زنان ايراني پس ازچهل سال ممنوعيت، اجازه ورود به ورزش‌گاه فوتبال را يافتند

زنان ایرانی برای نخستین بار در چهل سال گذشته، اجازه یافتند برای تماشای یک مسابقه فوتبال مردانه وارد ورزشگاه ملی تهران
شوند. اندکی پس از انقلاب اسلامی سال ۱۹۷۹ در ایران، زنان از ورود به ورزش‌گاه‌ها برای تماشای بازی‌های مردان ممنوع شدند.

اما در پی افزایش فشارها از سوی فدراسیون بین‌المللی فوتبال و کمپاین‌های فعالان حقوق زنان، دولت ایران برای نخستین بار حدود ۳۰۰۰ تکت را برای زنان اختصاص داد، تا مسابقه آماده‌گی جام جهانی روز پنجشنبه (۱۸ میزان) میان تیم‌های ایران و کمبودیا را در تهران تماشا کنند.

ورزش‌گاه آزادی تهران، ظرفیت ۷۸۰۰۰ تماشاچی را در یک وقت دارد و بخش مشخصی از این ورزش‌گاه برای زنان اختصاص یافته است.

اختصاص محل جداگانه برای زنان، اعتراض‌ فعالان را به دنبال داشته که خواستار حضور زنان در ورزش‌گاه در کنار اعضای مرد خانواده‌های‌شان استند.تصاویری که در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده نشان می‌دهد که زنان حدود دو ساعت قبل از آغاز مسابقه در ورزش‌گاه حاضر شده و در حالی که اکثر چوکی‌های ورزشگاه خالی است، با تکان دادن پرچم‌ها ابراز احساسات می‌کنند.

هرچند فعالان حقوق زن از حضور زنان در جریان این مسابقه فوتبال استقبال کرده اند، اما هنوز معلوم نیست که زنان در بازی‌های آینده نیز اجازه ورود به ورزش‌گاه‌ها را خواهند داشت یا نه؟

به دنبال خودسوزی سحر خدایاری، دختر جوان ایرانی که به دلیل ورود غیرقانونی به یک ورزش‌گاه در ایران تحت پیگرد عدلی قرار گرفت، فشارهای جهانی بر ایران برای برداشتن ممناعت حضور زنان در ورزش‌گاه‌ها بیش‌تر شد.

رییس فیفا از مقام‌های ایرانی خواسته است که به زنان اجازه بدهند، نه تنها در مسابقات آماده‌گی جام جهانی  بلکه در تمام مسابقات فوتبال در ایران حضور داشته باشند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید