یوناما: یک سوم قربانیان حملات مرتبط به انتخابات افغانستان، کودکان بوده اند

دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) اعلام‌کرده حملاتی که روند انتخابات را هدف قرار دادند سبب 458 مورد تلفات غیرنظامیان‌شده که 85 کشته و 373 زخمی را شامل می‌شود.

یافته‌های این نهاد نشان می‌دهد که از این میان تنها 277 مورد تلفات غیرنظامیان‌ که شامل 28 کشته و 249 زخمی‌اند در روز رای‌دهی 28 سپتامبر 2019 رخ داده است. بیش از یک سوم تلفات غیرنظامیان را کودکان تشکیل می‌دهند.

این نهاد در گزارش ویژه‌اش که روز سه‌شنبه (23 میزان) منتشر کرده در باره پیامد شدید خشونت‌های مرتبط به انتخابات بر غیرنظامیان به ویژه خشونت‌ها و تهدیدهای کمپاین عمدی طالبان برای مختل‌ساختن انتخابات ریاست جمهوری افغانستان توضیح داده است.

دفتر نماینده‌گی سیاسی ملل متحد در افغانستان افزوده که این گزارش افزون بر مستندسازی آسیبی که از حملات «خشن طالبان» برای مختل‌ساختن انتخابات به غیرنظامیان‌رسیده و سبب بیش از 80 درصد تلفات غیرنظامیان مرتبط به انتخابات‌شده، نمونه‌های اختطاف، تهدیدات، ترساندن و آزارواذیت که از سوی این گروه بر علیه غیرنظامیان در آستانۀ انتخابات و در روز برگزاری انتخابات صورت گرفته نیز ثبت کرده است.

در این گزارش به نقل از تدامیچی یاماموتو، نماینده ویژه ملل متحد برای افغانستان آمده است که «این حملات همراه با اعلامیه‌ای که از سوی طالبان نشر گردید، نشان‌دهندۀ یک کمپاین عمدی برای تضعیف پروسه انتخابات و محروم‌ساختن شهروندان از حق‌شان برای اشتراک به گونۀ آزاد و بدور از ترس در این پروسه مهم سیاسی بود.» او افزوده «شمار زیادی از افغان‌ها با وجود تهدیدات رأی دادند، عملی شجاعانه که من آن را ستایش می‌کنم.»

آقای یاماموتو، هم‌چنان گفته است که «اعمال خشونت‌آمیز عمدی بر علیه رای‌دهنده‌گان، کارمندان انتخاباتی، کمپاین کننده‌گان، اجتماعات انتخاباتی و مراکز رای‌دهی به هیچ وجه قابل قبول نیست.»

به گفتۀ نمایندۀ ویژۀ ملل متحد برای افغانستان «حملات گسترده یا سیتماتیک بر علیه جمعیت ملکی ممکن است جنایت علیه بشریت محسوب گردد و بدون شک ملل متحد آن را محکوم می‌نماید.»

اشتراک گذاری:

نظر بدهید