کمیته مبارزه با حوادث طبیعی: بارنده‌گی‌های اخیر خسارات سنگین برجای گذاشته است

وزیر دولت در امور رسیده‌گی به حوادث طبیعی گفته است که بارنده‌گی‌های چند روزگذشته درشماری از ولایت‌ها، منجر به خسارات و زیان‌های سنگین به شهروندان به ویژه کشاورزان کشور شده است.

دفتر مطبوعاتی ریاست اجرایی، روز دوشنبه (15 میزان) با نشر خبرنامه‌یی گفته که نشست فوق‌العاده کمیته عالی دولتی مبارزه با حوادث طبیعی به ریاست داکترعبدالله عبدالله رییس اجرایی در قصر سپیدار برگزار شد که در این نشست، حوادث اخیر طبیعی در کابل، پروان و شماری از مناطق دیگر مورد بررسی قرار گرفت.

خبرنامه به نقل از نجیب آقا فهیم، وزیر دولت در امور رسیده‌گی به حوادث طبیعی، گفته که بارنده‌گی‌های چند روزگذشته منجر به خسارات و زیان‌های سنگین به شهروندان کشور به ویژه کشاورزان شده است.

آقای فهیم همچنان گفته که در چند روزگذشته در پی بارش سنگین باران و ژاله در ننگرهار و ولسوالی‌های اطراف کابل، راه عمومی کابل – جلال آباد و جادة کابل- بامیان مسدود شده و محصولات مردم از بین رفته است.

وزیر دولت در امور رسیده‌گی به حوادث طبیعی گفت که بر بنیاد سروی و آمار این وزارت 103 ولسوالی و 313 قریه در کشور در معرض آسیب‌های جدی حوادث طبیعی قرار دارد و این اداره برای مهار بحران نیاز به امکانات بیشتر دارد.

آقای نجیب الله فهیم افزود که بر بنیاد پیش‌بینی وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث طبیعی، راه‌های موصلاتی و بزرگ‌‎راه‌های کشور نیز در معرض سیلاب‌‌های سنگین قرار دارند.

آقای فهیم افزود که هزینه رسیده‌گی به مناطق آسیب پذیر 30 میلیون دالر تخمین زده شده است، در حالی‌که این اداره تنها 26 میلیون بودجه در اختیار دارد.

از سویی‌هم، داکتر عبدالله پس از شنیدن طرح‌ها و برنامه‌های وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث طبیعی به وزارت‌های مالیه و فواید عامه هدایت داد تا در قسمت آماده‌گی‌ به آفات و حوادث طبیعی با وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث طبیعی همکاری نمایند.

او، گفت که نهادهای مربوط باید هرچه زودتر کارشان را آغاز کرده و در زمینه پیش‌گیری حوادث طبیعی دست به کار شوند.

رییس اجرایی افزود که بودجه مور نیاز وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث طبیعی در اختیار این اداره قرار خواهد گرفت و برنامه‌ها و راهکارها باید تمام حوادث تخریبی را پیش‌بین باشد.

داکترعبدالله به وزارت دولت در امور حوادث هدایت داد که نشستی را با اشتراک مسوولان وزارت‌های مالیه و ترانسپورت تنظیم کند، تا در زمینه رسیده‌گی به مناطق آسیب‌پذیر اقدامات فوری صورت گیرد. او، به وزارت ترانسپورت هدایت داد که در زمینه پاک‌سازی جادة کابل- بامیان، به تیم حفاظت سالنگ‌ها وظیفه دهند که همکاری لازم کنند.

در همین حال، نماینده دفتر همآهنگی کمک‌های بشری سازمان ملل متحد (اوچا) گفته که این نهاد استراتیژی رسیده‌گی به خانواده‌های آسیب‌پذیر را تدوین کرده که براساس آن در زمینه فراهم‌سازی خدمات بهداشتی، آب آشامیدنی و تهیه غذا با آنان همکاری خواهد شد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید