‌های اعضای پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی شده است.
او، با اشاره به این که نهادهای عدلی و قضایی در این قضیه سلیقه‌ای و سیاسی برخورد می‌کنند، افزود که مجلس صلاحیت نظارتی خود را در این مورد اعمال خواهد کرد.
درهمین حال، نیلوفر ابراهیمی دیگر عضو مجلس نیز گفت که دادستانی‌کل و دادگاه عالی، مستقیماً و بدون درخواست کمیسیون رسیده‌گی به شکایت‌های انتخاباتی صلاحیت بررسی پرونده‌های اتهام اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی را ندارند.
خانم ابراهیمی افزود که تصمیم بررسی اتهام‌های فساد اعضای پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی و زیر نظارت گرفتن انان از سوی دادستانی‌کل کشور غیرقانونی است.
به گفته او، اگر اتهام‌های وارده بر اعضای پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی سیاسی نبود، نتیجه کار آنان که اعلام نتایج انتخابات پارلمانی بود هم باید باطل اعلام می‌شد، در حالی که نماینده‌گان کنونی در نتیجه مدیریت انتخاباتی که آنان برگزار کرده بودند به مجلس معرفی شدند و کار می‌کنند.
این در حالی است که پس از بحران در انتخابات سال گذشته پارلمانی، حکومت تمامی 12 عضو پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی  به‌شمول رییسان و مسوولان دبیرخانه دو کمیسیون را برکنار و به دادستانی‌کل معرفی کرد.
نخستین جلسه دادگاه اعضای پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی حدود یک ماه پیش از سوی مرکزعدلی و قضایی مبارزه با فساد اداری، برگزار شد.
در جلسه دادگاه، عبدال‌عزیز آریایی، حمیرا حقمل، عبدالبصیر فایز، عبدالبدیع صیاد، وسیمه بادغیسی، معاذالله دولتی، رفیع‌الله بیدار، عبدالقادر قریشی، ملیحه حسن و حفیظ‌ الله هاشمی شامل کمیشنران پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی به زندان محکوم شده‌اند.

همچنان، این دادگاه، دستگیر هدایت و علی رضا روحانی، دو کمیشنر پیشین کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی را بی‌گناه اعلام کرد.
هم اکنون گفته می‌شود که برخی از اعضای پیشین دو کمیسیون انتخاباتی در نظارت خانه‌های دادستانی کل در وضعیت بدی به سر می‌برند.

 

اشتراک گذاری:

نظر بدهید