کمیسیون انتخابات: حدود دو میلیون رای بایومتریک شده وارد سیستم ثبت معلومات شده است

مسوولان در کمیسیون انتخابات می‌گویند که معلومات کامل نزدیک به دو میلیون رای دهنده از دستگاه‌‎های بایومتریک به سرور مرکزی ثبت شده است.
حواعلم نورستانی رییس کمیسیون انتخابات روز دوشنبه(22میزان) در یک نشست خبری در کابل گفت: “به تعداد 5 هزار و 558 فورم نتایج اسکن و همچنان 25 هزار و 560 فورم نتایج دیگر تصفیه شده است.”
خانم نورستانی افزود که 87 فورم نتایج آماده تفتیش شده و 432 فورم نتایج دیگر به باز شماری رفته است.
رحیمه ظریفی، دیگر عضو کمیسیون انتخابات نیز گفت که تاکنون از 22 هزار و 588 محل رای دهی حدود یک میلیون 737 هزار و 78 رای بایومتریک شده به سیستم مرکزی ثبت معلومات، منتقل شده است.
از سویی‌هم، محمد عبدالله عضو دیگرکمیسیون انتخابات گفت که در مجموع در 26 هزار و 568 محل در سراسر کشور انتخابات برگزار شده اند که آرای بامتریک شده 22 هزار و 588 محل آن در سرور مرکزی منتقل شده است.
آقای عبدالله، گفت که آرای بایومتریک شده‌ای 3 هزار و 980 محل دیگر در حال پروسس است و تا 3 روز دیگر به سرور مرکزی منتقل می‌گردد.
او با بیان این که آمار ارایه شده نهایی نیست تاکید کرد که سرور مرکزی آمار نهایی آرای معتبر بایومتریک شده را برای ما تشخیص و نهایی می‌سازد.
به گفته او، سرور مرکزی آرای معتبر بایومتریک شده و غیرمعتبر بایومتریک شده و آرای که پیش از ساعت 7 صبح روزششم میزان و بعد از ساعت 5 عصرشش میزان استعمال شده را، تشخیص می‌دهد وقادر است که آرای  تکراری را نیز شناسایی کند.
این عضو کمیسیون خاطر نشان کرد که کمیسیون انتخابات آرای  پاک را از آرای ناپاک در سرور مرکزی تصفیه می‌کند و نتایج را به گونه شفاف اعلام خواهد کرد.
آقای عبدالله گفت که کمیسیون تلاش دارد، تا نتایج ابتدایی و نهایی انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان را مطابق تقویم اعلام کند.
روند درج معلومات از دستگاه‌های بایومتریک به سرور مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات روز گذشته اعلام شد.
انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ ششم میزان در سراسر کشور برگزار شد و به اساس تقدیم کمیسیون انتخابات نتایج ابتدایی به تاریخ 27 میزان و نهایی آن به تاریخ 15 عقرب اعلام می‌شود.
آمار تخمینی اشتراک کننده‌‌گان انتخابات ششم میزان نزدیک به 2.7 میلیون نفر اعلام شده‌است؛ اما کمیسیون می‌گوید که این آمار نهایی نیست و ثبت معلومات در سرور مرکزی آمار نهایی را مشخص خواهد کرد.

در همین حال دفتر نماینده‌گی سازمان ملل متحد در افغانستان- (یوناما) بار دیگر تاکید کرده است که این نهاد از کمیسیون‌های انتخاباتی به عنوان نهادهای رسمی و قانونی برگزارکننده انتخابات حمایت می‌کند.

در خبرنامه‌ی که روز دوشنبه از سوی یوناما در کابل در صفحه تویتر این نهاد نشر شد، آمده است که از تصمیم کمیسیون‌ مستقل انتخابات و کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی مبنی بر اعتباردهی آرای بایومتریک‌شده حمایت می‌کند.

شماری از نامزدان ریاست جمهوری، اخیراً گفته‌اند که ملل متحد در افغانستان موضع مشخصی مبنی بر اعتباردهی به آرای بایومتریک‌شده و غیربایومتریک ندارد.

نماینده‌گی سازمان ملل متحد همچنین از طرف‌های دخیل در روند انتخابات به ویژه نامزدان خواسته که به تصامیم دو کمیسیون انتخاباتی در مورد روند شمارش آرا و اعلام نتایج احترام گذاشته و آن را بپذیرند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید