برای خروج نیروهای امریکایی آماده باشید!

دونالد ترمپ، دو روز پیش در یک همایش انتخاباتی بازهم تاکید کرد که زمان خروج نظامیان امریکایی از افغانستان فرارسیده و وقت آن است که سربازان ما به خانه های شان برگردند.

او،همچنان گفت که قرار بود سربازان امریکایی برای یک مدت کوتاه در افغانستان حضور داشته باشند، ولی نزده سال می‌شود که نیروهای ما در این کشور باقی‌مانده اند.

پیش از این نماینده‌گان امریکا با طالبان در چند دور باهم دیدار داشته اند و مسوده توافق نامه هم نهایی شد و قرار بود نماینده گان طالبان و رییس جمهور غنی به امریکا بروند و در حضور آقای ترمپ توافق‌نامه راامضا کنند، اما رییس جمهوری امریکا از این تصمیم خود انصراف کرد و گفت به دلیلی که طالبان از جنگ دست نمی‌کشند مذاکرات صلح با آن‌ها را متوقف می‌سازیم.

به همین گونه برخی از سناتوران امریکایی که به کابل آمده بودند در دیدار شان با مقامات افغانستانی، اظهار کرده اند که تا طالبان آتش بس در افغانستان را مراعات نکنندواز جنگ دست نکشند مذاکره با آن‌ها ناممکن خواهد بود.

این در حالی است که طالبان به جنگ شان برعلیه مردم افغانستان ادامه می‌دهند و تا اکنون هیچ نشانه‌یی دیده نمی‌شود که آن‌ها حاضر به مذاکره با حکومت افغانستان باشند و یا آتش بس را در دستور کار خودشان قرار بدهند.

اما با آن‌هم اظهارات ترمپ باید جدی گرفته شود وممکن است همان گونه که «کُرد» ها را در شمال سوریه از پشت خنجر زد و زمینه سرکوب آن‌ها را به وسیله ارتش ترکیه فراهم کرد بعید نیست که همین بازی را در افغانستان نیز عملی کند و سربازان امریکایی را که زیر نام مبارزه برضد تروریزم در افغانستان حضور داشتند، از کشور فرا بخواند و مردم ما را یک بار دگر لقمه آماده برای نظامیان پاکستانی و سربازان‌شان (طالبان) کند.

برخی از آگاهان باور دارند که پاکستانی‌ها همواره مقام‌های امریکایی را فریب می‌دهند و ممکن است که نخست وزیر پاکستان در سفر اخیرش به امریکا بازهم به مقام‌های امریکایی وانمود کرده باشد که طالبان را وادار خواهد کرد تا به منافع امریکایی‌ها آسیب نرسانند و باید مذاکره با طالبان دوباره آغاز شود،اما همه می‌دانند که نه تعهد پاکستانی‌ها اعتبار دارد و نه طالبان از جنگ و خشونت دست می‌کشند و رابطه شان را با شبکه‌های تروریستی دیگر قطع می‌کنند.

با توجه به همین ملاحظات باید رهبران سیاسی کشور به اختلاف‌های شان پایان دهند و متوجه حساسیت موضوع شوند و به عوض توجه به منافع شخصی و گروپی شان، منافع ملی را در سرخط کارشان قرار دهند و از یک موضع واحد در برابر هراس افگنان و حامیان شان قرار بگیرند و ارزیابی کنند که چگونه پس از خروج نیروهای خارجی سلامت افغانستان تضمین شود و کشور را بار دگر نظامیان پاکستانی اشغال نکنند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید