برادر رییس جمهوری ایران به ۵ سال زندان محکوم شد

سخن‌گوی قوه قضایی  ایران روز سه‌شنبه،(9میزان) از محکوم شدن حسین فریدون، برادر حسن روحانی رییس‌جمهوری این کشور، به ۵ سال زندان به خاطر دریافت رشوه خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، غلامحسین اسماعیلی در یک نشست خبری گفته است: “حسین فریدون به ۵ سال زندان، جزای نقدی و رد مال به مبلغ ۳۱ میلیارد تومان محکوم شده‌است.”

او، افزوده است: “دادگاه تجدیدنظر رای نهایی را در مورد حسین فریدون صادر کرده‌است و حکم هفت سال حبس به پنج سال حبس تقلیل یافته‌است.”

این پرونده از آغاز ابعاد سیاسی نیز پیدا کرد و در حالی که نماینده‌گان اصول‌گرای مجلس همواره خواستار محاکمه برادر حسن روحانی بوده‌اند، برخی از چهره‌های اصلاح‌طلب پیشنهاد کرده بودند که یک هیآت بی‌طرف هم به پرونده او و هم به اتهام‌های که متوجه صادق لاریجانی و فاضل لاریجانی دو برادر رئیس قوه قضاییه است، رسیده‌گی کند.

به گزارش خبرگزاری فارس، اتهام‌های حسین فریدون در پرونده‌ی که در حال حاضر در قوه قضاییه در حال پیگیری است مربوط به ارتشاء و پول‌شویی و رد پول کثیف است.

فارس از قول «یک منبع آگاه» گزارش کرده که «او، در قبال دریافت رشوه رایزنی‌های موثری را برای سپردن مسوولیت‌هایی در بانک‌ها و دیگر بخش‌های تأثیرگذار اقتصادی به افرادی خاص انجام می‌داده‌است و این افراد در مقابل مبالغ هنگفتی را به او، پرداخت می‌کرده‌اند.”

به گزارش این خبرگزاری؛ “برآورد اولیه مبالغ مربوط به ارتشاء و پول‌شویی به چند ده میلیارد تومان بالغ می‌شود” و در این پرونده اسامی افرادی مانند رسول دانیال‌زاده، یکی از بدهکاران بانکی، و برخی رییسان پیشین بانک‌ها از جمله صدقی مدیرعامل سابق بانک رفاه نیز دیده می‌شود.

رسول دانیال‌زاده به دلیل بیش از دو هزار میلیارد تومان بدهکاری به بانک‌ها روز ۲۵ دی ۹۵ بازداشت شد.

مقام‌های قضایی پیش از این، از بازداشت حسین فریدون به خاطر «اتهامات مالی» خبر دادند و یک روز بعد خبر رسید که او با«قرار وثیقه ۵۰ میلیارد تومانی آزاد شده است. تاکنون اتهام‌های  فریدون در چهار جلسه دادگاه رسیده‌گی است.

محمد باقر نوبخت، سخن‌گوی دولت، پس از بازداشت حسین فریدون گفته بود: “این مسئله باید برای رییس قوه قضاییه یا قوه مقننه نیز این‌گونه باشد و قوه قضائیه مستقل همان طور که با برادر رییس‌جمهوری برخورد کرد با دیگران نیز برخورد خواهد کرد.”

غلامحسین،اسماعیلی سخن‌گوی قوه قضاییه، در نشست خبری خود در مورد پرونده «رشوی‌گیری» برادر حسن روحانی همچنان گفته است: “در این پرونده برای متهم دیگر حکم برائت صادر شده‌است همچنین در مورد خانمی که دادگاه بدوی دو سوم از حکم وی را تعلیق کرده بود، در دادگاه تجدیدنظر یک سوم باقی مانده حکم وی هم تعلیق شده‌است.”

اشتراک گذاری:

نظر بدهید