اعضای مجلس نماینده گان خطاب به رهبران حکومت: تشدید تنش‌های ارگ و سپیدار،  مغایر با منافع ملی است 

اعضای مجلس نماینده‌گان با نشر خبرنامه‌یی از رهبران حکومت وحدت ملی خواسته اند که به تنش‌های به وجود آمده میان وزارت امورخارجه و ارگ ریاست جمهوری پایان دهد.

در خبرنامه‌یی که مجلس نماینده‌گان، روزچهارشنبه (میزان 17) به رسانه‌ها فرستاده، آمده است که تشدید تنش‌ها میان ارگ ریاست جمهوری و قصر سپیدار مغایر با منافع ملی و نگران کننده است.

خبرنامه تصریح کرده که تشدید اختلاف وزارت  امورخارجه و ارگ ریاست جمهوری در شرایط حساسی که از یک طرف مذاکرات مبهم میان امریکا، پاکستان و طالبان آغاز شده و از سوی دیگر تلاش‌های توطیه آمیز برای ایجاد حکومت موقت وجود دارد، سبب نگرانی شهروندان افغانستان شده است.

اعضای مجلس در این خبرنامه از رهبران حکومت وحدت ملی خواسته اند که از هر نوع اختلاف درونی که سبب نابودی منافع ملی می‌شود، اجتناب کرده و در هماهنگی با سیاسیون و نهادهای جامعه مدنی برای تأمین مصالح علیای کشور موضع جدی و واحدی را در قبال قضایای ملی اتخاذ کنند.

خبرنامه همچنان افزوده است که در شرایط کنونی رهبران حکومت باید با توافق سیاسی در راستای نتایج انتخابات و به منظور ایجاد یک حکومت قدرت‌مند در کشور مسوولانه اقدام کنند تا توطیه‌های ایجاد حکومت موقت در کشور دفع گردد.

اعضای مجلس هشدار داده اند که هر نوع پیامد ناگوار و نابود کننده منافع ملی و دستاوردهای 18 ساله مردم افغانستان بر دوش رهبران حکومت خواهد بود.

پیش از این، وزارت خارجه، سفر هیأت طالبان به پاکستان را برای آغاز دوباره روند صلح افغانستان امیدوار کننده خوانده؛ اما ارگ ریاست جمهوری گفته که این موضع حکومت نیست و هیچ تلاشی بدون حضور دولت افغانستان، کشور را به صلح نزدیک نمی‌کند.

این اختلاف دیدگاه سبب اختلافات جدی میان ارگ و قصر سپیدار شد. رییس جمهور غنی سخن‌گوی وزارت امورخارجه را برکنار کرد؛ اما داکتر عبدالله این فرمان رییس جمهور را رد کرد و گفت که این فرمان تا انتخاب حکومت جدید عملی نیست.

هرچند رهبران حکومت وحدت ملی در 5 سال گذشته، هیچ‌گاه باهم تفاهم و توافق نداشته و همواره زد و بندهای درون حکومت وجود داشت که سبب ناکامی حکومت در کار حکومت‌داری خوانده می‌شود، اما در ماه‌های پسین که هر دو رهبر حکومت نامزد ریاست جمهوری نیز بودند، اختلاف‌ها به اوج خود رسید و به باور آگاهان در حقیقت در افغانستان دو حکومت با دو دیدگاه و برنامه مختلف درحال حاضر حاکمیت و نظام را در دست دارند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید