دموکرات‌ها خواهان دست‌رسي به تماس‌هاي تيلفوني ترمپ با پوتين و ساير رهبران هستند

رییس کمیته اطلاعاتی مجلس نماینده‌گان امریکا گفته که کنگره به دنبال دست‌رسی به تماس‌های تیلفونی دونالد ترمپ، رییس‌جمهوری این کشور، با ولادیمیر پوتین همتای روس او و سایر رهبران جهان است.

آدام شیف دلیل این درخواست را نگرانی‌ از احتمال به خطر افتادن امنیت ملی امریکا عنوان کرده است. به گزارش خبرگزاری رویترز، او، در گفت‌وگو با برنامه «دیدار با مطبوعات» شبکه “ان‌بی‌سی” گفته است: “به نظرم، محافظت از امنیت ملی ایالات متحده ضروری‌ترین کار است و باید ببینیم آیا رییس‌جمهور در گفت‌وگو با سایر رهبران جهان به ویژه پوتین، امنیت‌مان را در راستای بهره‌برداری شخصی‌ در کمپین خودش زیر سوال برده است.”

رییس کمیته اطلاعاتی مجلس نماینده‌گان تصریح کرده است: “اگر هدف پنهان‌کاری و لاپوشانی است، باید به آن پی ببریم.”

رسانه‌های امریکایی گزارش کرده اند که کاخ سفید دست‌رسی به متن مکالمات تیلفونی آقای ترمپ با رهبران خارجی از جمله ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه، و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، را به شدت محدود کرده است.

به دنبال طرح شکایت یک افشاگر که گفته می‌شود در سی‌آی‌ای کار می‌کند، دموکرات‌هاگفته اند که کاخ سفید تلاش کرده که مکالمه ماه جون دونالد ترمپ با وولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری جدید اوکراین، را که در آن خواستار کمک وی برای تحقیق درباره پسر جو بایدن شده است، لاپوشانی کند.

جو بایدن از نامزدان اصلی دموکرات‌ها برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده امریکاست و نماینده‌گان این حزب، رییس‌جمهوری را متهم کرده‌اند که در تماس با یک رهبر خارجی به دنبال نفع شخصی بوده و لذا امنیت ملی را به خطر انداخته است.

نانسی پلوسی، رییس مجلس نماینده‌گان امریکا، چند روز دستور انجام تحقیقات رسمی در رابطه با آغاز فرایند استیضاح دونالد ترمپ را صادر کرد.

آدام شیف همچنان به شبکه «ای‌بی‌سی» گفته که کمیته اطلاعاتی با افشاگر این پرونده برای حضور در یک نشست پرسش‌وپاسخ به توافق رسیده است.

در همین حال، رودی جولیانی وکیل شخصی دونالد ترمپ، گفته که اگر موکلش اجازه دهد حاضر به همکاری با تحقیقات نماینده‌گان برای استیضاح است.

او، به شبکه ای‌بی‌سی گفته است: ” من با شیف «همکاری نمی‌کنم» مگر این که «تصمیم» ترمپ «این باشد که شهادت بدهم، آن زمان شهادت می‌دهم .”

آقای شیف گفته که هنوز تصمیم نگرفته است ،آیا جولیانی باید شهادت بدهد یا نه.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید