دبیرکل ناتو: تشدید خشونت از سوی طالبان در افغانستان، بیان‌گر عدم تعهد این گروه به صلح است

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو گفته است، تشدید خشونت‌های گروه طالبان، بیان‌گر عدم تعهد این گروه به صلح است. اوهمچنان تاکید کرده است که در صورت از سرگیری مذاکرات صلح با گروه طالبان و به میان آمدن یک توافق با این گروه، نیاز جدی است که از طالبان تضمین گرفته شود که دست از خشونت برمی‌دارند.

ینس استولتنبرگ که روز گذشته در نشست نماینده‌گان کشورهای عضو و شرکای ناتو در لندن صحبت می‌کرد، گفته است که اگر مذاکرات صلح افغانستان از سرگرفته شود، ناتو از آن استقبال می‌کند.
آقای استولتنبرگ همچنان گفته است،  گروه طالبان به جای تلاش برای پایان دادن به جنگ در افغانستان خشونت‌ها را تشدید بخشیده اند که این عمل‌کرد آن‌ها برای هیچ کس قابل قبول نیست.
دبیرکل ناتو از گروه طالبان خواسته است، در صورت شروع مذاکرات از خود نرمش نشان داده و حاضر شوند از برخی خواسته‌ها و شرایط‌شان بگذرند.
آقای استولتنبرگ یک‌بار دیگر بر تعهد این سازمان به حمایت از افغانستان تأکید کرده و گفته است: “ناتو به حمایت خود از نیروهای امنیتیو دفاعی افغانستان ادامه می‌دهد. به گونه که با تروریزم بین‌المللی مبارزه کرده و زمینه لازم را برای برقراری صلح پایدار در افغانستان فراهم کنند.”
سرمنشی ناتو اطمینان داده که اجازه نخواهند داد، تا افغانستان بار دیگر به پناهگاه و لانه‌های امن “تروریستان بین‌المللی” مبدل شود.
او، با اشاره بر این که ناتو از مذاکرات صلح افغانستان حمایت می‌کند، تصریح کرده: “ما از شروع دوباره این گفت‌وگوها استقبال خواهیم کرد. اما گروه طالبان باید علاقه‌مندی و تمایل به سازش واقعی در پشت میز مذاکرات ازخود نشان دهند. متاسفانه آنچه ما شاهدش هستیم این است که گروه طالبان به جای پایان دادن به خشونت‌ها، به آن دامن می‌زنند.”

آقای استولتنبرگ در نشست پارلمانی سازمان ناتو، به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان اشاره کرد و از رای‌دهندگان افغانستان تقدیر کرد که که با وجود تهدیدهای امنیتی در انتخابات شرکت کردند.
مذاکرات میان امریکا و طالبان به مرحله حساس رسیده و قرار بود که پس از حدود 9 ماه و ده دور مذاکره توافق‌نامه امریکا و طالبان امضاء شود، اما دونالد ترمپ رییس جمهوری امریکا آن را لغو کرد و گفته که گفت‌وگو با طالبان مرده است.

این در حالیست که در روزهای گذشته برخی رسانه‌های غربی، به نقل از منابع نزدیک به گروه طالبان از آغاز دوباره مذاکرات امریکایی‌ها با طالبان گزارش دادند.

روزنامه امریکایی وال استریت ژورنال، به نقل از زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص امریکا در امور صلح افغانستان گزارش داده که قرار است دور تازه گفت‌وگوهای صلح این کشور با طالبان آغاز شود.

بر بنیاد گزارش این روزنامه،  کاهش خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس چند روزه شرط آغاز این گفت‌وگوها دانسته شده است.

منابع نزدیک به گروه طالبان نیز مدعی شده اند که تماس‌های نماینده‌گان امریکا و طالبان با وجودی توقف گفت‌وگوهای رسمی، هرگز متوقف نشد و این تماس‌ها اخیرا افزایش یافته است؛ بنابر ادعای این منابع، دور تازه  گفت‌وگوهای امریکا و طالبان پس ازاعلام نتایج انتخابات افغانستان آغاز خواهد شد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید