سفارت امريکا درکابل: شمارش آراي تقلبي، پذيرفتني نيست

سفارت امریکا در کابل اعلام کرده است که هیچ جایی برای تقلب در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان وجود ندارد و به هیچ عنوان شمارش آرای تقلبی قابل پذیرش نیست.

سفارت امریکا در کابل در صفحه تویتر خود نوشته که کارمندان این سفارت به تازه‌گی از کمیسیون انتخابات و روند کار کمیسیون دیدار کرده‌اند.

سفارت امریکا در کابل همچنان نوشته که کارمندان این نهاد به مرکز اطلاعات کمیسیون انتخابات افغانستان دست‌رسی پیدا کرده و از سخت‌کوشی کارمندان انتخابات افغانستان تقدیر می‌کند.

این سفارت افزوده که رای شهروندان افغانستان که در انتخابات اشتراک کرده اند باید مطمین باشند که “فقط رای‌های قانونی، با شفافیت و بی‌طرفی شمرده می‌شود.”

در همین حال کمیسیون انتخابات نیز اعلام کرده که اعضای رهبری کمیسیون انتخابات، با خانم کرین دیکر معاون سفارت ایالات متحده امریکا در کابل درباره چگونه‌گی برگزاری انتخابات و جمع‌بندی نتایج در مقر این کمیسیون دیدار کرده‌اند.

حوا علم نورستانی، رییس کمیسیون انتخابات در این دیدار گفته است: “هر دو کمیسیون به شکل بی‌طرفانه و شفاف کارهای خود را به پیش ‌می‌برد و تحت فشار هیچ کس قرار ندارد.”

در همین حال خانم دیکر از برگزاری موفقانه این روند اظهار خرسندی نموده افزوده که ایالات متحده امریکا حمایت از مردم افغانستان و این پروسه را مسوولیت خود می‌داند و در 20 سال گذشته برای نهادینه سازی دموکراسی در این کشور سرمایه گذاری کرده است و حاضر است که 20 سال دیگر نیز در این زمینه با افغانستان کار کند.

این در حالی است که شماری از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری؛ از تقلبات گسترده در انتخابات ریاست جمهوری و مداخله ارگ و سفارتخانه‌های خارجی در امور کمیسیون‌های انتخاباتی به شدت انتقاد کرده‌اند.

از سوی دیگر رییس کمیسیون انتخابات در دیدار با معاون سفارت امریکا در کابل در حالی بر این مطلب تاکید کرده که کمیسیون زیرفشار کسی قرار ندارد که در مصاحبه دیگر گفته که کمیسیون زیر فشار نامزدان انتخابات ریاست جمهوری قرار دارد.

رییس کمیسیون انتخابات گفته که شماری نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری بر کمیسیون فشار وارد می‌کنند که نتایج انتخابات زود اعلام شود.

خانم نورستانی همچنان گفته است: “ما از [ نیکولاس کی و الیسون بلِک] خواستیم که از نامزدان بخواهند که بالای ما زیاد عجله نکنند و نگویند زودتر نتایج اعلام شود و زودتر این کار را کنید. ما جدول زمانی داریم و مطابق آن پیش می‌رویم. از سوی تحلیل‌گران و نامزدان بر ما خیلی فشار است که زود کنید و زود کنید.”

فضل احمد معنوی، عضو دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله، روز دوشنبه روند بررسی و شمارش آرا را بسیار آهسته خواند.

او گفت: “گاهی بهانه ضعیف بودن انترنت مطرح می‌شود، گاهی مشکل را تخنیکی وانمود می‌کنند، هر دلیل دیگری که باشد، می‌تواند شک و تردید‌ها را ایجاد کند که چرا این مسأله این قدر بطی است و به تأخیر انداخته شده است.”

حبیب الرحمن ننگ، رییس دبیرخانه کمیسیون انتخابات نیز گفته که بنابر نبود ناظران، در کار‌های کمیسیون 3 روز تأخیر به میان آمده است.

او، افزود، تا اکنون روند بررسی و شمارش آرا حدود 50 درصد پیش رفته است.

انتخابات ریاست جمهوری کشور به تاریخ شش میزان برگزار شد قرار است که نتایج ابتدایی این انتخابات به تاریخ 27 میزان و نتایج نهایی آن به تاریخ 16 عقرب اعلام شود.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید