ستاره بخت فرامرز تمنا در آسمان هرات

 

پس فروپاشی تیم آقای اتمر شخصیت‌های مطرح سیاسی هرات مانند رحیمی، اسماعیل خان و… در تکت‌های انتخاباتی حضور ندارند. یاران انتخاباتی اشرف غنی از لحاظ پایگاه اجتماعی سبک اند و داکترعبدالله عبدالله نیز تا هنوز نتوانسته هم حزبی‌های هراتی خود را در این دور انتخابات در کنار خود داشته باشد. همچنان چهره‌های با طرز تفکر راست و چپ ولایت هرات موقف روشن پیرامون حمایت از تکت‌های انتخاباتی ابراز نکرده اند، بناٌ احتمال زیاد وجود دارد که ولایت هرات در این شرایط که شگاف های اتنیکی بیش‌تر شده است به نفع نامزد واحد رای استفاده نمایند. 

*************

فرامرز تمنا یک تن از نامزدان ریاست جمهوری 1398خورشیدی است. او، داعیه جوان گرایی را دارد و تیم تدبیر و توسعه را شکل داده است. موصوف برای احراز گرسی ریاست جمهوری با شش نامزد دیگر که هریک  مدعی پیروزی انتخابات اند رقابت می‌کند.

آیا او، می‌تواند در میان نامزدان انتخابات که بعضی آنان نسبت به او تجربه بیش‌ترسیاسی و پایگاه بهتر مردمی دارند رای بیاورد و رییس جمهوری آینده افغانستان شود؟

پاسخ به این پرسش به اساس جامعه شناختی و تجربه استفاده از رای میان مردم عام در انتخابات‌های گذشته افغانستان می‌تواند منفی باشد، زیرا افغانستان از لحاظ مسایل اتنیکی و دانشی در وضعیتی نیست که دکتور فرامرز تمنا رییس جمهوری منتخب آن شده بتواند. اما او، در سراسر افغانستان از دل محیط‌های اکادمیک طرف‌دار دارد و هوا داران او، جوانان دارای تحصیلات عالی اند. همان گونه که گفته شد و تجربه چندین انتخابات پس از بن نشان داده است اکثراٌ مردم افغانستان به اساس مسایل سمتی، اتنیکی و احساسی از حق رای خود در انتخابات استفاده نموده اند و این بار نیز معجزه‌ رُخ نداده است که گفته شود، مردم افغانستان به اصل شایسته سالاری زعیم ملی خود را انتخاب می‌نمایند.

با این وصف ولایت هرات یکی از ولایت‌های پرجمعیت کشور می‌باشد که نامزدان انتخابات بالای گرفتن رای آن تمرکز دارند. دکتور فرامرز تمنا زاده ولایت هرات است.

در ولایت هرات افراد پرنفوذ وجود دارد که از لحاظ مردم داری جایگاه ویژه دارند و در انتخابات‌های گذشته دیده شده است که عده‌یی آنان به خاطر منفعت‌ها کوچک فردی و گروهی خویش رای حوارین خود را به حراج گذاشته اند. همچنان هرات در انتخابات‌های گذشته ریاست جمهوری در تکت‌های مختلف انتخاباتی جایگاه معاونیت را داشتند و این سبب می‌شد که رای این ولایت تقسیم شود. چنانچه در انتخابات ریاست جمهوری 1393 به شش نامزد انتخابات به میزان متفاوت رای دادند، اما در دور دوم میان دکتور عبدالله عبدالله و اشرف غنی به ترتیب 65% و 35% رای استعمال کردند که این بازگو کننده حضور افراد بانفوذ ولایت هرات در تکت‌های انتخاباتی بود. در کارزارهای انتخاباتی گذشته وکلا شورای ملی و شورای ولایتی هرات موقف گیری‌های متضاد داشته اند. و حتا رقابت‌های ناسالم محلی سبب شده است که در تیم های مختلف حضور کمپاینی داشته باشند.

با تبیین این مسایل می‌توان گفت که ستاره بخت فرامرز تمنا در آسمان هرات پُردرخشش است. چون پس فروپاشی تیم آقای اتمر شخصیت‌های مطرح سیاسی هرات مانند رحیمی، اسماعیل خان و… در تکت‌های انتخاباتی حضور ندارند. یاران انتخاباتی اشرف غنی از لحاظ پایگاه اجتماعی سبک اند و داکترعبدالله عبدالله نیز تا هنوز نتوانسته هم حزبی‌های هراتی خود را در این دور انتخابات در کنار خود داشته باشد. همچنان چهره‌های با طرز تفکر راست و چپ ولایت هرات موقف روشن پیرامون حمایت از تکت‌های انتخاباتی ابراز نکرده اند، بناٌ احتمال زیاد وجود دارد که ولایت هرات در این شرایط که شگاف های اتنیکی بیش‌تر شده است به نفع نامزد واحد رای استفاده نمایند.

این در حالیست که به تازه‌گی خبر گزاری پژواک به اسنادی دست یافته که نشان می‌دهد، آقای تمنا با استفاده از مادر همسر‌اش، در گذینش کارمندان کمیسیون انتخابات مداخله کرده و افراد نزدیک به خود را در پست‌های کلیدی این کمیسیون گماشته است.

یافته‌های پژواک نشان می‌دهد که آقای تمنا؛ ” از طریق همسر دومى خود بالای خشويش حوا علم نورستانی،  رییس کمیسیون انتخابات، نفوذ کرده و ده‌ها تن از همکاران و شاگردان خود را در پُست‌های کلیدی کمیسیون انتخابات جابه جا کرده است.”

این خبرگزاری در گزارشش مدعی شده که به مدارکی دست یافته که نشان می‌دهد، ده‌ها تن از نزدیکان و شاگردان آقای تمنا به امضای خانم نورستانی رییس کمیسیون انتخابات، به پست‌های کلیدی این کمیسیون گماشته شده اند.

وحیدالله معنا

اشتراک گذاری:

نظر بدهید